Your search results

Jak na výrobu čmelína na zahradě?

Napsáno Dana Beková v 15. 2. 2024
0

Patří k nejužitečnějšímu hmyzu, asi tak stejně jako jsou včely, jelikož opylují květy. Řeč je o čmelácích, kteří létají i za chladnějšího počasí či deště. A co je dalšího na nich výhodné? Neútočí a vlivem dlouhého sosáčku dosáhnou i do květů s dlouhými kalichy.

Čmeláci patří mezi nejmírumilovnější hmyz. Když uvidí člověka, prostě zmizí, takže se rozhodně nemusíte bát nějakého bodnutí.

Takže se rozhodně vyplatí je mít na zahradě. Své příbytky si vytvářejí v opuštěných dírách nebo ve škvírách, ve skalách či v spadaném stromě. Nicméně záleží na druhu. Proto, jestli jste se rozhodli vytvořit jim vhodné obydlí, bude vás zajímat co všechno na výrobu čmelína budete potřebovat.

vytvoření čmelína

Vyrábíme čmelín

Pokud máte nějakou starou bedýnku, rozhodně se vám na výrobu čmelína bude hodit. Vnitřní rozměry by měly být 25x30x30 centimetrů. Pamatujte, že čmeláčí královna nesmí v zimním období zmrznout, proto použijte raději silnější prkna a váš čmelín obložte například polystyrenem nebo jiným izolačním materiálem. Opomenout nesmíte ani větrací otvor, který půjde v případě potřeby uzavřít. Ve vchodu by měla být dvířka, která čmeláky ochrání před škůdci.

A tady se opět vrátíme ke královně, měla by se cítit bezpečně, proto ji vevnitř udělejte chodbičku, která může připomínat myší díru. Vystelte ji nějakým přírodním materiálem, třeba bavlnou nebo krejčovskou vatou. Někdy postačí i suché listí nebo tráva. Rozhodně se vyhněte umělým materiálům, s těmi královnu neotravujte. Mohla by dokonce i zemřít, když by se do nich nějak zamotala.

čmelín

Jak nalákat čmeláky?

Po vytvoření čmelína můžete vybrat vhodné místo, a čekat až jej nějaká matka sama objeví. Pokud se vám nechce čekat dlouho, nalákejte ji. Od vchodu do čmelína vyveďte trubku k zemi a kolem ní dejte pachové lákadlo.Odradit může i přímé slunce, takže váš čmelín umístěte raději někam do polostínu. Čmeláci nesnášejí mravence, dejte si pozor aby se k vašemu čmelínu nedostali. Michodome, víte, jací jsou nejčastější brouci v bytě?

Samičku do domečku můžete nasadit sami. Musíte však odchytit kousek, který právě hledá komůrku. Poznáte ji tak, že poletuje nízko nad zemí a u stěn a hledá škvíry, které prozkoumává. Vleze do nich a zase vyleze a pátrá, kde se jí bude líbit. Obletuje i hromady organického materiálu. To se děje na konci března a v dubnu. Čmelák, který poletuje z květu na květ, sbírá pyl, ten už hnízdo nepotřebuje.

jak na čmelín na zahradě

Čmeláka opatrně odchytnete do síťky. Můžete mít speciálně vyrobenou k tomuto účelu, ale postačí i síťka na motýli. Je to možná drastické, ale jakmile tam vleze, utěsněte vchod a nechte jej asi hodinu zavřený. Pak jej zase otevřete a pozorujte, jak se samička chová. Během 5–30 minut zase vyletí ven.

V případě, že odletí přímo pryč, váš čmelín ji není dost dobrý. Neberte si to ale osobně, prostě má někde něco lepšího. Pokud jste ale byli úspěšní, poznáte to i podle toho, že se na chvilku posedí a poté se bude od něj vzdalovat pryč. V tom případě se jí domek zalíbil a ona se snaží zapamatovat si jeho pozici. Pak by se měla během několika minut až dnů vrátit. Nenasazujte v té době do čmelínu jinou matku! Na česno položte stéblo trávy, které vám dá vědět, když se královna vrátí.

čmelák

Hnízdě vypukla anarchie

A kdy se to stává? Odpověď je složitější, ale hotová anarchie opravdu může va vašem včelíně nastat. Královna je stejnou měrou příbuzná jak se svými syny, tak dcerami, a pokud se stane, že je v hnízdě více samčích vajíček začne karambol. Dělnicím trvá několik dní než si všimnou, že bude více samců, a tak se rozhodnou klást vlastní vajíčka. Královna tuto možnost nemůže tolerovat, proto se rozhodne vajíčka svých dělnic, vlastě svá vnoučata, jednoduše sežrat. Upřednostňuje raději své vlastní syny, než své vnuky. Proto pokud přistihne některou ze svých dcer při kladení vajíček, pokouše ji.

Smutnou skutečností je, že jakmile si toho všimnou ostatní dělnice, vrhnou se na královnu, to znamená že začnou požírat její vajíčka. A v ten moment začíná ve vašem hnízdě boj, který může dopadnout i smrtí královny. O tomto zajímavém životě se například můžete dočíst v knize Návrat čmeláků od Dava Goulsona. Věřte, že je o čem si přečíst. Není nad společné bydlení.

Péče o váš domeček

Až budete mít čmeláky uvnitř, nic speciálního pro ně nechystejte. Nejlepší bude, když si jich nebudete vůbec všímat. Až váš domeček na zimu opustí, musíte vyházet starou podestýlku, a čmelín pořádně vyčistit. No a pak už budete vyhlížet jen jaro.

Třeba se budete nejen na jaře těšit ze čmeláků, ale i černé včely, která je také užitečná

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings