Your search results

Jak získat stavební pozemek na dům?

Napsáno Patrik Pilous v 5. 5. 2020
0

Chcete stavět dům a potřebujete sehnat stavební pozemek, ale nevíte, jak na to? Sepsali jsme pro Vás ty nejdůležitější tipy a zjistili jsme, čemu byste se měli vyhnout při získávání stavebního pozemku.

Žijete v bytě bez zahrady, nebo v domě s rodiči, kde nemáte soukromí a cítíte, že to není to pravé? Či máte zcela jiné důvody, ale rozhodli jste se nečekat a koupit parcelu, na kterém byste si postavili vysněný dům? Jděte do toho. Navíc investovat do nemovitosti, by se mohlo vyplatit více než, kdy jindy. Ceny některých nemovitostí a pozemků začínají klesat vzhledem ke koronavirové krizi.

Místo k bydlení si jistě budete vybírat dle Vašich finančních možností, dostupné práce, vhodné školy pro děti, přírody atd., faktorů je mnoho. Jestli plánujete mít velkou zahradu a nemáte mnoho peněz, raději neshánějte v okolí velkých měst pozemek – Praha, Brno a jiná velkoměsta jsou aktuálně velmi drahá. Pokud na bankovním účtu máte ušetřené téměř všechny peníze a chybí už jen velmi málo, zkuste ušetřit v domácnosti. Lze tím získat i desetitisíce ročně.

Jakým způsobem lze získat stavební pozemek?

Pokud si chcete udělat jasno, co přesně je stavební pozemek, podívejte na zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, kde je definován.

Ale teď k jádru pudla. Stavební parcelu můžete zdědit, ale ne všichni máme takové štěstí v neštěstí … pokud zemřela zrovna oblíbená babička. Dále ho lze získat darem, viz níže, a nebo si ho koupit.

Ale kde sehnat pozemek na prodej? Aktivně hledejte. Dívejte se na nabídky realitních kanceláří, samotných prodejců pozemků nebo kontrolujte úřední desky obcí. Dokonce i stát může prodávat svůj majetek. Jestli máte specifické požadavky, připravte se na delší pouť. Cíl bude o to krásnější. Pokud nehodláte hledáním ztrácet čas, zaplaťte si realitního agenta.

Od 1. Listopadu 2016 platilo, že při koupi nemovité věci, musí nabyvatel platit 4 % ceny státu. Ministerstvo financí tento rok předložilo návrh na zrušení onoho nařízení a minulý měsíc dokonce vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se čeká pouze na senát. 

Darovací smlouva na pozemek

Darovací smlouva musí mít písemnou podobu a obsahovat všechny zákonné náležitosti na jedné listině. Jenom tak katastrální úřad schválí převod vlastnického práva. Pokud je součástí parcely i stavba, měly by se darovat oba objekty zároveň.

V darovací smlouvě musí být vypsány obě smluvní strany (dárce a obdarovaná osoba). Uvedeno by mělo být celé jejich jméno, rodné číslo, adresa trvalého bydliště a případně i číslo dokladu. Je-li jedna z osob právnická, musí být označena jejím názvem, sídlem a identifikačním číslem. Dále musí být přesně popsán pozemek – údaj o parcelním čísle, název katastrálního území a obce nebo i údaj, že se jedná o stavební pozemek.

Po sepsání darovací smlouvy ji obě strany podepíší, podpis musí být úředně ověřen, aby katastr nemovitostí neměl pochybnosti o pravosti smlouvy. Důležité je podat návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Celý proces zabere jen několik minut vyplněním elektronického formuláře. Darovací smlouva s ověřenými podpisy se vloží jako příloha. Podání návrhu je zpoplatněno.

Hypotéka na pozemek

Banka dává hypotéku pouze na koupi pozemku, který je v územním plánu veden k výstavbě nemovitosti. Abyste hypotéku dostali, na vybrané parcele nesmí být žádné zastavení práva třetích osob (exekuce atd.). Právě exekuce si bankovní a nebankovní společnosti zjišťují jako první. Přes to vlak nejede. Pokud stavební pozemek není zasíťován, nevadí. Hypotéku bez problémů dostanete, důležité je, aby se zde dalo stavět.

Nejlevnější hypotéku na pozemek získáte, když většinu peněz uhradíte ze své kapsy. Pokud tolika penězi neoplýváte, nezoufejte, hypotékou lze financovat až 90 % kupní ceny. Dejte si pozor, některé banky nyní mění podmínky poskytování hypoték v době krize. Určitě se informujte u svého bankovního poradce o aktuální situaci.

Pokud si plánujete vzít hypotéku na pozemek i stavbu, existuje několik způsobů, jak na to. U jedné banky si můžete vzít hypotéku na oba objekty naráz, nebo postupně. Pokud zvolíte postupnou variantu, lze si hypotéky vzít též u různých bank. Vše má své klady a zápory. Existuje i další varianta, nebankovní půjčka. Ta v dnešní době poskytuje klientovi velmi zajímavé možnosti. Pokud hledáte tu nejvýhodnější půjčku, tak byste rozhodně měli zvážit Zonky.

Jak koupit stavební pozemek a na nic nezapomenout?

Nejste si jistí, že jste během celého procesu nic nevynechali? Nezoufejte. Do mobilu si můžete nainstalovat aplikace, s kterými si usnadníte organizování svého času a připomínání důležitých schůzek či povinností. 

Určitě si před koupí parcely zjistěte, zda se opravdu jedná o stavební pozemek. Většina kupujících hledá tuto informaci mylně v katastru nemovitostí. Zprávu o stavební parcele naleznete v územním plánu dané obce, které jsou ve většině případů již zdigitalizované, a proto jsou k dispozici na internetu. 

V již zmiňovaném katastru nemovitostí na listu vlastnictví lze najít jinou důležitou informaci – právní stav pozemku. Jestli se aktuální majitel topí v dluzích, nebo je dokonce v exekučním řízení. Pokud tomu tak je, buďte velmi obezřetní.

V územním plánu se dále dozvíte, jaké parametry neboli regulativy by měla budoucí stavba mít (sklon střechy, uliční čára, výška domu atd.). Pokud máte o domě jiné představy, žádostí o změnu územního plánu, to raději neřešte. Změna může trvat roky a nakonec k ní ani nemusí dojít. 

V územním plánu si rovnou zkontrolujte, jestli v obci není stavební uzávěra. Prodejce se s touto informací jistě chlubit nebude a stavební pozemek bez možnosti stavět, jistě kupovat nechcete. 

K pozemku musí být přístupová cesta, abyste se tam dostali nejen autem, ale i těžkou technikou. Cesta by měla patřit obci nebo stávajícími majiteli, od kterého ji též koupíte spolu s parcelou. Na pozemku může být věcné břemeno chůze nebo jízdy. To znamená, že přes pozemek vede cesta, kterou používají např. sousedé, aby se dostali ke svému domu.

Důležité též je, zda jsou na pozemek přivedeny inženýrské sítě (plyn, elektřina apod.), které by měly být i zkolaudovány. Pokud zde sítě nejsou, jejich přivedení může trvat nějaký ten měsíc či rok a jistě to nebude zadarmo.

Nepodceňujte i hydrogeologický, geologický a radonový průzkum. Po měřeních se může zjistit, že na pozemku si stavbu rozhodně nepostavíte. Pokud přes parcelu, nebo v jejím blízkém okolí teče řeka či malý potok nezapomínejte na vznik povodní a následná rizika plynoucí z nich.

Pokud se ani teď po přečtení článku neobjevil žádný velký problém, máme z toho radost. Kupní smlouva na pozemek, respektive vzory jsou volně ke stažení na internetu. Pokud si nejste jistí, jak má kupní smlouva na pozemek vypadat raději se poraďte se svým právníkem.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings