Your search results

Jak funguje žaloba na vyklizení bytu?

Napsáno Dana Beková v 26. 2. 2022
0

Pokud jste se ještě nedostali do situace, kdy jste jako majitelé museli řešit žalobu na vyklizení bytu od nezdárného nájemníka, tak vám blahopřejeme. Máte nevýslovné štěstí. V našem článku se dozvíte, jak se v takové nelehké situaci co nejlépe zachovat.

Kauce neřeší všechno

Do jisté míry se před takovýmto případem dá pojistit. Rozhodně vám doporučíme, abyste požadovali o složení kauce, která se následně (v případě zadlužení) započítá proti dlužnému nájemnému. Tím se ale nezbavíte ani situace, kdy je už kauce vyčerpána a nájemník stále v bytě bydlí. Pak už vám nezbyde nic jiného než, když přistoupíte k výpovědi.

Opět je tu to známé slovíčko ALE. Nejdříve musíte dát dlužníkovi šanci na nápravu chyby. Písemně ho proto vyzvěte k úhradě dluhu. V případě, že dlužná částka dosáhla výše tří měsíčních nájmů, jedná se o hrubé porušení povinností vyplývajících z nájmu bytu, a vy tak konečně máte možnost vypovědět nájemní smlouvu s okamžitou platností.

Zkontrolujte, zda výše dluhu v den doručení výpovědi splňuje uvedené podmínky.

Nájemníka není lehké vystěhovat.

Soudy a zákony

Jestli jste měli štěstí na lstivého a mazaného nájemníka, tak očekávejte od něj ještě trochu té špetky pepře do vaší rány (možná hrdosti), a to v podobě návrhu na přezkum oprávněnosti výpovědi, který ale musí podat k soudu do dvou měsíců od jejího doručení. Námitky sice nejsou překážkou pro vyklizení bytu, ale jako majitel to nemůžete provést svévolně. V případě, že nájemník neopustí byt dobrovolně, doporučujeme podat k soudu žalobu na vyklízení nemovitosti.

A jak dlouho trvá takové soudní vystěhování? Budete se asi divit, ale soud se vaším případem hned teď zabývat nebude. Proto taková záležitost, jako je vystěhování bytu se může protáhnout až několik měsíců. To znamená, že se na soudní výpověď z bytu načekáte. Navíc současná legislativa stojí až příliš na straně nájemníků a nadřazuje domovní svobodu a práva na užívání bytu vlastnickým právům. Proto doporučujeme vždy počkat na rozhodnutí soudu.

Majitel nemůže nájemníka vystěhovat sám, i kdyby mu dlužil desítky tisíc za pronajímání nemovitosti.

Jak probíhá soudní vystěhování z bytu

V případě, že jste už zkusili opravdu všechno a nejde to po dobrém, tak vám nezbývá než sepsat žádost o soudní vystěhování z bytu. Jenže, jak postupovat?

  • Musíte sepsat žalobu na vyklizení bytu (nemovitosti). Přiložte k ní všechny důkazy, jako jsou nájemní smlouva, písemná upozornění, která jste nájemníkovi zaslali, předžalobní výzva k opuštění bytu, výpisy z účtu, ze kterých je patrné že jste od nájemníka neobdrželi sjednané nájemné.
  • Pokud vám soud dá za pravdu, tak vy i váš nezbedný nájemník dostanete rozsudek o vyklízení bytu, podle něhož se musí neplatič do uvedeného data vystěhovat.
  • Někteří nájemníci jsou opravdu k nezaplacení, takže jestli máte co do činění s člověkem, který i přes soudní příkaz nevyklidí váš byt, tak se znova musíte obrátit na soud a podat návrh na výkon soudního rozhodnutí. Nebo můžete oslovit soudního exekuta, který také vykonává exekuce nařízené soudem.
  • Ve většině případů vás exekutor 15 dní předem informuje o termínu vyklizení bytu. V daný den potom zajistí, aby byly z bytu vyklizeny všechny věci a neplatič nemovitost opustil.
  • Věci, které si nájemník nepřevezme, jsou dány do úschovy obci nebo jinému subjektu na náklady neplatiče.
  • Pokud jste zjistili, že problémový nájemník byt poničil a vám tak vznikla škoda, máte právo podat žalobu o náhradu škody. Zahrnout do ní můžete i ušly zisk.
žalobu na byt
Držet se budete muset zákona.

Na odpojení elektřiny zapomeňte

Zoufalství vás může dostat až na hranu se zákonem. Rozhodně zapomeňte na odpojování elektřiny, vody či plynu nebo dokonce násilné vniknutí do bytu. I výměna zámku se považuje za trestný čin. Problémové jsou i asistence bezpečností agentury nebo profesionálních vymahačů dluhů.  

Bezproblémový nájemník

Máte strach, že zrovna vy narazíte na problémového nájemníka? Děsí vás představa, že se budete měsíce, možná i roky, tahat po soudech a ve výsledku nebudete mít ani peníze, a možná ani byt? Lidé jsou různí, a je to opravdu o štěstí. Proto vždy, když někomu pronajímáte byt či chalupu, obracejte se na zkušeného právníka. Obraťte se na něj i v případě, že chcete sepsat žalobu na vyklizení bytu. Nezabráníte tím sice tahanicím po soudech, ale částečně vás uklidní, že jste pro to udělali maximum.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings