Your search results

8 TIPŮ: Jak na zahradní domek?

Napsáno Dana Beková v 29. 5. 2022
0

Nemáte na vaší zahradě dostatek vhodného místa pro uskladnění veškerého nářadí, zahradní techniky či venkovského nábytku? Zkrátka, chybí vám větší kůlnička. Nezbývá než, že se poohlédnete po některém z montovaných zahradních domků. Věřte nám ale, že pokud jste začátečník nebo zkušený zahrádkář, volbu zahradního domu si budete muset pořádně promyslet. Na trhu je takových domků nepřeberné množství, proto vám jistě přijde vhod náš článek, kde vám nabídneme až 8 nejinspirativnějších tipů.

1. Ujasněte si, k čemu zahradní domek potřebujete?

Máte už promyšlené, proč si takový domek chcete pořídit? Chtěli byste mít v něm zahradní techniku a nábytek, nářadí či si vybudovat z takového prostoru i dílničku na opravu motorek? Podle vaší vize, pak zvolíte vhodnou velikost, jinak vás čeká rozčilování kvůli příliš malému prostoru či naopak.

Už víte, kam umístíte zahradní domek? Ideálním místem pro něj je tam, kde nebude muset příliš často čelit silným nárazům větru. Stejně tak se nedoporučuje domek umisťovat pod stromy, kde hrozí nebezpečí pádu větví, ptačí trus či smola, a tím tedy poničení domku.

Jestli vás zajímá i ta administrativní část, tak v tom případě vás “potěšíme” stavebním zákonem, konkrétně v §79, platí že nemusíte ohlašovat stavbu se zastavěnou plochou do 25 m2, výškou do 5 metrů. Ale vzdálenost od hranic pozemků musí být nejméně 2 metry. V některých lokalitách může být výstavba omezena či dokonce zakázána obecní vyhláškou. Informujte se raději nejen na stavebním úřadě, ale i na tom obecním.

plechový zahradní domek
Jak na plechový domek?

2. Co se základem?

Nejdůležitější je, když postavíte domek na dobrých základech. Nezapomeňte, že plocha by měla být pevná a rovná. Nad okolním terénem by měla vyčnívat o 10 až 20 cm. Pokud základy domku odfláknete, tak se vám může stát, že domek začne pracovat a budete ho muset nákladně a pracně předělávat. Proto rada zní. Neodfláknout to. Mezi nejvhodnějším podkladem pak patří:

  • Betonová deska – tloušťka by měla být 10 – 15 cm, navíc počítejte s vnitřní ocelovou výztuží. Stát by měla na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce. Oceníte zvlášť trvalost takových základů. Nevýhodou zase je, že vám bude stát navěky.
  • Zámková dlažba – je perfektní jako základ u menších staveb. Navíc vás nebude tolik stát, zato hlavní nevýhodou je opět, že váš domek tu bude stát napevno.
  • Samonosný rošt – je to nejšetrnější a nejpraktičtější varianta pro základovou plochu. Nespornou výhodou je, že s přemístěním není zase až tak veliká práce.

3. Co s podlahou?

Zahradní domky se většinou prodávají s podlahou, přesto jestli se vám zalíbí ta bez varianty, tak počítejte, že podlahu stejně budete muset pracně dodělávat. Zahradní domek nesmí stát na štěrku, kamenech nebo trávě. Podemlela by ho voda, a to je pak škoda jak vaší práce, tak i peněz. Na podlaze se také vyřádíte, nebojte. Vybírat můžete z několika druhů materiálů:

  • betonu
  • dřeva
  • dlažby

4. Z jakého materiálu se zahradní domek vyrábí?

Zahradní domky se prodávají rozložené, a každý z nich má specifický postup při skládání. Sestavovat tak můžete domky z panelových bloků nebo z upravených a vyfrézovaných fošen, které se do sebe skládají jako srub.

5. I typ okna je důležitý

Vybírat si můžete také různé typy oken. U zahradních domků se setkáte s otočnými okny s vyklápěcí funkcí nebo s pevně namontovanými okny, které nelze ani otevřít, ani vyklopit.

  • Otočná a otočná vyklápěcí funkce  – jednoduchá nebo dvojitá okna lze kompletně otevřít či vyklopit.
  • Jednoduché zasklení okna a dveře jsou vybavena tabulemi z pravého skla.
  • Izolační zasklení izolována dvojitým zasklením jak jak dveře, tak i okna
zahradní domek
Zahradní domek se dá využít ke všemu.

6. Výběr střechy

U zahradních domků s plochou či pultovou střechou je dešťová voda na střeše déle než u domků se sedlovými střechami. Proto byste měli plochou střechu trvale chránit před podnebnými vlivy. Zejména se doporučuje pokrytí střechy fólií (např. svařovaným pásem, speciální fólií či podobnými výrobky).

Ani u sedlových střech není standardní střešní lepenka pro první pokrytí dostačující. V závislosti na působení podnebných vlivů je nutné pravidelně kontrolovat stav a utěsnění. Střechu je popř. nutné znovu pokrýt střešní krytinou. U domků s plochými a pultovými střechami se doporučuje vyměnit střešní lepenku po cca 2 měsících za svařovací pás.

Domek si kupujete jen se základní vrstvou lepenky, která je určená jako podklad pod střešní krytinu. Samozřejmě, že můžete na střeše mít jen tuto vrstvu, lepenku je však potřeba zakrýt, aby déle vydržela. Nejlepším materiálem na váš zahradní domek je ale šindel.

7. Další příslušenství k domku

Máte-li v plánu, že využijete dešťovou vodu na své zahrádce, budou se vám jistě hodit okapy a sud či barel. Velmi oblíbeným doplňkem k dřevěným i plechovým zahradním domkům je bezesporu boční přístavek či přístřešek, ve kterém si můžete ukládat dřevo ke grilování, ale také parkovat jízdní kola.

8. Co ještě k zahradnímu domku přikupte

  • Barva a lak – domky se prodávají bez nátěrů, takže šikovný nátěr se vám bude určitě hodit.
  • Ochrana dřeva – nezapomeňte na impregnaci, dřevo vám ochrání a působí proti přirozenému rozpadu.
  • Zadlabací zámek – běžný dveřní zámek, který se používá převážně v interiéru pro pokojové dveře, ale také pro zahradní domky.

Snad vám náš článek ulehčil práci. Navíc se můžete podívat na naše další texty. Hodit se vám budou tipy jak na zahradní sekačku nebo kolik hodin byste měli spát.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings