Your search results

Kdy smí pronajímatel vstoupit do nájemního bytu?

Napsáno LeaBalgova v 6. 4. 2021
0

Pronajímatel a nájemce. Dvě protichůdné strany, které spolu nemají soupeřit, ale vycházet. Každý vlastník bytu má právo kontrolovat si svůj majetek. Nepsané pravidlo to doporučuje. Nájemce, který ví, že pronajímatel pravidelně chodí na kontroly, bude s bytem nakládat lépe. Pojďme si říct, kdy smí majitel vstoupit do bytu.

Za jakých okolností smí pronajímatel vstoupit do bytu?

  • Pronajímatel je oprávněn požadovat vstup do nemovitosti za účelem kontroly, zda je předmět pronájmu užíván řádným způsobem. Musí však návštěvu ohlásit v dostatečném předstihu. Nejlépe písemnou formou, jako je e-mail, nebo SMS zpráva. Nájemce je povinen umožnit mu prohlídku. Vhodné je zvolit si k návštěvě obvyklý denní čas a zdržet se pouze po dobu nezbytně nutnou. Četnost návštěv by měla být alespoň jednou za tři měsíce.
  • Nájemce provádí běžnou údržbu a drobné opravy sám. Pokud je potřeba vykonat opravu většího rozsahu, neprodleně informuje majitele a umožní mu přístup k dané věci.
  • V případě, že nájemci vyprší nájemní smlouva, je pronajímatel, či jeho osobu zastupující realitní makléř, oprávněn ukázat nemovitost novým zájemcům. A to ve lhůtě tří měsíců před vypršením smlouvy. Nájemník je povinen umožnit prohlídku v přiměřeném rozsahu.
pronájem
Pronajímatel oznámí návštěvu v dostatečném předstihu.

Kontrola bytu bez předem dohodnuté návštěvy

Je to vůbec možné? Ano. Za určitých okolností. Vlastník nemusí hlásit návštěvu v případě, že potřebuje vstoupit do nemovitosti za účelem zabránění vzniku škody na majetku. To stejné platí, když by hrozilo nebezpečí z prodlení. To znamená, že včasné jednání může odvrátit nenahraditelnou újmu. Příkladem může být požár, nebo únik plynu.

Obezřetnost je na místě

Když jako pronajímatel dáváme svůj byt k dispozici cizím lidem, musíme počítat se všemi variantami. Hlavně s variantou, že nám byt, nebo jeho vybavení, nebude vráceno v původním stavu. Tahle skutečnost je zcela běžná. Součástí nájemní smlouvy by měl být předávací protokol. Do něj napíšeme stavy měřidel, vybavení bytu a veškeré závady. Ideální je nafotit stav bytu a fotografie přiložit ke smlouvě. To nám pomůže při srovnání, když příjdeme na kontrolu.

Sleva z nájmu jako kompenzace častého obtěžování

Příliš časté návštěvy ze strany pronajímatele mohou být pro nájemce otravné a omezující. V takovém případě má nájemce nárok na slevu z nájmu.

Když vlastník ví, že chce byt kontrolovat v častějších intervalech, měl by si dohodnout četnost návštěv již v nájemní smlouvě. Ne však pod nátlakem.

Na slevu z nájmu má nájemce nárok i v případě, že mu před skončením nájemní smlouvy pronajímatel, nebo realitní makléř, narušují soukromí častými prohlídkami. Občanský zákoník zde nahrává do karet nájemci, jako slabší straně.

Kontrola jako prevence

Kontrola bytu a včasné zjištění závad předejde nákladným problémům. Ideální je tedy využít čas návštěvy k tomu, aby obě strany společně zkontrolovaly, zda se neobjevila například prasklina na zdi nebo plíseň na oknech.

Zároveň strany mohou probrat, zda nájemník plánuje pořízení dítěte, nebo zvířete. A také jak dlouho plánuje v bytě zůstat. Důležitá je spokojenost na obou stranách.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings