Your search results

Dům v zemi: Jaké má výhody a nevýhody?

Udržitelnost, to hlavní téma v posledních letech. Ovlivňuje celou řadu oblastí v našich životech a vede tak k nutné změně. Například budovy, rodinné domy by měly být energeticky úspornější, a především vyrobené z přírodních materiálů, například ze dřeva, bambusu, přírodního kamene nebo konopí. Takový dům v zemi by mohl splňovat všechny podmínky, které si dnešní problematická doba žádá.

jak na dům v zemi

Bydlení a příroda

Dům v zemi není žádnou výjimkou. Nemyslíme teď slavný Hobitín, kde si vytvořili i moc příjemné předzahrádky, ale opravdovým vynálezcem byli domorodí Američané v Severní Americe. S pravidelností sobě vlastní každý rok na podzim vykopávali svá obydlí do země. Otvor zakryli kmeny stromů, trávou nebo zeminou. Navíc takový otvor zajišťoval i potřebné osvětlení a větrání. Ale pojďme blíže do přítomnosti.

V roce 1974 vytvořil svůj první dům v zemi švýcarský architekt Peter Vetsch. Jeho obytný dům byl ve tvaru kopule a skládal se z jemně rozpínavé kovové sítě, betonu, izolace z tuhé polyuretanové pěny, z rohože z netkaného materiálu a vrstvy zeminy. Budova je tak součástí krajiny a světe div se velmi dobře se v ní žije. Co v takovém interiéru vyzkoušet skandinávský nebo námořnický styl?

Jaká jsou vůbec pozitiva, proč v takovém domě bydlet?

Výhody

  • výrazná energetická úspora    
  • nemusíte se starat o střešní krytinu   
  • můžete je postavit v místech, kde by to pro jiné budovy bylo zakázané  
  • jste odolní vůči přírodním živlům jako je vichřice či krupobití
  • kvalitní zvuková izolace

Nevýhody

  • vyšší náklady na pořízení takové stavby  
  • omezené možnosti při designu vnějšího vzhledu  
  • nemůžete dodatečně nic upravovat

Problém je legislativa

Trochu jsme na to už nerazili, nicméně problémem může být legislativa. O povolovacím postupu u podzemního domu informujte příslušný stavební úřad. Protože se jedná o nezvyklou stavbu, bude úřad zřejmě opatrnější. Stavební úřad totiž sleduje platnou legislativu a také územní plán, pokud ho obce mají. Proto je vždy lepší se před stavbou obrátit na nějakého odborníka, který vám vše vyběhá nebo minimálně zajistí.

Co s interiérem?

Vnitřní stavba je silně ovlivněna použitou technologií. Stropy tvoří klenby, které zdobí otisky bednicích prken. Proto by se třeba mohl hodit i provence styl. Ve většině takových domů bývají velká skleněná okna, které vám zajistí dostatek světla. Jinak ve vašem vysněném domě vůbec nic chybět nemůže. Nebojte se experimentovat. Jen to chce trošku přemýšlet a kýžený výsledek se jistě dostaví.

Protože se jedná o nízkoenergetické bydlení, tak nemusíte ani moc řešit náročné vytápění. Je obecně známo, že v hloubce více než 2 metrů je teplota ve výši 10 °C a je jedno jestli je venku mráz nebo horko.

Žít v domě v podzemí může být krásné. Koneckonců to může být základem vašeho investování. Vždyť úspornost je a bude velkým trendem. No a až si postavíme dům v zemi, tak se můžete pustit do stavby čmelína, protože kdo by nechtěl se dívat na létající a spokojený hmyz, který může být i prospěšný.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings