Your search results

Realitní makléř, povolání, které vylučuje nudu

Napsáno Ludmila Magal v 1. 3. 2021
0

Jak se vlastně člověk stane realitním makléřem? Tato myšlenka mě napadla poměrně nedávno, když jsem si začala hledat nový pronájem. Říkala jsem si, že jejich práce zní docela lákavě. Projdou si s klientem byt, řeknou mu předem naučené fráze, a za svou práci si vezmou nemalý obnos. To přece může dělat každý, ne?!

Skutečnost je ale samozřejmě úplně jiná. Realitní makléř nedělá jen zprostředkovávání prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Je to komplexní práce vyžadující orientaci napříč několika obory.

Přiblížím vám, co musíte splňovat a čím musíte projít, abyste se stali skutečně dobrým realitním makléřem. Čas na změnu povolání začíná právě teď!

Říká se, že neznalost zákona neomlouvá

Podobně jako jiná povolání, mají i realitní makléři svůj zákon. Konkrétně se jedná o zákon č. 39/2020 Sb, neboli zákon o realitním zprostředkování.

Každý makléř má tedy povinnost si zákon nejen prostudovat, ale v lepším případě se jím řídit.

 Prvotní podmínky, abyste vůbec mohli práci vykonávat, jsou následující

  • Bezúhonnost
  • Mít živnost
  • Mít uzavřenou pojistku

Jednou z podmínek je i vzdělání. To je ale trošku komplikované. Vysoké školy takový obor nenabízejí. Vybrat si ale můžete z celé řady kurzů. Mnohé nabízí přímo Realitní komora České republiky.

Mladí realitní makléři většinou začínají na nájemním bydlení, které je pro zkušené makléře nezajímavé díky nízkým provizím. Tvoří okolo nájmů také určitý právní servis včetně tvorby dobré nájemní smlouvy.

Podmínky následné praxe se liší podle úrovně dosaženého vzdělání.

  • vysokoškolský magisterský diplom z ekonomického, stavebního, právního nebo obdobných oborů
  • bakalářský titul nutná praxe jednoho roku. Dále je povinnost absolvování mezinárodně uznávaného kurzu
  • nižší vzdělání- povinnost mít tři roky praxe
  • certifikační zkouška- povinná pro všechny

Jen tak pro zajímavost. Trvalo celé 4 roky, než byl tento zákon schválen.

Být komunikativní nebo mít raději ostré lokty?

Jak už bylo zmíněno, základem je dobrá praxe. Vhodné je si vybrat známou společnost s dobrými referencemi. Mnohé rády zaškolují nováčky přímo od začátku jejich kariéry. Firmy tak lépe ví, jak dotyčný pracuje a jak velkým přínosem je. Pokud budete mít dobrou praxi, která vás mnohé naučí, máte napůl vyhráno.

Podmínkou je, abyste měli přehled o daném oboru. Jak funguje realitní trh, jak se vyznat v nemovitostech. Samozřejmě musíte být schopni posoudit nemovitost jak z právního, tak z fyzického hlediska. Poskytujete často klientům i finanční poradenství. Realitní makléř by se měl zajímat o čísla, procenta, stavební a architektonické práce. Někteří klienti jsou totiž všeteční. Zajímají je výnosy, zhodnocení, vývoj, ale také technický stav či historie nemovitostí.

Pokud ale nevíte, jak jednat s lidmi, jsou vám vědomosti bohužel k ničemu. Tohle je práce založená na získání si určitého vztahu s klientem. Ten k vám musí mít důvěru. Nikdo si nebude chtít „plácnout“ s makléřem, který je jim nesympatický, arogantní nebo lidově řečeno příliš hrr.

Také jako makléř budete muset budit důvěru a vycházet s různými typy lidí. Velmi úspěšní jsou realitní makléři, kteří ovládají asertivní chování a umí klienty nasměrovat tak, že si to oni sami neuvědomí. Také musejí zvládat různé typy klientů od flegmatiků po velmi arogantní lidi.

Přemýšlíte o změně?

Tuto práci si zamilují všichni, kteří nechtějí celý den sedět v kanceláři. Realitní makléř je většinou na cestách, na schůzkách s klienty. Každý den vidí jiné a jiné byty, pozemky a stavby. Poté musí připravit prezentaci, která zaujme potenciálního kupce. Nesmíme zapomenout ani na smlouvy, které jsou dalším úkolem makléře.

Nikdy se nebudete nudit. Půjdete do toho?

Přečtěte si také článek o plovoucích podlahách nebo tepelných izolacích.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings