Your search results

7 Tipů, jak zařídit ložnici

Napsáno Dana Beková v 30. 3. 2022
0

Vaší oázou klidu a pohody by rozhodně měla být ložnice. To znamená, že nebude sloužit jako pracovna, ani jako skladiště nepotřebných věcí. Co do ní nepatří, to tam nedávejte. Nejideálnější věci, které naopak byste v každé ložnici měli mít je postel, noční stolek, šatní skříň, pokud na ni nemáte nějaké jiné místo. A jaké další tipy a triky byste měli při zařizování ložnice vyzkoušet?

1. Matraci sobě na míru

Základem každého kvalitního spánku je matrace. Výběr je opravdu široký – od nejměkčích ze studené pěny přes středně tuhé z pěny paměťové až po vyztužené koňskými žíněmi nebo kokosovým vláknem.

Když si vybíráte vhodnou matraci, tak byste měli zohlednit váš věk, případně zdravotní problémy či styl spánku. Nejtvrdší matrace se hodí pro děti, mladistvé a osoby vyšších váhových kategorií, měkčí ocení obzvlášť senioři. Pokud trpíte bolestí zad a kloubu, tak byste se měli poohlédnout po speciální ortopedické matraci. Vyzkoušet můžete také partnerské matrace s dvojí tuhostí, kdy každý využívá stranu, která mu nejvíce vyhovuje.

Výběr rozhodně nepodceňte – kvalitní matrace vydrží několik let, a navíc vám pomůže předcházet nepříjemným bolestem hlavy a zad.

nábytek do ložnice
I šatní skříň umístěte šikovně do ložnice.

2. Výběr polštářů a povlečení

Dalším podstatným prvkem ve vaší dokonalé ložnici jsou polštáře a povlečení. U polštářů se vyplatí vsadit na produkty z drcené paměťové pěny, která zabraňuje napětí v ramenou a krků. Zato u ložního prádla byste měli volit materiály, které zvládnou dlouhodobé používání a časté praní. Nejlepší volbou je přírodní len, který propouští vzduch, udržuje teplo a má navíc antibakteriální bavlny. Takový bavlněný satén je nejvhodnější variantou, ale vedle nesáhnete, pokud zvolíte hypoalergenní hedvábí.

3. Co s okny?

Jak už jsme zmínili, ložnice by měla být tou nejklidnější zónou. Pokud je to možné, měla by být umístěna k severu, kde je méně světla a tepla. Také se snažte vyhnout její umístění blízko hlavního vchodu a oken vedoucích k frekventovaným místům. Nebojte se využívat žaluzie v kombinaci se záclonami a silnějšími závěsy. Jestli se vám nelíbí klasické žaluzie, tak zkuste si vybrat z těch méně tradičních látkových, bambusových či dřevěných. Špatnou volbou nejsou ani rolety, které zastíní celou místnost. Pamatujte, že v místnosti by měla být teplota mezi 17° – 19 °C, a dostatečně větrat.

4. Srdcem vaší ložnice je postel

Jestliže žijete s partnerem, tak u postele rozhodně volte dvoulůžko v rozměru minimálně 160 x 200 cm. Zato pro jednoho člověka postačí jednolůžko. A jedno si pamatujte, že čím větší postel tím lepší. Budete tak mít dostatek místa na spaní i osobní prostor. Snažte se postel umístit doprostřed místnosti, aby byla přístupná z obou stran. Jestli ale i tak musíte mít jednu stranu u zdi, vložte mezi ní a zeď alespoň noční stolek.

Zapomenout byste neměli ani na úložný prostor pod postelí. Schováte sem povlečení, náhradní deky či sezónní oblečení.

5. Noční stolky

Jestli nemáte v ložnici místo na klasické noční stolky, můžete využít poličky pověšené na zeď nebo rozšířené čelo postele. Sice by vám neměly viset nad hlavou, protože byste se nemuseli pod nimi cítit nejlépe, ale zkusit to můžete. Místo lampiček můžete použít bodová závěsná světla a tím ušetřit místo na stolcích.

umístění ložnice
V ložnici by mělo být uklizeno.

6. Nábytek v neutrální barvě

Správná ložnice by měla být prostorná a vzdušná. Pokud máte místo navíc, tak vybírejte nábytek v neutrálních barvách. Aby se vám lépe vstávalo, pořiďte si jemný kobereček. Zkrátka, zaměřte se při výběru nábytku na minimalismus. Dále se snažte využít skutečně každý centimetr.

Velmi elegantním způsobem, jak ušetřit mnoho místa jsou posuvné dveře. A to jak ty interiérové, tak i na skříních a komodách.

7. Ložnici provoňte

Aby si vaše tělo opravdu odpočinulo, je důležité uklidnit vaše smysly. Tím vám mohou pomoci aromatické tyčinky, solné lampičky nebo svíčky. Nejvhodnější vůně je vanilková, levandulová nebo jasmínová. Zkusit můžete také čerstvé květiny. Jak řezané, tak v květináčích mají pozitivní vliv na vaši náladu. Jen nedávejte do ložnice rostliny jedovaté nebo silně aromatické, jako jsou například konvalinky.

Snad vám nápady ohledně ložnice přijdou vhod, mimo to si můžete přečíst ještě články o obývacím pokoji nebo jak na práci z domu, když jste na mateřské.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings