Kolik stojí palivové dřevo a kolik ho za zimu spálíte
Stručná odpověď. Měkké dřevo jako smrk nebo borovice stojí v ceníkách prodejců zhruba 1 200 až 1 900 Kč za prostorový metr sypaný, tvrdé listnaté dřevo jako buk, dub nebo bříza 1 600 až 2 500 Kč. Dobře zateplený dům s moderními kamny si za topnou sezónu vystačí se 4 až 8 prostorovými metry, běžně zateplený rodinný dům spálí 6 až 9 a starší nezateplená chalupa 15 až 20. Celkový náklad na zimu tak vychází orientačně na 9 600 až 45 000 Kč podle velikosti domu, izolace a druhu dřeva, přičemž levněji než dřevo z ceníku prodejce vyjde dříví přímo od Lesů ČR nebo obcí, nejlevnější je samovýroba.
Kolik stojí palivové dřevo za prostorový metr?
Palivové dřevo se prodává nejčastěji na prostorové metry, zkracovaně prm. Prostorový metr sypaný (PRMS) je krychle o straně jeden metr, do které jsou naštípaná polena volně nasypána, takže mezi kusy zůstává hodně vzduchu. Prostorový metr rovnaný (PRMR) je stejná krychle, ale polena jsou v ní pečlivě naskládaná vedle sebe, takže se do ní vejde víc dřeva a je i dráž.
Podle ceníků více prodejců se měkké jehličnaté dřevo, smrk nebo borovice, prodává za 1 200 až 1 900 Kč za PRMS, tvrdé listnaté jako buk, dub nebo bříza za 1 600 až 2 500 Kč za PRMS. TZB-info v dubnu 2026 uvádělo o něco nižší orientační hladinu, tvrdé dřevo kolem 1 500 Kč za prm a měkké kolem 1 000 Kč za prm, s tím, že ceny dřevních paliv zůstávaly stabilní, zatímco cena plynu na burze kolísala mezi 42 a 55 eury za MWh.
Jaký je rozdíl mezi tvrdým a měkkým dřevem?
Podle tabulek TZB-info má listnaté dřevo při vlhkosti 15 % výhřevnost 14,6 MJ na kilogram a objemovou hmotnost 678 kg na m³, jehličnaté dřevo se stejnou vlhkostí má vyšší výhřevnost na kilogram, 15,6 MJ, ale podstatně nižší hustotu, jen 486 kg na m³. Tvrdé dřevo je proto hutnější, do stejného objemu se ho vejde víc a v kamnech nebo kotli vydrží hořet déle, i když má nižší výhřevnost na kilogram než dřevo měkké.
Měkké dřevo se naopak rychle rozhoří a hodí se na zátop nebo na rychlé přitápění, proto ho lidé často kombinují s tvrdým dřevem na dlouhé hoření přes noc. Který typ se k vašim kamnům nebo krbové vložce hodí líp, záleží i na samotném topidle, tomu, jak vybrat krbová kamna, se věnujeme v samostatném článku. Podobná volba čeká i toho, kdo na dřevo vaří, tam pomůže článek o tom, jak vybrat sporák na dřevo.
Jak dlouho se musí dřevo sušit a jaká vlhkost je optimální?
Čerstvě pokácené dřevo má podle TZB-info vlhkost 40 až 60 %, pro spalování v kamnech nebo kotli se doporučuje dostat ji pod 20 %. Rozdíl ve výhřevnosti je citelný, při vlhkosti 50 % klesá výhřevnost listnatého dřeva na 7,6 MJ na kilogram, tedy zhruba na polovinu proti suchému dřevu s 15 % vlhkostí.
Při sušení venku pod přístřeškem se podle měření TZB-info dřevo za rok dostane na 16 až 21 % vlhkosti u celých špalků a 13 až 18 % u naštípaných kusů. Uvnitř suší rychleji, celé špalky na 11 až 15 %, čtvrcené kusy na 9 až 14 %. Portál proto doporučuje sušit dřevo nejméně jeden rok, lépe dva, než ho spálíte.
Kolik dřeva spálí rodinný dům nebo chalupa za topnou sezónu?
Spotřeba se odvíjí hlavně od velikosti domu, kvality zateplení a typu topidla. V tabulce je orientační přehled pro moderní krbová kamna a krbovou vložku, podle kterého si můžete odhadnout, kolik dřeva na zimu objednat.
| Dům a izolace | Topidlo | Spotřeba za sezónu |
|---|---|---|
| 80 m², dobré zateplení | moderní krbová kamna | 3 až 4 prm |
| 100 m², dobré zateplení | moderní krbová kamna | 4 až 6 prm |
| 120 m², průměrné zateplení | moderní krbová kamna | 6 až 8 prm |
| 100 m², průměrné zateplení | krbová vložka | 6 až 8 prm |
| 120 m², částečné zateplení | krbová vložka | 7 až 9 prm |
| 80 m², bez zateplení | otevřený krb | 10 až 12 prm a víc |
Chalupa nebo starší nezateplený dům, kde se topí celoročně kotlem na dřevo, spotřebu z tabulky dál zvyšuje, orientačně na 15 až 20 prm za sezónu. Kdo topí dřevem v kotli nebo vložce pravidelně, tomu se vyplatí po první zimě poznamenat skutečnou spotřebu, dům od domu se liší i při stejné podlahové ploše.
Kolik vás topení dřevem vyjde za celou zimu?
U dobře zatepleného domu s levnějším měkkým dřevem vyjde zima orientačně na 8 prm krát 1200 Kč, tedy 9 600 Kč. Běžně zateplený rodinný dům se smíšeným dřevem a průměrnou cenou kolem 1700 Kč za prm spálí typicky 9 prm, což vychází na 15 300 Kč. Starší nezateplená chalupa s tvrdým dřevem za 2500 Kč za prm a spotřebou 18 prm se dostane až na 45 000 Kč.
Nezávisle to potvrzuje i přepočet webu ČESKÉSTAVBY.cz pro modelový dům o ploše 150 m² s roční potřebou tepla 18 MWh na vytápění a ohřev vody, kde vyšlo vytápění kusovým dřevem ve zplynovacím kotli na 29 900 až 41 800 Kč za rok, podle toho, jak draze dřevo koupíte. Do rozpočtu na zimu si vedle samotného dřeva připočtěte i to, že ho budete muset někde uskladnit, nápad na jednoduchý dřevník z palet najdete v samostatném článku.
Jak vychází dřevo ve srovnání s peletami a plynem?
Podle přepočtu ČESKÉSTAVBY.cz pro stejný modelový dům, 150 m² a roční potřeba tepla 18 MWh, vychází roční náklad na vytápění tepelným čerpadlem na 25 600 Kč, kusovým dřevem na 29 900 až 41 800 Kč, zemním plynem při ceně 2,25 Kč za kWh na 42 300 Kč a dřevěnými peletami při ceně 11 870 až 13 000 Kč za tunu na 51 800 až 56 700 Kč.
| Zdroj tepla | Roční náklad u domu 150 m², 18 MWh |
|---|---|
| Tepelné čerpadlo | 25 600 Kč |
| Kusové dřevo | 29 900 až 41 800 Kč |
| Zemní plyn | 42 300 Kč |
| Dřevěné pelety | 51 800 až 56 700 Kč |
Dřevo tak vychází levněji než plyn i pelety, dráž než dobře navržené tepelné čerpadlo. Výhodou dřeva navíc je, že jeho cena podle TZB-info zůstává stabilnější, zatímco plyn se odvíjí od burzy. Kdo zvažuje přechod na jiný zdroj tepla, najde srovnání i v článku o tom, jaké zvolit vytápění staršího domu.
Kde sehnat palivové dřevo levněji?
Lesy ČR nabízejí dříví veřejnosti dvěma způsoby. Samovýroba je určená jen fyzickým osobám, vyžaduje smlouvu a limit 35 m³ za rok na osobu, vybírat můžete sortiment do 2 metrů délky, ceny u jehličnatého dříví začínají od 200 Kč za m³ podle ceníku platného od 1. května 2025. Druhá možnost, už vyrobené dříví, se prodává bez smlouvy na dodací lístek, cena začíná od zhruba 1 270 Kč za m³ podle novějšího ceníku platného od 1. října 2026.
Tyto ceny jsou za plnometr surového dříví, ne za prostorový metr naštípaného a usušeného dřeva z ceníku prodejce, takže srovnání není jedna ku jedné. I tak je z čísel zřejmé, že dříví přímo z lesa vychází levněji než hotové dřevo od prodejce, pokud si ho sami napilujete, naštípáte a odvezete.
Podobně nabízí palivové dřevo svým obyvatelům i řada obcí s vlastním lesním majetkem. Ceníky i podmínky prodeje mívají obce zveřejněné na webu obecního nebo městského úřadu, případně je má obecní lesník, množství na osobu i cena se obec od obce liší.
- Kolik dřeva si u Lesů ČR nebo obce můžete koupit, zjistíte na lesní správě nebo obecním úřadě podle místa vašeho trvalého pobytu.
- Samovýroba se vyplatí jen s vlastní pilou, dopravou a časem na zpracování, jinak práci zaplatíte firmě a úspora se ztratí.
- I dřevo z lesa musí před spálením minimálně rok proschnout, se spalováním čerstvě naříznutého kusu nepočítejte.
Co zkontrolovat před nákupem dřeva na zimu?
Než dřevo na celou zimu objednáte, ověřte si u prodejce, jestli je cena za prostorový metr sypaný, nebo rovnaný, rozdíl v množství dřeva je citelný a napočítat se do ceny může snadno přehlédnout.
Vyplatí se také zeptat na vlhkost dodávaného dřeva a na délku polen podle vašeho topidla, u staršího komína se navíc vyplatí nechat si před zahájením topné sezóny zkontrolovat, jak často se dělá revize komína a kolik stojí.
- Žádejte dodací list s uvedeným množstvím v prm nebo m³, ne jen slovní ujištění.
- Zjistěte, jestli je doprava k vám v ceně, nebo se platí navíc.
- U kotle na tuhá paliva si před nákupem většího množství dřeva na zimu ověřte, co zkontrolovat při výběru kotle na pevná paliva, výkon a velikost topeniště ovlivní, jaký druh dřeva se vám vyplatí koupit.
- Porovnejte víc nabídek, cena za stejné dřevo se mezi prodejci v okolí běžně liší o stovky korun na prm.
Napsat komentář