Your search results

Daň z pronájmu bytu: Kolik a jak zaplatit?

Napsáno Dana Beková v 6. 12. 2021
0

Blíží se konec roku, a s tím i období kdy většina z nás opět řeší tu zrádnou daň z pronájmu. Neustálé běhání po úřadech nás nudí a vyčerpává, ale v našem dnešním článku vám zodpovíme otázky, které se vám budou při počítání a placení daně kvůli pronajatému bytu hodit. Než se ale pustíte do jeho čtení, podívejte se na náš článek ohledně výpovědi z nájmu.

Jak je to s daní z pronájmu bytu

Jen pro pořádek; příjem z pronájmu se započítává do celkových ročních příjmů. Mezi čisté příjmy se počítá nájemné bez záloh, tzv. vodu a energii. Platí to ale tehdy, pokud nájemníkovi děláte vyúčtování. V případě, že máte ve smlouvě uvedený pravý opak, např. paušální částku, tak je daňovým příjmem jak nájem navíc i záloha za energie.

Pro obyčejné pronajímatele, pokud nejste podnikatel, se řeší daň z pronájmu podle §7 Zákona o dani z příjmu. Vyplňujete přílohu číslem 2, která se týká daňového přiznání.

Kolik přesně musíte zaplatit

To záleží na různých vlivech, jako například: jak vysoké máte ostatní příjmy? Máte slevu na dani? Nebo máte sníženou základní daň? Vše se bohužel započítává.

Výhodou je, že nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění, a to ani v případě, že jste zaměstnanec či OSVČ.

Když daň z pronájmu bytu nepřiznáte, o problémy si koledujete

Ten druhý hlas ve vaší hlavě říká: „Nedalo by se to nějak šikovně obejít? Prostě nezaplatit daň z pronájmu?“ Odpověď je jednoduchá, jestli nechcete sedět na horkém křesle v kanceláři finančního úřadu a těžce vysvětlovat proč jste tak konali, tak doporučujeme zaplatit daň z pronájmu.

K výraznému prodražení můžete dojít tak, že si vyberete možnost pronajímání vaší nemovitosti na černo. Jestliže pronajímatelé způsobí nějakou škodu, tak nemusíte od nich získat žádnou náhradu. U soudu se to pak velmi těžko dokazuje, kdo vám co zničil. Navíc vám hrozí sankce z finančního úřadu.  

Tudíž je pro vás daleko výhodnější mít podepsanou smlouvu na pronájem vašeho objektu.

Vždy se ptejte odborníka.
Je lepší se poradit s odborníkem.

Mezi čím si vybrat, skutečné výdaje nebo paušální

Pro uplatnění máte možnost si vybrat ze 2 způsobů:

  • Paušální
  • Skutečné výdaje

Paušální

Nejjednodušší možností je využít paušální odečet nákladů, ve výši 30 %, které ale uplatňujete jen do výše 600 000 Kč. Je ale nutné, abyste si vedli evidenci příjmů a pohledávek. Bohužel vám tím zanikne možnost zahrnout do nákladu např. platby do fondu oprav.

Skutečné výdaje

Pro někoho může být tato možnost výhodnější, ale musíte si vést přesné záznamy o příjmech a výdajích vynaložení na dosažení a zajištění příjmů v časovém sledu. Uplatnění reálných nákladů může být pro vás úspora. Ale zase platí; obraťte se na nějakého daňového poradce, který vám daň pak výhodně optimalizuje.

Co všechno si lze odečíst

  • Odpisy nemovitosti
  • Úroky hypotéky na pořízení nemovitosti
  • Náklady na vybavení, jako je například nábytek
  • Pojištění nemovitosti
  • Paušál na provoz automobilu
  • DPH a pronájem bytu

U fyzických osob se s ní však setkáme velmi zřídka, je to pouze v případě, kdy majitel nemovitosti i nájemní jsou plátci DPH. V tom případě se domluvte, že budete zaúčtovávat částku i s DPH

Daň z pronájmu je nutnost.
Daň z pronájmu je nutnost.

Odborník se vyplatí, když platíte daň z pronájmu bytu

Je vždycky výhodnější mít po ruce šikovného daňového poradce. Než se špatně dopočítat, a pak se nestačit divit co všechno máte doplatit.

V našich dalších článcích se podívejte, kdy smí pronajímatel vstoupit do nájemního bytu, anebo jak na předávací protokol.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings