Your search results

Jak použít teplé i studené barvy v bytě a pokojích?

Napsáno Dana Beková v 29. 4. 2022
0

Jednou za pár let je potřeba vymalovat pokoje domu či bytu. Pokud se do malování pokojů pustíte, vymalujte rovnou všechny místnosti. Při malování jednotlivých místností je potřeba klást důraz na výběr jednotlivých barev. Barvy v bytě jsou totiž mocné a mají vliv na to, jak se cítíte a jakou máte náladu, tak na to pamatujte. Vybírejte je velmi opatrně. A jak na to, se dozvíte v dnešním článku.

Paleta barev v interiéru je zhruba rozdělena mezi tyto dvě skupiny barev a jsou celkem samozřejmé. Červená, žlutá, oranžová a béžová nebo krémová barva jsou teplé. Modré, zelené a šedé jsou studené. Pokud se podíváte na barevný kruh (který si možná pamatujete ze základní školy), teplé barvy jsou na jedné straně kola a studené na druhé.

studené a teplé barvy paleta
Kompletní paleta rozdělená na teplé a studené barvy.

Tam, kde se setkávají, se mísí a vytvářejí jakési hybridní barvy. Takovými hybridy jsou zelená a fialová, které mohou být teplejší nebo chladnější v závislosti na jejich směsi. Například limetkově zelená má v sobě hodně žluté a je teplá, zatímco Kellyho zelená má v sobě více modré a je chladná.

Limetkově zelený obývák
Limetkově zelený obývací pokoj v moderním jednoduchém stylu.

Teplé barvy a váš byt

Teplé barvy zahřívají a povzbuzují. Patří sem například zásadně odstíny červené, žluté, také oranžové nebo krémové barvy. Jelikož mají tendenci povzbuzovat člověka, hodí se hlavně do místností, kde to je třeba. Ideální tedy bude, pokud teplými barvami vymalujete třeba pracovny nebo kuchyň či podobné místnosti v domě.

Také je třeba zmínit, že veselé barvy v bytě v podobě teplých barev umí stimulovat člověka a vyvolávají v něm radostné emoce, navíc působí optimisticky. I proto se nebojte teplé barvy použít třeba do obývacích pokojů.

barvy v bytě
Zkusit můžete i růžovou.

Červená, oranžová, žlutá a všechny bíle barvy, které se k tomuto směru přiklánějí, mají všechny vlastnosti teplých barev, protože jsou horké a stimulují naše emoce, které touží po teple. Hodí se tak do společenských místností. To je důvod, proč je červená nejúspěšnější barvou v naší konzumní západín společnosti a nachází se u značek jako je Coca-Cola, Ferrari a Tesla. Kde jinde se setkáte s teplými barvami? V restauracích rychlého občerstvení a baseballových týmech s ohnivými postavami, jako je například Boston Red Sox nebo v České republice u ikonických týmů Sparty a Slávie.

Teplé barvy se proto nejlépe hodí do společenských místností vašeho domu jako je obývací pokoj, jídelna a kuchyně. Budou stimulovat a podporovat vřelé, společenské chování.

Studené barvy, a jak na ně

Zato studené barvy mají tendenci uklidňovat a vyvolávají (ke své škodě) v člověku pocit chladu. Jejich hlavní předností je že podporují soustředění a tak se lépe koncentrovat. Hodí se do místností, které jsou určené k odpočinku nebo k relaxaci. Pusťte je do své ložnice, do dětských pokojů, také do koupelen nebo do podobných místností v domě. Navíc vás zvládnou ochladit v místnostech orientovaných na jih či západ.

Modrá část spektra, stejně jako chladná hnědá a šedá a chladná bílá, mají všechny vlastnosti studených barev, protože dokáží uklidnit naše emoce a soustředit myšlenky. Zatímco naše srdce může toužit po teple, naše hlava touží po chladu, aby mohla co nejlépe pracovat. Proto jsou chladné modré barvy nejoblíbenější v podnikatelské komunitě a pohánějí takové střízlivé ikony, jako jsou IBM, General Motors a JP Morgan Chase. Jsou symbolem stability a klidu. Kde jinde se s nimi setkáte? V barvě pro pánské obchodní obleky a košile i policejní uniformy.

Neutrální barvy

Neutrální barvy hnědé jsou velmi flexibilní směsí, kde není patrná žádná výrazná barva a které dobře fungují v mnoha situacích. Protože všechny barvy mají tendenci tvořit hnědou, pokrývají neutrální barvy závratně rozsáhlou plejádu této barvy od červené hnědé, mléčné čokolády přes chladnější taupe a kamenné barvy až po světle béžové odstíny bílé.

Neutrální barvy jsou samy o sobě zřídkakdy vzrušující, ale stanou se velmi vzrušujícími a sofistikovanými, když se poskládají jedna s druhou a s hlavní barvou uprostřed. Doporučuji zamilovat si širokou škálu neutrálních barev a hojně je používat jako základ pro jakoukoli místnost vedle barvy, kterou máte rádi.

neutrální barvy v obýváku

Nebojte se používat pruhy

Barvy v bytě dokáží prostor také opticky zmenšit nebo zvětšit. Proto do malých nebo špatně osvětlených místností volte velmi světlé odstíny. Ideální jsou slonovinová, krémová, vanilková a mentolová. Nešlápnete vedle ani se světlými tóny zelené, modré a žluté. S tmavými a sytými odstíny se držte raději při zemi a vybírejte je hlavně na doplňky a dekorace.

U větších a dobře osvětlených místností máte mnohem větší možnosti, a pokud na vás dobře působí, nemusíte se bát použít ani tmavé tóny. I zde s nimi ale opatrně. Velký pokoj totiž může působit stísněně. Vybírejte jednu dominantní barvu a doplňte ji neutrálním odstínem, případně druhou výraznou barvou, kterou dopřejte jen menším plochám.

Bílá, komu by se nelíbila

A kam patří bílá? Bílou můžete dát kamkoli. Také záleží na kombinaci, do jakého světla či stínu ji postavíte. Vypadá velmi studeně v přirozeném světle, takže na to pozor, abyste se necítili příliš zimomřivě. V případě bílé si nemusíte dělat starosti s tím, že nemáte stejný odstín bílé v každé místnosti. Využijte to nejlepší jak z chladných, tak i z teplých odstínů bílé. Podobně funguje také šedá. Dokáže působit chladně a kovově, nebo teple a měkce. Proto je naprosto unikátní kombinace bílé a šedé. V interiéru působí tato dvojice elegantně, formálně a zároveň lehce a vzdušně.

červená působí agresivně
S červenou velmi opatrně.

Nejdříve vyzkoušejte vzorky

Ještě před volbou barvy se soustřeďte na výběr nábytku, doplňků a textilií. Snáze totiž najdete barevný odstín, který bude ladit s koupeným nábytkem než naopak. Až budete mít vybráno, pořiďte si v obchodě s barvami vzorkovníky a vyzkoušejte je přímo na stěnu. Stačí k tomu půlmetrové obdélníky nebo čtverce. Uvidíte, jak na vás barva skutečně působí, jak se vlivem osvětlení mění během dne a zda se vám v interiéru líbí. Teprve až si svým výběrem budete opravdu jistí, vymalujte i zbytek místnosti.

Pár tipů na závěr

  • Popřemýšlejte na výraznou zdí – nudí vás váš obývací pokoj? Zkuste vymalovat jednu zeď jinou a výraznou barvou. Ale neměla by působit agresivně.
  • Nebojte se podlahy
  • Strukturovat zdi – zkusit můžete pomocí zmačkaného hadru nebo tečkování vymalovat některou ze zdí.

Přečtěte si naše další články, třeba 7 Tipů jak na ložnici nebo jak začít doma cvičit.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings