Your search results

Nejideálnější pergola na zahradě

Napsáno Dana Beková v 30. 5. 2022
0

Musím se přiznat, že bez pergoly si neumím představit svůj letní pobyt na zahradě. Velkou výhodou je, že ji máme přímo u domu, takže když prší ukryju se před takovým nevlídným počasím a pozoruji srnky, které k nám chodí. Pergola na zahradě slouží hlavně k odpočinku. Je to místo, kde se scházíte s rodinou, pořádáte oslavy. Ve větších pergolách najde svoje místo i grilování, letní kuchyně, venkovní krb či udírna. Stačí ji jen funkčně vybavit zahradním nábytek, závěsnou houpačkou, muškáty a kvalitním osvětlením.

Jak můžeme pergolu definovat? Jako jednoduchou stavbu lehké konstrukce, která je většinou ze dvou až třech stran neohraničená a vzdušná. Pergoly mají zpravidla ploché jednoduché střechy, jednoduché dřevěné stěny nebo jsou na nich popínavé rostliny.

Kam pergolu postavit?

Pergola na zahradě by měla být umístěna logicky a prakticky. Záleží na:

  • tvaru
  • velikosti
  • stínění
  • kotvení

Přesná definice označuje pergolu jako okrasnou lehkou stavba, která může být ukotvena u venkovní zdi domů, ale jednat se může i o podloubí, které bývá viděno v zámeckých zahradách nebo parcích. Typické pergoly se hojně využívaly pro snadný růst popínavých rostlin. Moderní pergoly mohou mít podobu otevřené verandy, jejich součástí bývají markýzy i žaluzie, které stavbu chrání ze všech stran. Může však mít i podobu samostatně stojícího altánu.

Samostatná pergola na zahradě

Zajímavým řešením je umístit pergolu volně do prostoru. Získá tak své kouzlo. Nepraktické je zde zejména dodatečné dodělávání osvětlení, či větší vzdálenost od domu, v případě, kdy budete pergolu využívat jako místo pro grilování nebo stolování. Taková pergola může navazovat na altánky, které byly populární historicky. Často tyto altánky byly v odlehlé a krásné části zahrady. Pokud máte velkou zahradu a chcete nerušené místo, tak můžete zvolit toto netradiční řešení.

altán jako pergola

Pergola u domu

Jak jsem již zmínila, já mám pergolu u domu. Pergola může být jakýmsi prodloužením domova, většinou se jedná o zastřešenou terasu, která může být částečně nebo zcela uzavřela. Tyto pergoly bývají často prosklené, umožňují otevírání celé jedné nebo dvou stran a jsou určeny k celoročnímu používání. Do pergoly máte velmi často vstup přímo z kuchyně nebo obývacího pokoje, což zvyšuje komfortnost tohoto místa. Zvětšujete si tak obytnou plochu a v letních měsících můžete téměř veškerý čas trávit příjemně na zahradě a přitom v komfortu pergoly.

jak na pergolu
Pergola je ideální pro setkání s rodinou.

Velikost pergoly

Jakou velikost zvolíte je čistě individuální záležitost. Pochopitelně velikost ovlivňuje počet členů v domácnosti, co vše v ní chcete mít a jakým způsobem ji hodláte využívat. Pamatujte, že nesmí být větší než 250 m2, jinak budete muset zažádat o stavební povolení.

Jaký materiál si vybrat?

Materiál ovlivňuje pořizovací cenu, životnost, ale i vzhled pergol. Konstrukce pergoly může být vyrobena z hliníku nebo dřeva. Větší možnosti nabízí materiál střechy a zvolit můžete i typ podlahy.

Dřevěná konstrukce

Dřevěné pergoly jsou oblíbené, vyniknou v zahradách rodinných domů a velmi vhodné jsou zejména v chatových oblastech. Dřevěnou pergolu si můžete postavit svépomocí, což velmi sníží její pořizovací cenu. Běžně dostupné dřeviny však vyžadují pravidelnou údržbu. Dřevo je náchylné k plesnivění nebo jiným nemocem.

Hliníková pergola

Moderní materiál je zastoupen v mnoha barvách, což vám dává možnost pergolu dokonale sladit s barvou domu. Výhodou hliníku je dlouhá životnost a bezúdržbovou. Tento materiál byste měli volit v případě, kdy zvažujete boční stínění. Hliníkovou konstrukci mají i bioklimatické pergoly, které jsou doplněny o naklápěcí lamely.

Plánujete zastřešení pergoly?

Pergole by neměla chybět ani střecha, která vám poskytne ochranu před sluncem i deštěm. Zastřešení nemusí plnit pouze ochrannou funkci, díky množství různých materiálů promění vaši pergolu na designovou stavbu.

Navíc můžete zvolit i možnost posuvného zastřešení, které si jednoduše nastavíte podle aktuální potřeby. Posuvné zastřešení mívá podobu:

  • výsuvných markýz
  • naklápěcích lamel
  • rákos
  • šindel
  • polykarbonát
  • sklo
  • baldachýn
  • krytiny z PVC.
pergola na zahradě
Cena pergoly není přehnaná.

Co s podlahou?

U podlahy můžete vybírat z několika možností:

  • Dlažba – je nejoblíbenější materiál. Navíc pokládka je snadná a mrazuvzdorná.
  • Dřevo – nejideálnější je pro dřevěné konstrukce. Používá se z borovic, smrku, modřínu. Velkou výhodou je odolnost a stálost. Ale musíte se o takový materiál pořád starat – natírat a ošetřovat.
  • Dřevoplast – je velmi dobrý vůči slunci, škůdcům i vlhkosti. Mimoto, nemusíte o něj tolik pečovat.
  • Kámen – výhodou je dlouhá životnost a oceníte ho pokud plánujete vybudovat pergolu ve vlhkém prostředí. Odradit by vás mohla cena i složitější pokládka.

Kolik stojí pergola?

Cenu zjistíte spíše u běžně dostupných hliníkových pergol, v závislosti na velikostech a možnostech se cena pohybuje od 10 – 100 a více tisíc Kč. Stejnou cenu jistě nabízí i dřevěné pergoly. Konečný rozpočet vám však přesně řekne výrobce.

Přečtěte si naše další články, třeba Tipy na zahradní domek nebo je výhodnější kreditka nebo kontokorent.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings