Your search results

Břečťan pokojový: Jak množit a pěstovat?

Napsáno Domves v 10. 11. 2023
0

Břečťan popínavý neboli břečťan pokojový, latinsky hedera helix, je stálezelená popínavka, kterou určitě znáte coby přírodní ozdobu na zdech, plotech, trelážích a pergolách. Je to ale natolik univerzální rostlina, že ji můžete pěstovat i v květináčích nebo jako pokojovku. Je středně náročná až nenáročná pokojová rostlina a snadno se množí.

Dvě růstové fáze břečťanu pokojového

Břečťan pokojový (anglicky English Ivy) má dvě fáze růstu:

  • Když je mladý (tzv. „juvenilní“ stádium), přilne k povrchu (zdí, plotů nebo pergol) prostřednictvím droboučkých kořínků rostoucích podél stonků. 
  • Asi po 10 letech se z něj stává „dospělá“ rostlina. Listy mění tvar, mohutní, jsou méně laločnaté; rostlina v mnoha ohledech připomíná spíše keř než bylinu. Na podzim ji obtěžkají žlutozelené květy, které se v zimě mění na černé bobule.

Pěstitelé nedají na břečťan dopustit zejména kvůli jeho aktivnímu růstu (a plazení se) do různých stran a výšek podkladů. Juvenilní rostlinky břečťanu lze pěstovat v květináčích společně s menšími kultivary. Manipulace s nimi je za odměnu – můžete je uvázat kolem pěstitelského rámu; mladé výhonky jsou velmi flexibilní a nedělá jim problém obrůstat takřka jakoukoliv konstrukci. Výrazně zútulní domov.

Ani v exteriéru se břečťan pokojový neztratí – představuje jeden z nejbezpečnějších podkladů a skrýší pro divokou zvěř. Zelenožluté květy poskytují pozdní zdroj nektaru a pylu pro hmyz; černé bobule obsahují dostatek kalorií k výživě pro ptáky, včetně drozdů a kosů, kteří by v zimě jinak uhynuli hlady. Břečťan také poskytuje úkryt ptákům, netopýrům a drobným savcům.

Pěstování břečťanu popínavého
Břečťan dokáže obrůst jakýkoliv tvar. | Zdroj: www.katalog-rostlin.cz

Jak pěstovat břečťan? Pozor na teplo a nehnutý vzduch!

Pokojový břečťan je milovník chladna. Umístíte-li ho např. do ložnice se zapnutým ústředním topením, kde je nehnutý vzduch a teploty atakující 20 °C, nejspíš vám brzy uhyne. Čím světlejší odrůdu břečťanu pořídíte, tím víc budete muset “šachovat” s přísunem světla. Obecně platí tato dvě pravidla:

  1. Břečťan s panašovanými listy (střídající se světlý a tmavý odstín) potřebuje lehký polostín,
  2. Břečťan se světlými listy potřebuje být umístěn ve velmi světlé místnosti,
  3. Tmavší odrůdy břečťanu dávají přednost tzv. světlému stínu (ten vzniká zastíněním extra prosvětleného pokoje).

POZOR! Jakmile břečťan (jakoukoliv odrůdu) “vystrčíte” na slunce, do druhého dne se nenávratně spálí. Na přímé sluneční paprsky je přecitlivělý. Pěstitelé radí: “Pokojový břečťan vyroste v jakékoliv půdě, pokud není podmáčená nebo překyselená. Pokud přemýšlíte, kam jej nejlépe umístit, dobrou volbou je chladná, spíše zastíněná veranda, nevytápěná zimní zahrada nebo chodba s lehkým průvanem.”

Jak se starat o břečťan? Zálivka střídmě, na přesazování pozor

Na udržování je břečťan celkem náročný.

  • Když se rostlina zakládá, udržujte půdu vlhkou, posléze už je vůči suchu odolnější.
  • Upravovat jej můžete v kteroukoli roční dobu, ideálně v polovině jara.
  • Není třeba jej jakkoliv stříhat, přebytečný porost ale můžete střídmě seříznout v kteroukoliv roční dobu, ideálně opět v polovině jara. Přerostlý břečťan seřízněte brzy zjara.
  • Pokud jej pěstujete jako pokojovou rostlinu, zalévejte ho až ve chvíli, když jsou vrchní 2 až 3 cm kompostu suché, aby mohl přebytek vody odtéct.
  • Hnojte jednou na jaře a jednou v létě.

Suchý vzduch v domácnosti způsobuje hnědnutí a zkroucení listů – jakmile jednou zhnědnou a stočí se, už se nenarovnají. Přeženete-li to se zálivkou, shnijí břečťanu kořeny a už se z toho nikdy nevzpamatují. Přílišná vlhkost v domácnosti mu nesvědčí (Změřte si vlhkost v domě, než si břečťan pořídíte.) Na co dalšího si dejte pozor?

Skvrny na listech

Někdy se na rostlině objevují tmavé skvrny způsobené bakteriální nebo plísňovou infekcí, které nicméně NEMAJÍ vliv na zdraví břečťanu. Stačí odstranit všechny napadené listy a vyhýbat se polévání listů při zalévání.

Reverze barev

Kultivary břečťanu, které mají panašované nebo neobvykle tvarované listy, se občas barvou vrátí do čistě zelené. Tyto zvláštní výhonky stačí odstranit seříznutím nožem nebo odstřihnutím nůžkami. Břečťan rostoucí v domácnosti občas ztrácí svou pestrost, pokud obývá příliš stinné místo – zkuste jej vytáhnout víc na světlo.

Hnědé špičky listů

Pěstujete-li břečťan pokojový doma, hnědé špičky listů jsou známkou toho, že je v místnosti příliš teplo nebo že vzduch je příliš suchý. Přesuňte jej na chladnější místo a přestaňte tak často zapínat ústřední topení, které extrémně vysušuje vzduch.

Břečťan popínavý - plíseň
Zahnědlé listy značí, že břečťan napadla plíseň. | Zdroj: https://ncsupdicblog.blogspot.com

Množení břečťanu pokojového ve 4 krocích

Břečťan se rozmnožuje řízkováním, nejlépe na jaře nebo na začátku léta. Uštípnuté nebo zastřihnuté řízky lze nicméně zakořenit kdykoliv během roku – jen jim to bude trvat déle. K zasazení břečťanu potřebujete čisté, zahradnické nůžky, malý květináč, podkladové médium (jako perlit, vermikulit nebo hrubý písek), gumičku a průhledný sáček dostatečně velký, aby zakryl květináč.

Krok #1 – Připravte květináč

Nejprve naplňte květináč podkladovým médiem. Postříkejte ho nebo lehce zalijte vodou tak, aby bylo vlhké, ale ne promočené. Klacíkem nebo tužkou vyvrtejte do vlhké půdy několik centimetrových dírek.

Krok #2 – Zasaďte mladé výhonky

Vyberte si pár zdravých stonků, které odstřihnete za účelem zasazení. Vybírejte stonky dřevnaté, ale stále pružné. Odřízněte několik 10centimetrových výhonků řezem provedeným těsně pod základem listu (to je místo na stonku, odkud lístek vyrůstá). Zasaďte výhonky řezem dolů do otvorů v půdě a upevněte je na své místo.

Krok #3 – Překryjte plastovým sáčkem

Květináč překryjte plastovým sáčkem, který vytvoří prostředí podobné skleníku, kde se bude držet vlhkost. Připevněte jej ke dnu květináče gumičkou. Květináč dejte na místo s nepřímým světlem. Pravidelně kontrolujte vlhkost a v případě potřeby půdu postříkejte.

Krok #4 – Za dva měsíce přesaďte

Až na řízcích začnou vyrůstat nové šlahounky, obvykle za jeden až dva měsíce, přesaďte je do větších nádob se standardní směsí pro zalévání, a pečujte o ně jako obvykle. Můžete je použít i coby ozdobu do skalek.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings