Your search results

Hlavní zásady malování bytu?

Napsáno Dana Beková v 6. 4. 2024
0

Malování bytu bývá nuda. Všechen nábytek se musí schovat nebo pečlivě zakrýt, pokojové květiny nejlépe přendat do vedlejší místnosti a obrnit se velkou trpělivostí. Výsledek ale stojí vždycky zato. Vše je čisté a voňavé novotou. Kvůli tomu se vyplatí byt čas od času vymalovat. Přitom je to tak jednoduché, jen se držet pár pravidel.

jak na malování bytu

Dobrá příprava

To je základ. Někdy dokonce připravovaná fáze může trvat i déle, než samotné malování. Nejprve si připravte prostor, který chcete vymalovat. Již jsme to zmínili, nábytek přemístěte do středu místnosti, abyste měli dobrý přístup ke stěnám i stropu. Zakryjte jej samozřejmě fólii, aby byl po vašem řádění ještě funkční.

Na podlahu umístěte zakrývací lepenku anebo kartony, abyste neuklouzli. Malířskou páskou oblepte všechny vypínače, zásuvky a zárubně, okenní rámy, ušetříte si tak pracné čištění.

Opatřete si při malování bytu pohodlné oblečení. To znamená nejlépe tričko s dlouhými rukávy (nebo stará košile), rukavice, a vlasy si chraňte starou kšiltovkou. Existuje opravdu mnoho barev, které se velmi špatně čistí.

Jak na výběr správné barvy

Na trhu je celá škála studených nebo teplých barev. Mají i různé vlastnosti.  Při výběru se zaměřte nejlépe na barevný odstín stěn. Podstatnou záležitostí jsou vlastnosti nátěru. Možná si říkáte, že vám bude stačit jen standartní nátěr, vždyť se na to koukáte jen vy. Jenže časem, a to nám věřte, vám budou různé fleky na stěnách pekelně vadit.

Jestli máte vyšší nároky, budete si muset připlatit. Například u výrazně sytého odstínu se vyplatí vybrat barvu s vysokým stupněm krytí. Chcete vymalovat dětský pokojíček? Jistě oceníte popisovatelný vrchní nátěr, na který mohou vaše ratolesti malovat fixou.

Existují i barvy, které dokážou zabránit různým plísním.

V posledních letech je velmi populární omyvatelná barva. Rozhodně se vám vyplatí do ní investovat. Obzvlášť u stěn, které jsou špinavé nebo přicházejí často do styku s vodou. Takové barvy oceníte hlavně v kuchyni, chodbě nebo koupelně. I omyvatelné barvy se podle odolnosti zařazují do tříd.

Vhodné nářadí

Stejně jako výběr barev je důležité i vhodné nářadí. Nejlepší je kombinace malířského válečku a štětce. Nicméně dávejte si pozor při výběru, některé barvy mají předepsané, jaký štětec je nejlepší. Válečkem vymalujete velké plochy, a to velmi snadno, plochý štětec se vám zase bude hodit v rozích a kolem oken či dveří.

Při výběru válečku se zaměřte na hrubost podkladu a povrch, jakého chcete dosáhnout kombinací podkladu, barvy a válečku s jemnější nebo hrubší strukturou. Podstatné je si také říct, že s větším válečkem zaberete sice velkou plochu, ale fyzicky se u toho velmi zapotíte.

Opomenout nesmíme ani na speciální kbelík nebo misku s mřížkou, která vám dopomůže k rovnoměrnému napití válečku barvou. Hodit se vám muže i teleskopická nebo natahovací tyč.

Stav vašich zdí

Před každým malování si rozhodně připravte zdi. Musí být čisté, rovné a suché, jinak vaše snaha přijde vniveč. Zjistěte si, v jakém stavu stěny jsou. To znamená, zda nemáte poškozenou omítku, olupující nátěr a podobně. Pokud máte špinavé stěny, tak je nutné je nejdříve umýt.

Nezapomeňte na penetraci

Až upravíte stěny, naneste na ně penetrační nátěr. Hlavním jeho úkolem je zpevnění podkladu a také sjednocení jeho nasákavosti. Nové omítky a stěrky je třeba před malováním vždycky penetrovat. Je to nutné i při renovaci? Zjistíte to jednoduše, několikrát naneste válečkem barvou přes jedno místo. Pokud se na válečku zachytí původní barva, penetraci rozhodně udělejte. V opačném případě se vám nový nátěr bude loupat a budete na něm mít viditelné mapy. Na starší a zvětralé omítky je lepší použít hloubkovou penetraci a na stěny s výskytem plísní je určena speciální fungicidní penetrace.

Pár rad na závěr…

  • Nezapomeňte před malováním barvu pořádně promíchat. Většinou špatně rozmíchaná barva je důvodem, proč se malba nevydaří. Míchejte s ní i během práce.
  • Začněte malováním rohů a detailů, pak pokračujte na větší plochy. Tahy válečkem by se měly částečně překrývat.
  • Naše hlavní pravidlo zní: do menších místností volte barvy s jemnějšími tony, jako jsou světle žlutá, světle zelená, bílá, slonová kost, béžová a podobně. V opačném případě, by vaše místnost mohla opticky se ještě zmenšit. Což jistě nechcete.
malování bytu a jak na to

Malování bytu bývá plné hádek a konfliktů. Snažte se vztek nevyvolávat, ušetříte si spoustu práce i nervů. Práce vám pak půjde více od ruky.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings