Your search results

Co dělat, když se spoluvlastník nestará?

Napsáno Dana Beková v 2. 10. 2023
0

Komunikace je základem každé úspěšné spolupráce. A platí to i v případě, kdy jste jako spoluvlastník nějakého domu či bytu. Bohužel, většina spoluvlastnictví je zatížena problémy, a ty se nejčastěji projeví ve chvíli, kdy je potřeba něco změnit, například opravit střechu, postavit přístavbu, zastavět stavební pozemek. Začne se totiž diskutovat, jak případnou změnu provést. A to je mnohdy větší bitva, než když vymýšlíte ideální past na potkany.

spoluvlastník a problémy

Rozdělení spoluvlastnictví

Pokud je to alespoň trochu možné, do spoluvlastnictví se nehrňte. Předání majetetku by mělo mělo být v otázce vlastncitví jasné. Přerozdělit lze jakoukoli nemovitost, ať už je to dům, pozemek, bytový dům či bytová jednotka. Je ale potřeba udělat to za včas, než vznikne něco akutního, jako je opravení střechy, přístavba domu.

spoluvlastník a domov

Nezapomeňme, že občanský zákoník jasně říká o možnosti z nároku vystoupit, to znamená zříci spoluvlastnictví. V případě, že na to někdo (třeba i ze sourozenců, dětí) nepřistoupí, můžete v krajním případě podat žalobu k soudu. Ten pak rozdělení takové nemovitosti odloží, a to nejdéle o dva roky.

Opomíjenou výhodou, i když jak pro koho, je rozdělení majetku na menší celky. To můžete udělat i asymetricky, například dům na různě velké byty s tím, že se rozdíly vyrovnají v penězích. Na druhou stranu to znamená, že je pro majitele například v rodině menší zlé krve. Minimálně si nemusíte pořizovat trezor na peníze.

stará nemovitost je velkým problémem u spoluvlastníka

Jak řešit problém

Nespornou výhodou je, že občanský zákon umí mnohým hrozbám předejít. Například: spoluvlastníci mohou uzavřít před notářem dohodu o odkladu zrušení spoluvlastnictví. Touto dohodou se tak vzdávají práva požadovat vyplacení svého podílu. Uzavřít ji lze na 10 let, což je mnohdy dostačující lhůta. Nicméně nejlepším řešením je převedení nemovitosti jako celek.

konflikt v rodině

Další možností je ještě za života převést nemovitost na děti, či jedno z dětí. Aby rodiče měli jistotu, že o dům nepřijdou, zřídí se pro ně zároveň věcné břemeno dožití spojené se zákazem zcizení, to znamená prodeje či darování nebo zatížení nemovitosti za života rodičů. Tím se myslí například různé hypotéky či pochybné půjčky, vlivem kterých by mohl být váš dům k dispozici věřitelům. Což není snem žádného majitele.

Rada nad zlato

Proto nejlepší je naše následující rada, v otázce hospodaření se rozhodujte společně s tím, s kým nemovitost vlastníte. Na druhou stranu ale můžete provést jak se souhlasem, tak i bez něho, nutné opravy.

Vždycky se můžete obrátit na soud, ale proč to nevyřešit u rodinného krbu?

Stejný postup platí i v případě, že o rozsahu investic rozhodl většinový spoluvlastník. Ostatní jsou povinni podílet se na investicích podle podílů, pokud ale není jiná dohoda. Části investic připadající na spoluvlastnické podíly neinvestujících spoluvlastníků jsou splatné již za trvání spoluvlastnictví, a nikoliv až po jeho zrušení.

spoluvlastník a peníze

Pokud by šlo o investice na nutné opravy nebo údržbu, výška bezdůvodného obohacení by byla dána podílem na investici odpovídajícímu podílu na společné věci. V případě, že ani jedna z rad nevyšla, než se přidáte do nějakého konfliktů, vyjděte si do lesa. Možná vás inspiruje tajný život stromů

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings