Your search results

Jak vypěstovat okrasný česnek

Napsáno Dana Beková v 5. 6. 2023
0

Okrasný česnek kvete koncem jara fialovými kulovými soukvětími o průměru až 15 cm. Na každé zahradě takový česnek vykouzlí krásný efekt, který z ní udělá jedinečnou záležitost. A stejně jako je to u běžného českého česneku, tak i u toho okrasného pěstování není zase až tak těžké. Vyzkoušejte ho třeba u levandule, s jejími květy bude vypadat určitě nepřehlédnutelně.

okrasný česnek a jak na něj

Pěstujeme česnek

Původně okrasný česnek pochází ze slunné stepi, proto mají tak rádi slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Nevadí jim ani menší přísun živin, ani krátkodobý nedostatek vody. Cibuloviny stejně jako tulipány či narcisy, které se k nim skvěle hodí, sázejte na podzim, nejlépe koncem září či října. Rostlina kvete většinou v období ke konci jara a záčátku léta, ale některé odrůdy i během srpna. Pokud nechcete rostliny přesazovat na jiné místo, není nutné cibulky ze země vytahovat, zimu zvládají dobře.

Ozdobné česneky pěstujte nejen na záhonech, ale také v nádobách na balkonech či terasách. Vysaďte je ale i podél cest. Pokud vysazujete nové cibulky, měli bychom je vložit do hloubky alespoň kolem 10 cm, větší cibule i hlouběji (15-20 cm). Ale pozor, cibulky v nádobách je lepší na zimu vyndat a nechat přezimovat v chladné tmavé místnosti, např. ve sklepě, protože v nádobě by mohly v případě silnějších mrazů a nízkých teplot promrznout.

co udělat s okrasným česnekem

Kromě toho, že jsou velmi dekorativní, mají ozdobné česneky ještě další užitečné vlastnosti. Jednak jsou velice atraktivní pro hmyz, jako jsou včely, čmeláci či motýli, které tím na svou zahradu přilákáte, a jednak, jak už z názvu plyne, jejich listy i květy mají lehce česnekovou vůni, která vadí mnoha škůdcům. Proto je vhodné vysazovat tyto rostliny i na záhonky, kde pěstujete běžnou zeleninu, jako jsou saláty, mrkev nebo například jahody.

Nejoblíbenější odrůdy

  • Česnek modrý – je to nižší odrůda a vykvétá většinou už v červnu.
  • Česnek kulatohlavý – kvete v červenci a dorůstá výšky mezi 40 a 80 cm.
  • Česnek obrovský – může dorůst až 180 cm a kvete v květnu či červnu

Nižší druhy okrasných česneků

Jak jsme již zmínili, obecně je okrasný česnek nenáročný a nevyžaduje speciální prostředí. S největší pravděpodobností se vám podaří jej vypěstovat na skalkách ve svahu, i v půdách chudších na obsah živin, či na extenzivních zelených střechách. K méně známých nízkých druhům patří:

  • Česnek vysokohorský – má nádherné růžové květy. Pochází z kavkazských hor, takže se mu bude dařit právě ve skalkách.
  • Česnek zlatožlutý – dorůstá do 40 cm a jeho nízké stonky rozhodně nevyčnívají nad listy. Kvetou od května do června.
  • Česnek karatavský – kvete od dubna a typické jsou pro něj mohutné listy. Rostliny dosahují až 25 cm.
okrasný česnek na zahradě

Cibule v půdě vydrží

A vydrží i několik let, většinou až 3 – 5 let. Jak jsme již zmínili okrasný česnek potřebuje hlavně slunné místo a sušší. Nemají rádi mokrou či těžkou půdu.

Na vhodném místě se okrasný česnek snadno množí i dceřinými cibulkami, které se tvoří na bázi mateřské cibule. Ty můžete na podzim oddělit a vysadit samostatně. Rostliny, které z nich vyrostou, vykvetou po dvou až třech letech.

Okrasný česnek sice do těstovin nedáte, ale ve vaší zahradě či na terase bude vypadat skvěle.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings