Your search results

TOP 10: Nejvyšší stavby světa

Napsáno Dana Beková v 3. 10. 2023
0

Lidská zvědavost a touha po překonávání snad nezná mezí. Fascinuje nás příroda svou kreativitou i řádem. Nadšení jsme ze sportovních výsledků oblíbených týmů, ať už fotbalových či hokejových. Ale ohromení býváme z nejvyšší stavby světa. Proč tomu tak je? Co nás neustále vábí na zdokonalování našich vlastních výtvorů?

stavba světa

Historie nejvyšších staveb

Krátká historie ohledně nejvyšší stavby, ještě nikoho nezabila. Ve své době byla nejvyšší stavbou také Cheopsova pyramida v Egyptě (139 m).  Poté ji překonala slavná Lincolnská katedrála v Británii. Opomenout nesmíme ani Washingtonův památník, kterým se pyšní v USA. Architektura za mnoha staletí se vyvinula v něco co si naši předci neuměli ani představit. Neustále jsme všechno překračovali a zlepšovali. Proto není divu, že se v posledních letech předhánějí státy i o budovy, které ohromí svojí výškou. A které to vůbec jsou?

Burdž Chalífa jako nejvyšší stavba světa

1. Burdž Chalífa

Původně se tato věž nazývala Burdz Dubaj. V arabštině znemená „burdž“ věž. A správně hádáte, že ji najdete v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Otevřena byla v roce 2010 a jméno nese po šejchovi Chalify bin Zajda Nahajána.  Základy jsou položené v hloubce 50 metrů, kam je ukotvilo 192 pilířů. Zajímavostí je, že na výstavbu této věže použili 330 000 kubických metrů betonu a 39 000 tun oceli. Podlahová plocha pak činí 310 000 metrů čtverečních. V mrakodrapu najdete 57 výtahů a 8 eskalátorů. Na výstavbě výtahů se dokonce podílela i česká firma na výtahy Pega Hoist. Pokud byste se chtěli dostat odspoda nahoru po schodech, vyšlapali byste 2909 schodů, to se pak hubne. Impozantní je i design. Mrakodrap je ve tvaru květiny “Hymenocallis“, jenž připomíná orchidej.

Merdeka 118 nejvyšší budova světa

2. Merdeka 118

Tuto budovu naleznete v Malajsii. Po otevření v roce 2022 se stala nejvyšší budovou světa. Měří 678,9 m a její cena činní 1,5 miliardy amerických dolarů. Architektem je společnost Fender Katsalidis Architects. Uvnitř se nachází síť kanceláří, hotel, nákupní centrum, a dokonce i mešita. Ve čtyřakrovém přízemí pak najdete i park. Věž leží poblíž stadionu Merdeka, kde bývalý vůdce Malajsie Tunku Abdul Rahman v roce 1957 vyslovil nezávislost státu. Silueta stavby je pak přirovnávána k postavě velkého státníka, který se vztyčenou pěstí křičí: Merdeka – Svoboda!

Shanghai Tower

3. Shanghai Tower

Věž postavili v roce 2015 a připomíná spirálovitě točenou budovu. Tvoří ji 9 na sobě poskládaných válcovitých jednotek, které jsou zakryté krouceným skleněným pláštěm. Najdete ji na poloostrově Lu-Ťia-cuej v Pchu-tungu v Šanghaji a byla navržena americkou firmou Gensler. Vysoká je 632 metrů a má 128 pater. Zajímavostí je, že je označována za nejekologičtější mrakodrap své doby. Jako příklad uveďme, dešťová voda, která napadne na vršek stavby se dostává přímo do podzemích nádrží pod budovu. Následně se použije v mrakodrapu. Druhou inspirací jsou pak větrné turbíny s vertikální osou otáčení, které naleznete ve fasádě. Ročně vyprodukují přibližně 350 000 kWh. Také zapomenout nesmíme, že má nejrychlejší výtah na světě.

Abraj Al-Bait

4. Abrádž Al-Bajt

Je to komplex 7 mrakodrapů, jimž vévodí hodinová věž. Abradž al baj najdete v saudskoarabské Mekce. Měří s vrcholkem 601 metrů. Připomínat vám může jak Big Ben, Met Life Tower nebo Spasskou věž. V budově naleznete luxusní pětihvězdičkový hotel, muzeum islámu či měsíční observatoř. Asi nemá smysl říci, že je to zároveň nejvyšší hotelová budova světa. A co najdete v jiných patrech? Pro milovníky nakupování jsou tu apartmány, které si lze pronajmout i obrovské nákupní centrum.

Ping An International Finance Centre

5. Ping An International Finance Centre

Tento nejvyšší skvost naleznete v Číně v provincii Kuang-tung. Navrhla ho americká architektonická firma Kohn Pedersen Fox Associates. Uvnitř naleznete 80 výtahů. Kvůli riziku narušení letových tras se upustilo od myšlenky pořízení 60 metrové antény, vlivem které by se sídlo finanční skupiny stalo nejvyšším čínským mrakodrapem. Nicméně vyhlídková plošina vám nabídne opravdu hodně, je totiž ve výšce 562 metrů nad zemí.

nejvyšší budova světa Lotte World Tower

6. Lotte World Tower

Patří mezi nejvyšší stavby v Soulu a i v celé Jižní Koreji. Dokončena byla v roce 2016, najdete ji v blízkosti řeky Hangang v rekreačním areálu Lotte World. Štíhlá kuželovitá budova s jemně zaoblenými stranami a exteriérem barevných oken čerpá inspiraci z korejské keramiky. V mrakodrapu naleznete kanceláře, obchody, byty, luxusní hotel, a rozsáhlou vyhlídkovou plošinu s výhledem na celé hlavní město.  Na ochozu je plavecký bazén a ve spodních patrech vás přiláká obří akvárium. V mrakodrapu je celkem 58 výtahů, včetně 30 dvoupatrových, které se pohybují rychlostí 10 m/s. Jsou vodotěsné, ohnivzdorné a mají záložní napájení a systémy pro regulaci tlaku.

One World trade Center

7. One World Trade Center

Správně hádáte, že budovu naleznete v USA, a to v těsné blízkosti památníku, který na půdorysech původních Dvojčat připomíná události z 11. září 2001. Navrhl ji americký architekt David Childs. Obsahuje nové bezpečnostní systémy, které nejen splňují i překonávají závazné požadavky města New York, tím se stal i vzorem při tvorbě norem pro nové výškové budovy. Používá moderní komunikační systémy, a pro hasiče jsou speciálně vyhrazena schodiště i výtah. Vlivem finální konstrukce stožáru stavba vzrostla do výšky 541 m. V budově najdete kanceláře, observatoř, společenské prostory.

CITIC Tower

8. CITIC Tower

Tvůrci se inspirovali čínskými rituálními nádobami na víno z dynastie Šang. Právě odsud také pocházejí alternativní názvy této vysoké budovy. Stavba byla dokončena v roce 2018. Vlivem dostavby vysílače Central TV Tower se stal nejvyšší uměle vytvořenou strukturou v Pekingu. Celková spotřeba oceli dosáhla 140 000 tun. V budově naleznete kanceláře, rezidence i oblíbenou observatoř.

nejvyšší stavby světa

9. CTF Finance Centre

Je postavený u Perlové řeky v Kantonu. Byl dokončen v roce 2016 a nabízí 111 pater a 530 metrů. Budovu lže využít jako konferenční centrum, hvězdárnu, galerii i kanceláře. Například zde sídlí hotel Rosewood Hotels and Resorts, který se skládá z 251 pokojů a 355 rezidencí. Architektem bylo studio Kohn Pedersen Fox Leight ænd Orange.

Tchaj-pej 101

10. Tai-pei 101

Jedná se o postmoderní mrakodrap, a najdete ho v hlavním městě Čínské republiky. Nabízí 101 pater a dosahuje výšky 509 metrů. Zajímavostí je, že je extrémně odolná proti zemětřesením a tropickým bouřím. Ale asi nebude odolná proti spoluvlastníkovi, který se nestará. Budově je 61 výtahů.

Za většinou nejvyšších staveb musíte cestovat až do Arábie, přesto se to vyplatí. Ta nádhera je totiž nezapomenutelná.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings