Your search results

Jak pěstovat černookou Zuzanu?

Napsáno Dana Beková v 25. 9. 2023
0

Je to jedna z nejoblíbenějších letniček, která jde za sluncem. Má moc ráda zahradní zdi, na kterých se může popínat. A o čem je vůbec řeč? Pokud neznáte černookou Zuzanu, a máte rádi trvalky, bude vás tato nepřehlédnutelná rostlinka jistě zajímat. Výhodou je, že nemá jen kanárkovou barvu. V šikovném zahradnictví naleznete i krémovou nebo světle hnědou, a vězte, že i ty budou vaší zahradě slušet.

černooknou zuzanu lze rozmnožovat

Květ se skládá z pěti okvětních lístků a z výrazného středu, který je nejběžněji tmavý. Rostlinka roste velmi rychle, a pokud k ní přidáte i nějaké rychle rostoucí keře, dočkáte se velmi rychle zajímavé zástěny. Vyzkoušejte ji třeba k pergole.

jak na letničky

Za každou kytkou je Afrika

Ano, i u černooké Zuzany platí, že pochází z Afriky, konkrétně z východní části. Kvůli neustálému teplu se ji tam daleko více daří, takže roste jako stálezelená popínavá rostlina bez nějaké výrazné péče. V našich končinách se na ni můžeme především těšit v letních měsících.

Je to oblíbená letnička.

Má úzce srdčité listy, jakmile se rostlina rozroste, vytvoří kompaktní plochu, na které velmi dobře vynikne krása jejich zářivých květů. U nás kvete jen od května do října, a aby vám krásně vykvetla je lepší ji občas přihnojit. Vyzkoušejte například banánové hnojivo.  Vlivem toho se dočkáte až 2 m dlouhých rostlinných výhonů. Pokud se ale rozhodnete ji zasadit do květináče, pak s květenstvím se dočkáte spíše až v červnu.

černnooká zuzana její barvy

Pro zajímavost uveďme, že patří do rodu thunbergie, která obsahuje až 152 druhů. Najdete ji nejen v Africe, jak jsme již zmínili, ale také od Madagaskaru, Číny, Indočíny a jihovýchodní Asie, až po Novou Guineu a severovýchodní Austrálii.

Pěstujeme černookou Zuzanu

Není vyhraněná. Nejraději má sice na humus bohatou půdu, ale vyzkoušejte ji i do sušší půdy. Rozhodně, co milují, tak to výheň. Pokud máte místo, kde celý den září slunce, bude nejspokojenější. Krásné budou i jako obrost plotu nebo pergol či do dalších prvků na zahradě a v okolí domu, fantazii se meze nikdy nekladou. Přesto její stanoviště chraňte před větrem. Jestliže jste ji ze zahradnictví koupili například v březnu, raději počkejte do května, pak vám pokvete celé léto i v září. 

pěstování

Jak si černookou Zuzanu namnožit?

V zahradnictví občas uvidíte semena, ovšem dřevité se mnohem lépe množí vyzrálými vrcholovými řízky. Ty nemusí být ještě plně dřevité. Stačí, když mají vyzrálé poslední dva páry listů. Při odebírání řízku dejte také pozor, aby na jeho ose byly rovněž alespoň dva páry vstřícných pupenů. Spodní pár listů opatrně vylomte nebo odstraňte nůžkami, a poté řízek zasaďte do čistého agroperlitu. Nezapomeňte použít agroperlit a rašelinu v poměru 1:1. Nádobku se sazeničkami zakryjte kvůli zvýšení vzdušné vlhkosti igelitovým sáčkem a umístěte do mírného polostínu a na teplé stanoviště. Počkejte, dokud řízky nezapustí kořeny. Jakmile dostatečně zesílí, přesaďte je do výživného substrátu a přemístěte je na slunné stanoviště.

péče o černookou zuzanu

Mějte otevřenou mysl a této nové letničky se nebojte. Časem třeba vaše černooká Zuzana naláká i černou včela, která vám vaší zahradu o něco více zpestří.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings