Your search results

Rady a triky na moderní garsonku v paneláku

Napsáno Dana Beková v 29. 3. 2022
0

Garsonky jsou obzvlášť v posledních letech nejoblíbenějším bydlením. Jsou využívané jak seniory, kteří zůstali sami a nechtějí se starat o větší byt, tak studenty, kteří místo vysokoškolských kolejí upřednostňují malou garsonku. Ale co byste měli v ní vlastně mít?

Bez čeho je garsonka prázdná

Do takové garsonky musíte umístit zóny, které by jinak byly v jednotlivých místnostech, to znamená kuchyň, jídelní kout, spací místo, koupelnu a WC. Samozřejmě kvalitní osvětlení a dostatek úložného místa. Zkombinovat byste to měli tak, aby se v bytě dalo žít, a ne třeba zakopávat o regály. Ano, není to úplně jednoduché tohle všechno v garsonce umístit, navíc pokud je takové bydlení jen přechodným řešením, přesto se s tím musíte poprat.

Nezapomeňte, že i v kuchyni musí převažovat praktičnost nad designem.

Málo nábytku

V malém bytě byste měli umístit hlavně praktický, jednoduchý a vzdušný nábytek. V opačném případě bude byt přeplněný a nebude působit útulně. Nebojte se také využít chodbu garsonky, a tam umístit vestavěnou skříň až ke stropu. Když ji vnitřně dobře rozčleníte, vejde se vám tam většina vašich věc, od povlečení přes oblečení až po sbírku fotek z dovolené.

Nezapomeňte, že i v kuchyni musí převažovat praktičnost nad designem. Do nejvyšších polic umístěte náčiní, které nepoužíváte denně. Ke stolování dobře poslouží stohovatelné židle a rozkládací nebo sklápěcí stůl.

garsonky se nebojte
Moderní styl v garsonce.

Jak vyřešit spaní?

Spánek by měl být posilující a kvalitní. Během spaní byste si neměli huntovat záda, proto nejsou vhodné rozkládací gauče.  V garsonce můžete umístit lůžko v patře nebo vyvýšenou postel. Prostor, který vznikne pod ní můžete využít například k pracovnímu koutku, knihovně nebo pro pohovku s televizí. Velkým hitem posledních let je pódium. Přes den ho můžete využít místo pro stolování, a večer z něho jednoduše vytáhnete postel. Je to velmi elegantní řešení, ale počítat musíte s většími finančními náklady.

Hlavně minimalismus

U garsonky vždycky musíte přehodnotit množství věcí, které potřebujete doma mít. V případě, že v ní bydlíte jen na přechodnou dobu, uskladněte věci, které aktuálně nepotřebujete třeba do osobního skladu, který si na čas pronajmete.  Rovněž vám pomůže přehledný systém v ukládání věcí, vlivem kterého získáte větší přehled co kde máte.

Správný výběr barev a světel

Velký důraz klaďte u výběru barev. Garsonku je vždycky nutné opticky zvětšit, a proto sáhněte po světlých odstínech, které prostor rozzáří. Zapomeňte na tmavou, výraznou barvu i na jedné stěně, protože i tato varianta může být rušivá. Nejideálnější bude, když vyberete jednu v pastelové barvě a zbytek zakomponujete do doplňků i dekorací. Nezapomínejte také na zrcadlo.  Odpusťte si také tmavé závěsy nebo barevné záclony na oknech. Je lepší zvolit průhledné a jednoduché provedení, které do bytu přinese maximum slunečních paprsků. Zkusit můžete také umístit bodová LED světla, která poskytnou kvalitní osvětlení a díky svému provedení nikde nevyčuhují a nenarušují tak celkový vzhled místnosti.

Jak na knihovnu v malém bytě?

Papírové knížky se nevyhazují. Prostě se to nedělá. A pokud si nepotrpíte na čtečku, tak vám už nic jiného nezbude než si pořídit knihovnu na míru. Taková knihovna by neměla být moc hluboká, ale rozhodně by měla dosahovat až ke stropu. Levné kousky knihoven najdete u velkých dodavatelů nábytku.

Hlavně pořádek

Každý člověk by měl svůj byt udržovat v pořádku, ale u garsonek to platí trojnásobně. Proto se kromě běžného úklidu snažte nekumulovat hromadu zbytečností. I s dekoracemi zacházejte opatrně.

pohodlí v moderní garsonce
V garsonce by mělo být uklizeno.

Na garsonku jenom stylem

Vybrali jsme pro vás tři styly, které jsou u takového malého bydlení ideální. Samozřejmě, vždycky záleží na vkusu i náladě.

Bydlení podle skandinávského stylu

Pokud si budete přát mít garsonku v nějakém stylu, tak zkuste ten skandinávský. Ten především apeluje na světlé barvy, krémové či mentolové odstíny a přírodní materiál. Navíc vynikne v obývacím pokoji, koupelně či ložnici. Zapomenout můžete na záclony, protože tento styl preferuje hlavně vzdušný a nepřeplácaný prostor.

Retro styl a malé bydlení

Retro styl si bere to nejlepší z 50. až 70. let minulého století. Takže pokud se vám líbí plastový nábytek, metalický povrch, dobové plakáty či vinylové desky, tak se nebojte do toho jít. Vaše garsonka se naopak stane naprosto originální. Typické jsou výrazné barvy a jejich kombinace, nápadité vzory, retro kuchyňské doplňky a materiály jako je chrom, plast či vinyl.

V malém bytě ve francouzském

Provensálský styl je velmi populární, hojně zdobený a elegantní. Takovým hlavním komponentem je křišťálový lustr, který můžete pověsit v obývacím pokoji či jídelně. Vyzkoušet můžete také velkou sedačku s křesly na nožičkách. A jestli chcete mít opravdu doma malou Francii, tak navštivte pár antikvariátů, nakupte staré svazky knih a doplňte jimi interiér. Nezapomeňte ani na závěsy a proutěné košíky.  

A mezitím než si rozmyslíte jak by měla vaše garsonka vypadat, si můžete přečíst rady a tipy na dětský pokoj nebo tipy práce pro maminky na mateřské.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings