Your search results

Tipy, kdy a jak stříhat túje?

Napsáno Dana Beková v 18. 8. 2022
0

Túje jsou velice častým estetickým prvkem zahrady, zároveň slouží i jako praktický živý plot. Oblíbené jsou zejména v toskánských zahradách. Jejich velkou výhodou je, že jsou celoročně zelené. Ale aby vám túje dělaly radost musíte vědět, jak a kdy je správně stříhat.

túje nestříhejte na podzim
Túje vám budou dělat stín i přírodní stěnu před sousedy.

Nejideálnější období na stříhání

Túje jsou populární i kvůli tomu, že si je vytvarujete velmi jednoduše, ať se to týká jejich výšky, šířky či konkrétního tvaru. Z túje si tak můžete vytvořit pravidelný živý plot či originální dekoraci vaší zahrady. Stříhejte je alespoň jednou za rok. Ideální období pro jejich sestřih představuje léto, a to od konce června do srpna.

túje stříhejte kdykoli, kromě zimy
Určitě túje nestříhejte, když je zima.

Pokud jde o běžnou úpravu tvaru tújí, provádějte ji kdykoliv během celé jejich vegetace. Na jakékoliv stříhání tújí zapomeňte od listopadu do února, neboť v zimě by se větvičky tújí nestihly zahojit a vy byste tak napáchali více škody než užitku.

túje jsou hodně oblíbené v Itálii
Túje se snažte stříhat pravidelně každý rok.

Jaká jsou pravidla stříhání tújí?

Ke stříhání tújí využijte jak ruční, tak i elektrická zařízení. V případě, že máte na zahradě již krásný živý plot, na zařízení raději nešetřete. Nemuselo by se vám to vyplatit.  Navíc elektrická zařízení jsou mnohem praktičtější.

Abyste předešli tomu, že vám po stříhání elektrickou lištou zhnědnou konce tújí, seřízněte pouze silné a staré výhony a zbytek plotu již dotvarujte ručně za pomoci nůžek. Bohužel se někdy stává, že na konci stříhání zjistíte, že vám živý plot jde z kopce. Jako prevence vám pomůže obyčejný provázek, kterým si vytyčíte, kam až můžete túje stříhat. Jestliže chcete plot udržovat v určité výšce, můžete si vypomoci i speciální dřevěnou šablonou, kterou využijete při každém stříhání plotu. 

stříhání tújí není snadné ale určitě se toho nebojte
Stříhání tújí zkuste i elektrická zařízení.

U mladých tújí jde stříhání velice snadno, neboť jejich větvičky jsou ještě měkké. Naopak u starších živých plotů je třeba více trpělivosti. Někdy je totiž zapotřebí více řezů než pouze jeden. Taktéž se vám může stát, že po seříznutí přestárlých větviček zůstane horní linie túji nevzhledná a odhalená. Proto je mnohem vhodnější nejprve seříznout menší část a druhý sestřih nechat až na následující sezónu. V případě, že opatrně zkrátíte pouze vrcholovou část túje, porostem tenčích větví překryjte seříznutou část tújí a schovejte tak neestetické holé místo. Túje tak budou mít dostatek času na svou regeneraci a zesílení.

sestříhané túje zhoustnou a budete se z nich dlouho těšit
Někdy je zapotřebí více řezů.

Nezbytné rady a tipy na stříhání tújí

Co se týče dalších pravidel stříhání, tak jsme pro vás ve zkratce vybrali pár tipů, které jistě při stříhání tújí oceníte.

  • Horní linii se snažte držet v rovině.
  • Boční stěny by však měly mít mírně kónický tvar, přičemž směrem vzhůru se túje budou zužovat.
  • Aby vás po stříhání tújí nečekal náročný úklid, nezapomeňte si pod túje umístit fólii, na kterou budou padat seříznuté částí tújí.
sestříhané túje vypadají všude dobře
Túje nechte vyrůst, alespoň do jednoho metru.

Túje jako živý plot

Pořídili jste si túje, aby vám vytvořili živý plot, který se bude lemovat kolem zahrady? Pamatujte, nenechte túje vyrůst aspoň do jednoho metru. V prvních několika letech zastřihávejte pouze boky, a to ideálně zešikma. Pokud si přejete, aby vaše řada tújí měla i svůj řád, pravidelně je tvarujte a zastřihávejte.

Mrkněte se ještě na další naše články, třeba jak na pěstování rododendronů, jak na divokou zahradu, anebo co to je prepperství?

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings