Your search results

6 tipů, jak kombinovat jehličnany v zahradě

Napsáno Domves v 22. 12. 2023
0

Jehličnany zkrášlí každou zahradu, je ale nutné pečlivě zvolit jejich kombinaci. Ne všechny vyžadují stejnou míru starostlivosti, a pokud například hodně pracujete, neměli byste si pořizovat jehličnany vyžadující intenzivní údržbu. Na výběr máte z nepřeberného množství tzv. evergreenů neboli stálezelených živých plotů, které oživí přírodní scenérii a přitom nevyžadují moc péče.

Slavte univerzálnost jehličnatých stromů

Díky jehličnanům vypadá i ponurá zimní zahrada nebo předzahrádka svěže a krásně. Stálezelené jehličnany jsou navíc užitečné v každém zahradním designu. Jsou nepřekonatelné jako ochranné zástěny, základové výsadby, netradiční pozadí pro květinové záhony nebo akcenty umístěné od nejmenších skalek po okraje rozsáhlých lesních porostů. Jehličnany navíc vyžadují minimální údržbu. Stačí je příležitostné seříznout a odstranit mrtvé nebo poškozené větve. 

Tip: Při řezání jehličnanů se vám na kůži může hromadit lepkavá míza. Pro její odstranění použijte alkohol a dětské ubrousky nebo speciální čistič, který seženete v zahradnictví.

6 tipů, jak kombinovat jehličnany v zahradě

Možná se bojíte rovnou vrhnout na jehličnany, ale rozhodně vás překvapí, že stačí pár stromků roztroušených po zahradě a můžete ji celoročně zkrášlit. Těchto 6 kroků vám pomůže zatraktivnit zahradu jehličnatými stromky.

Tip 1 – Přizpůsobte jehličnany velikosti zahrady

Prvním aspektem při vytváření výsadby bohaté na jehličnany je velkost zahrady. Malé zahrady nebo strmé skalky se osazují malými, pomalu rostoucími, trpasličími nebo miniaturními stromky, zatímco do větších zahrad se vejdou středně velké nebo velké stromy. 

Velikost zahrady by ale nikdy neměla být jediným určujícím faktorem při výběru rostlin. Zvažte také roli, kterou bude výsadba hrát. Ochrana soukromí vyžaduje velké stromy, i když je plocha pro výsadbu relativně malá. Na druhou stranu i v těch největších skalkách vypadá plně vzrostlý strom nepatřičně.

Zahradníci radí:

  • Do velké zahrady se hodí velké, stálezelené stromy – borovice bílé, smrk ztepilý, jedle bělokoré– sloužící coby zástěna podél pozemku a pozadí pro středně velké jehličnany vysazené vpředu. 
  • Pro menší zahradu se hodí řada volných, vyvýšených záhonů osázených miniaturními a zakrslými jehličnany a také trvalkami objímajícími půdu.

Tip 2 – Pozor na siluety jehličnanů

Po určení velikosti jehličnanů je načase přemýšlet o jejich vzájemné kombinaci. Tvary stromů se totiž nikdy nemění. Jehličnan ve tvaru vánočního stromku vypadá jako kužel, ať už je starý 5 nebo 50 let. Trik spočívá v přeměně statických forem na dynamické kompozice a skládat tvary vedle sebe tak, aby individualitu každého stromu zdůraznili jeho nejbližší sousedé.

Vlastně jde “jen” o kombinování tvarů. Téměř všechny jehličnany mají naštěstí jeden ze 4 základních tvarů: ploché, kulaté, kuželovité nebo válcovité. Jak je to se siluetami?

  • Pokud jsou linie rostliny vodorovné, jedná se o plochou odrůdu. Příkladem je jalovec ‚Blue Carpet’.
  • Jestliže jsou vzpřímené a rovnoběžné, je to válec. Příkladem je jalovec „Moonglow“.
  • Pokud čáry tvoří obrácené „V“, je to odrůda ve tvaru kužele. Typickým příkladem jsou vánoční stromy. 
  • Když se silueta skládá ze zakřivených čar, jedná se o kruhový nebo oválný strom. Příkladem je modrý smrk ‚Montgomery‘.
Varianty jehličnanů
Takto vypadají varianty jehličnanů. | Zdroj: https://8billiontrees.com/trees/coniferous-trees/

Tip 3 – Kontrastujte

Jak kontrastovat a vytvořit “živoucí objekt” ze stromů? Hlavním principem designu je hledání maximálního kontrastu, který vznikne, když vedle sebe neumístíte 2 podobné tvary. Dbejte na to, aby se každý jehličnan co nejvíce odlišoval od svých sousedů. 

Kontrast můžete maximalizovat také změnou barev každého sousedního jehličnanu. Většina odrůd je k dispozici ve 3 nebo 4 odstínech, od zelené, modré, až po žlutou. Pozor si dejte na struktury stromů. Některé jsou například vzdušné a otevřené, jiné naopak husté a kompaktní.

Tip 4 – Nejjasnější barvy stromků dejte na upozaděná místa v zahradě

I když se o jehličnanech mluví především kvůli jejich potenciálu rozzářit zimní zahradu, stejně důležité jsou i v létě – zvláště v místech, kde je extrémní horko a kde trvalky trpí. Na místech, kde uprostřed parna chybí barva, vysaďte barevné jehličnany. To zajistí, že zahrada bude vypadat živě i během hlavní sezóny, i přes prudce rostoucí teploty. 

Jehličnany mají nejpůsobivější barvu na plném slunci. Zelená samozřejmě převládá, ale existují i odstíny žluté a zlaté, ocelově modré, bílé a dokonce i švestkové a mahagonové. Při rozhodování o tom, které jehličnany vysadíte, vybírejte VŽDY pouze 2 dominantní barvy, protože opakování pomůže zahradě splývat.

Barvy jehličnanů
V zahradnictví si můžete vybrat z několika barev jehličnanů. | Zdroj: https://www.sunnysidenursery.net/sunnyside-blogs/2015/10/8/all-things-coniferous

Tip 5 – Řiďte se pravidly, která stanovili profesionální zahradní designéři

Základní pravidla zahradních architektů vám pomohou zorientovat se v problematice designování zajímavých zahrad.

  • Pravidlo 1: Každá zahrada má mít vyvážené počty trvalek, letniček, stromů/keřů a jehličnanů. 
  • Pravidlo 2: Zahrada by měla obsahovat zhruba 25 % jehličnanů. Záhony budou vypadat skvěle, budou nenáročné na údržbu, a přitom nebudou vypadat jako botanická zahrada.
  • Pravidlo 3: Méně než 10 % jehličnanů v zahradě vyvolává dojem, že tam ani žádné nejsou.

Tip 6 – Nebojte se experimentovat, jehličnany přežijí takřka vše

Jehličnany jsou jedny z nejodolnějších a nejtolerantnějších rostlin, které můžete vysadit i v nehostinných oblastech a dočkáte se krásné výsadby. Bez ohledu na to, jakou lokalitu máte k dispozici – bažiny, vlhká místa, strmé a sluncem ozářené svahy; sluncem vypálený pruh příjezdové cesty; nebo stinný lesní palouk s nedostatkem vláhy – pokaždé si můžete být jistí, že existuje jehličnan, který toto všechno snese. 

Přemýšlejte  o jehličnanech jako o víceúčelových rostlinách: Skvěle se přizpůsobí jakkoliv problematickému terénu a zároveň jej zkrášlí díky své pozoruhodné formě, barvě a struktuře. Například takové túje přežijí téměř kdekoliv (včetně intenzivního stříhání) a cypřiš sibiřský si zase libuje ve vyprahlých, stinných místech.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings