Your search results

Jaké letničky na slunce, a jaké do stínu?

Napsáno Dana Beková v 24. 6. 2022
0

Využijte vaši zahradu či balkon do posledního metru. Aby se vaším letničkám dařilo, budete se muset zajímat nejen o hnojivo, ale hlavně kam je umístit. Takže nejpodstatnější otázku, kterou si položíte je, které letničky na slunce, a jaké do stínu?  To se dozvíte v našem článku.

letničky na slunci
Nebojte se letniček dát na slunce.

Zakládáme výsadbu

Už na začátku května vysévejte proto na záhon některé rychle rostoucí druhy letniček, jako jsou slunečnice, jednolité okrasné trávy, rezedu a další. S výsadbou choulostivějších druhů počkejte raději až ke konci měsíce.

Když zakládáte záhon, je nejdůležitější jednotlivé rostliny správně uspořádat. Na okraje vysázejte nižší téměř kobercové letničky, například tařicovky, sporýše, begonie, lobelky, netýkavky či otočník. Za nimi zase dejte vyšší druhy petúnie, aksamitníky, šalvěj, okrasný tabák. Úplně dozadu na záhon soustřeďte vyšší letničky, jako jsou luštěnice, krásenky, okrasné máky.

nejkrásnější letnička
Květy česneku dokážou na zahradě zázraky.

Letničky na slunce

Ostalka (Zinnia)

Snažte se ji vysadit na pařeniště nebo na volný záhon. Má ráda slunce a propustnou půdu. Dopřejte ji dostatek vláhy, jinak vám rychle uschne. Umístěte ji spíše na pozadí nebo uprostřed smíšených květinových záhonů.

Barevné letničky
Ostalka potřebuje dostatek vláhy.

Hvězdice (Astra)

Vysazujte ji již v květnu. I ona má ráda slunce, ale snese i polostín. Také i u ní nezapomínejte na pravidelné zalévání. Astra nepotřebuje nic extra, takže ji umístěte do smíšeného květinového záhonu.

Drobné letničky
Astra vypadá jako hvězda, když kvete.

Rozchodník nachový (Hylotelephium)

Někdo mu také říká zelí. Je to nenáročný druh, který dorůstá do výšky, tak si jej můžete dát i do vázy. Má rád, když je na plném slunci, a také se úplně nebrání dlouhodobému suchu. S řezanými květy se obchoduje na burze a jsou běžně používány ve floristické branži.

malá letnička
Rozchodník může připomínat zelí.

Denivky

Nejoblíbenější česká letnička. Její obliba stoupá také vlivem jedlých květů, které použijte do zeleninových salátu či jako ozdobu na dezert. Barevná škála se pohybuje od bílé, přes žlutou, oranžovou až po temně fialovou. Bohužel každý květ kvete jen jeden den, takže si jich moc neužijete.

letnička hodně kvete
Denivky jsou velmi oblíbené letničky.

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis)

Nevýhoda u krásnooček je, že si jejich sytě žlutých nebo růžových květů užijete jen krátkodobě. Řadí se mezi letničky krátkověké, takže pokud si je oblíbíte, počítejte s tím, že je budete často vysazovat. Tato až šedesát centimetrů vysoká trvalka na své květy láká různé hmyzí opylovače.

letnička je hezká
Krásnoočko vám na zahradě dlouho nevydrží.

Třapatkovka zářivá (Rudbeckia)

Tato letnička si poradí se stanovištěm na plném slunci, kde nevyžaduje ani pravidelnou zálivku. Mladé rostlinky milují slimáci, tak pozor na to. Navíc její semeníky ve výsadbě nechte až do jara, aby nezmrzla. Mimoto v zimě rostlina slouží i jako zajímavá dekorace.

rozkvetlé letničky
Třapatkovka vám rozsvítí zahradu.

Letničky do stínu

Fuchsie

Mají rády polostín až úplný stín. Dávejte ale pozor na vítr či průvan, ten totiž nesnášejí. Fuchsie kvetou od jara do podzimu. Zkuste si koupit vzpřímené, tak i převislé, oboje jsou vyloženě nádherné. Dávejte ale pozor na pravidelnou zálivku a občas je hnojte.

Letničky ve stínu
Fuchsie jsou ideální do stínu.

Barvínek (Vinca)

Je to stálezelená bylinka či keřík. Má poléhavé výhonky, s lesklými vejčitými listy, které patři mezi dlouhověké trvalky. Oblíbil si spíše stín, proto jej neváhejte umístit do vašeho záhonu, kde moc slunce nesvítí. K přednostem barvínku patří jeho nenáročnost. Spokojí se s běžnou, spíše vlhčí zahradní zeminou. Také počítejte s tím, že pokud se mu u vás zalíbí, rozroste se úplně všude.

Fialová letnička
Barvínek je nenáročná rostlina do stínu.

Kapradiny (Polypodiopsida)

Vyniknou nejlépe tam, kde jim dovolíte, aby se rozrostly. Dokážou zastínit kořeny rostlinám, které to potřebují. Navíc se budete díky nic cítit jako v lese. Kapradinu se nebojte kombinovat s trvalkami, které mají podobné nároky na půdu. Zkusit je můžete vysadit kolem zahradního jezírka.

letničkou je také kapradina
Věděli jste, že krapradina je nejstarší rostlinou?

Vaši zahradu či terasu květiny rozzáří a vy se tak budete cítit uvolněněji a bez stresu. Ať už plánujete, letničky na slunce nebo do stínu, určitě si je pořiďte.

letnička v záhoně
Letničky jsou krásnou ozdobou vaší terasy.

Podívejte se na naše další články třeba jak na dětský domek nebo jak sázet a pěstovat letničky. Po té se mrkněte i na článek sám sobě šéfem.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings