Your search results

Levandule: Jak a kde ideálně pěstovat?

Napsáno Dana Beková v 1. 6. 2023
0

Mezi nejaromatičtější okrasné trvalky patří levandule. Přidává se do esenciálních olejů, kuchyně či se z ní dělá výzdoba. Oceníte ji obzvlášť pokud si potrpíte na francouzský nebo provensálský styl bydlení. Mimoto odpuzuje i hmyz a různé škůdce. Výhodou je, že ji můžete pěstovat na zahradě, ale i na balkoně či terase. Ale i to má své úskalí.

levandule a pole

Pěstování levandule

Rostlinka s modrými či fialovými kvítky je nenáročná, ale musíte vzít v potaz několik věcí.

  • Zalévání – moc to nepřehánějte. Mějte na paměti, že roste ve Středozemních zemích. Nicméně pokud ji máte v truhlíku, tak zálivku si zaslouží a pravidelně.
  • Stříhání – stříhejte ji už od vysazení, aby krásně zhoustla.
  • Půda – vysázet ji můžete do sušší spíše kyselejší půdy. Kromě toho nepotřebuje ani moc hnojit.

Levandule je venkovní květina, takže když ji dáte na slunce, odmění se vám nezapomenutelnou vůní. Jen dejte pozor na správný druh, aby vám v zimě pak nezmrzla. V České republice se nejčastěji pěstuje levandule lékařská nebo lavendin. Obě jsou poměrně dobře mrazuvzdorné a odolné.

levandule a využití

Pěstování v květináči

Jestliže nemáte zahradu, tak ji můžete zasadit i do nějakého květináče. Na spodek květináče vložte vrstvu štěrku nebo kamínky. Levandule nesmí stát ve vodě, takže ji zalévejte pravidelně ale ne moc.

Řez levandule

Jarní řez pak zajistí krásně husté, bohatě větvené a květy obsypané keře. Pravidelně zmlazované rostliny si navíc udržují ve své spodní části velké množství záložních pupenů. Proto pokud jsou pak mrazem i silně poškozené horních části rostlin, mají z čeho regenerovat. Mladé rozvětvené keříky můžete sestřihnout na výšku 5 až 8 centimetrů, starší keře, které dříve nebyly nikdy stříhány, musíme sestřihnout jen částečně. Jarní řez provádějte na přelomu března a dubna, kdy rostliny začínají rašit a pupeny jsou jasně viditelné a otevřené. V této době se rány po řezu výborně hojí a rostliny rychleji regenerují. Do hlavního řezu se na jaře pusťte až poté, co odstraníte všechny zmrzlé části rostlin. Snažte se při řezu udržovat kulatý tvar keříků, nemusíte mít strach větvičky zkrátit až o celou třetinu. Je však důležité, aby na každé větvičce zůstaly alespoň 2 viditelné mladé pupeny.

sůl z levandule

Tipy na závěr:

 Levandule  skvěle snáší přímé slunce, naopak na větrném a chladném místě nebude prospívat.

  • Má ráda propustnou půdu a dobré odvodnění. Daří se jí na mírně svažitých místech nebo ve speciálně vytvořených kopečcích.
  • Nejideálnější je ovšem s růžemi, protože odpuzuje mšice a molice a svými vonnými látkami a ochraňuje své okolí.
  • Mladé levandule zaléváme pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, ale rostliny se bez ní docela dobře obejdou.
  • Chceme-li levanduli dopřát něco navíc, přihnojíme ji vápenatými hnojivy. Pokud hnojení vynecháme, nic se nestane, rostlina si poradí sama.
  • Levandule je třeba pravidelně stříhat a platí to i pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněme na jaře za teplého počasí tak, aby na každé větvičce byly tři zdravé páry listů s pupeny, nikdy nestříháme do dřeva!
levandule na zahradě

Z levandule si můžete uvařit i čaj, a vyzrajete tím na úzkosti.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings