Your search results

Chalupářská kuchyň, a jak na ni?

Nezaměnitelnou atmosféru mívá chalupářská kuchyň, pokud je dobře navržená a zároveň se zařídí prakticky. Taková místnost totiž na vás může působit venkovsky, moderně i útulně. Takže ať už obdivujete starý dobrý viktoriánský, francouzský nebo provence styl, nebojte se jej pořídit. Na druhou stranu se zaměřte i na lidovou tvořivost, která vyloženě v té české chalupě dokáže zázraky.

chalupářská kuchyň by měla být otevřená a útulná
Útulnost a prostor.

Vsaďte na folklor

Otevřenost. To je synonymem lidové tvořivost. Dříve měli lidé k sobě blíž, a přesně taková by měla být i vaše chalupářská kuchyň. Vyzkoušejte a nainstalujte různé kuchyňské skříňky bez dvířek. Nebo si kupte poličky, na které vystavte babiččin zděděný cibulák. Tím narážíme i na fakt, pořídit si ozdobné nádobí, staronové kuchyňské náčiní a různé rustikální úchytky na zavěšení. Starou kredenc, která vypadá, že dosloužila se snažte spíš opravit a natřít než vyhodit. Nebudete se stačit divit, jak i to vaši kuchyň zvedne a zútulní.

zkuste i cibulák
Chalupářskou kuchyň vyzdobte starým cibulákem.

Rozhodně si pořiďte různé tvary skleněných vitrín, které jsou velmi tradiční. Taková selská kuchyně na první pohled vypadá, že je plná tradice, ale může disponovat i chytrým vybavením či moderními technologiemi. Mimoto se poohlédněte po retro spotřebičích s moderními funkcemi.

stará kredenc dokáže zázraky
Opravená stará kredenc.

Tři zóny v chalupářské kuchyni

Většina designerů se shoduje, že by taková kuchyň měla být rozdělená do tří zón:

  • Zóna skladování potravin – chladnička, mraznička, spíž
  • Zóna na vaření – sporák, kachlová kamna, trouba, pracovní plocha
  • Mycí zóna – dřez, myčka

Nejideálněji by měly tyto zóny tvořit rovnostranný trojúhelník s délkou strany 90 cm. V takové kuchyni pak máte dostatek místa pro pohodlný pohyb a snadnou dosažitelnost. Proto pamatujte, že první zóna skladování potravin by měla být u vchodových dveřích – nikdo se nechce tahat s těžkým nákupem na protější stranu místnosti. Oceníte i vhodné umístění druhé zóny, kdy nebudete muset jít pro mouku třeba do druhé části domu. Zóna třetí by měla být mezi pracovním místem a spíží.

nakupte si spotřebiče v retro stylu
V retro stylu si kupte i kávovar.

Textil v kuchyni

Užitečné a praktické jsou textilní podložky pod teplé nádobí. Umístěte je nejlépe vedle sporáku. Pořiďte si různé utěrky – lněné, bavlněné nebo s bambusovým vláknem, které dobře sají vodu. Navíc s nimi můžete přikrýt i buchty. Jestli jste šikovní, a rádi si i leccos upravíte sami vrhněte se na materiál se vzorem kostky a sami si vyrobte závěsy s ubrusem. Vaše kuchyň tak získá zase jinou atmosféru.  Mimoto vyzkoušejte i bavlněný kanafas s žakárovým tkaným vzorem, který se dá použít oboustranně.

kostka v kuchyni
Modrá kostka vypadá v kuchyni útulně.

Z čeho vytvořit chalupářskou kuchyň?

Chalupářská kuchyň by měla být z materiálu, který je pro toto místo typické. Nic nezkazíte, když si pořídíte materiál ze dřeva. Vyzkoušejte ale i kámen či keramiku. Moc hezky vypadají i keramické obklady. Koneckonců keramiku můžete použít i na pracovní desku. A co na podlahu? Co si budeme povídat, venkovské kuchyni sluší dřevo nebo keramická dlažba. Určitě ale nezapomeňte na hliněné omítky.

Barvy do chalupářské kuchyně

Venkovská kuchyň bývá většinou vymalována bílou nebo smetanovou barvou. Zkuste ale i hnědou či vanilkovou. V dnešní době není výjimkou ani šedá či dokonce zelená kuchyň, a je pravdou, že to prostor velmi zútulní a zklidní. S barvami velmi hezky vypadá i přírodní materiály s ozdobnými motivy, které do takové kuchyně také patří.

chalupářská kuchyň a jak na to
Kuchyň různě vyzdobte.

Inspirujte se přírodou, kombinujte dřevo kámen, vystavujte, zavěšujte a zdobte. Vaše kuchyň tak získá šmrnc. A navíc se do ní rádi budete vracet a bez stresu vařit oblíbená jídla.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings