Your search results

8 Tipů: Jak vyčistit troubu?

Napsáno Patrik Pilous v 29. 1. 2022
0

Vaše trouba je špinavá – něco jste připekli, něco vyteklo nebo prskalo a před vámi je teď nelehký úkol. Co můžete udělat pro to, abyste troubu co nejrychleji a nejúčinněji vyčistili?

Houbičky Nanie – revoluce v čištění?

Víte o tom, že existuje produkt, který dokáže odstranit i ty horší skvrny zcela bez čistícího přípravku? Nanie houbičky jsou díky nanotechnologii vysoce odolné a postačí k nim pouze obyčejná voda, což je dělá ekologickou i ekonomickou pomůckou do domácnosti. Využijete je jak v kuchyni či koupelně, tak také na zahradě, v autě nebo kanceláři. Skvěle si poradí například s:

  • připáleninami na hrncích
  • skvrny od kávy
  • troubou
  • ledničkou
  • vodním kamenem
  • špínou ve spárách
  • znečištěnými teniskami
  • notebookem
  • fixem na tabuli
  • interiérem auta
  • ptačím trusem

Na výběr máte ze dvou druhů houbiček – Nanie pure a Nanie scrub, která je vybavena i drsnějším povrchem, se kterým se snadněji zbavíte hrubých nečistot. Nanie pure použijte až po odstranění hrubého povrchu, jinak by se mohla potrhat. Obě houbičky seod sebe jinak nijak speciálně neliší, spíše záleží na vašich preferencích. Tvar houbiček je vytvořen tak, aby skvěle padnul do ruky a byl na dotek příjemný, vyroben je ze stlačeného melaminu

Skvělé je, že houbičky mají antibakteriální vlastnosti, odstraňují nečistoty do hloubky a se správným zacházením vám vydrží dlouhou dobu. Dejte ale pozor na to, abyste je neohýbaly – Nanie stačí pro vyždímání jen stlačit, jinak by se mohly poškodit. Nepoužívejte je ale na následující povrchy:

  • leštěné povrchy (povrch se může poškodit)
  • umělou barvenou kůži (barva by se mohla smýt)
  • lidskou pokožku a zvířecí srst (může způsobit popáleniny)

Pro kompletní nano vybavení můžete zakoupit i čistící hadřík z bambusového mikrovlákna

Nanie bamboo, kterým vysušíte či vyleštíte povrch po použití nano houbičky. Je navíc pratelný a samorozložitelný. Celým tímto setem tak ušetříte nejen své peněžence, ale také planetě. Vyzkoušejte Nanie nano houbičky na vyčištění trouby společně s dalšími triky.

Set Nanie houbiček

Jak účinně vyčistit troubu?   

Nanotechnologii jsme si představili, teď se vrhneme na tipy, jak vyčistit troubu. Jestliže ještě Nanie houbičky nevlastníte, nezoufejte! Přinášíme 8 způsobů, jak to zvládnout i bez nich, navíc – bez použití chemie. Vše, co vám může při odstraňování nečistot, připálenin či mastnoty pomoci najdete určitě doma.

1. Jedlá soda

Tuto látku znáte zejména jako pomocníka v kuchyni. Přidává se do kypřícího prášku nebo může být v některých receptech jeho náhradou. Využít se dá ale také jako účinný čistící prostředek a pohlcovač pachů. Pro vyčištění trouby si připravte:

  • půl hrnku sody 
  • teplou vodu
  1. Obě ingredience smíchejte, čímž vytvoříte hustou pastu, kterou nanesete na zašpiněná místa v troubě (vyhněte se ventilátoru). 
  2. Takto necháte působit několik hodin, klidně přes noc.
  3. Pro lepší účinek na sodu nastříkejte i vinný či kvasný ocet.
  4. Po uplynutí doby nečistotu setřete vlhčeným hadříkem.

2. Ocet

Na trhu existuje několik druhů octu, ale ať už si vyberete jakýkoliv z nich (jablečný, vinný, kvasný), skvěle vám poslouží při úklidu kuchyně, koupelny, zahrady nebo i praní. Abyste vyčistili zašpiněnou troubu, stačí pouze:

  1. Namočit hadr do octu.
  2. Vytřít s ním vnitřek trouby.
  3. Nahřát troubu na 150 °C, po určité chvilce vypnout a nechat vychladnout.
  4. Setřít čistým hadříkem.

3. Ocet a sůl

U octu ještě na chvíli zůstaneme. Společně se solí se totiž dá umíchat skvělý prostředek, který zbaví troubu mastnoty a připálenin. Postup:

  1. Smíchejte sůl a ocet v takovém poměru, aby vznikla pasta.
  2. Naneste na troubu a nechte účinkovat.
  3. Pastu setřete hadříkem.

4. Citron

Citron je nejen skvělou potravinou pro vaše zdraví a dobrou náladu, ale jeho šťáva se dá využít i při čištění. Jestliže si chcete usnadnit práci, připravte si zapékací misku a jeden citron.

  1. Do zapékací misky nalijte trochu horké vody.
  2. Přidejte citronovou šťávu nebo citronový koncentrát a dejte do trouby předehřáté na 160°C. 
  3. Nechte 15 minut v troubě a poté vypněte, ale neotvírejte.
  4. Chvíli nechte páru z misky, aby rozpustila nečistoty, a poté otřete hadříkem či houbičkou.

5. Kypřící prášek

Protože je jedlá soda součástí kypřícího prášku, platí i pro něj stejná pravidla – je výborným bělidlem a čistidlem usazenin. Použít ho můžete na zašedlé záclony, stříbrné šperky nebo zahnědlé hrníčky. Pro lesklá skleněná dvířka od trouby stačí udělat následující:

  1. Smíchejte 1 balíček kypřícího prášku s teplou vodou.
  2. Naneste na dvířka a nechte působit alespoň půl hodiny.
  3. Otřete hadříkem.

6. Troubu čistěte pravidelně po každém použití

Abyste úplně zamezili velkému nepořádku, kterého se špatně zbavuje, čistěte troubu pokaždé, kdy ji použijete. Špína tak nebude zasychat a půjde lépe odstranit. Ideálně troubu při úklidu mějte ještě teplou, aby připáleniny šly jen setřít a nemusely se tolik drhnout. V první řadě se snažte, aby se nevytvořily vůbec tím, že dózy v troubě upevníte a dohlédnete na to, jestli při pečení nic nevytéká – v případě, že ano, pod rošt položíte pečící papír nebo tekutinu ihned utřete. 

7. Eko čističe

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak odstranit nečistoty obecně je koupit si již hotový přípravek. Abyste se ale vyhnuli chemii, která vašemu zdraví příliš neprospívá, koukněte se po eko čističích. Spousta značek již nabízí i alternativní ekologičtější verzi svých produktů, a mezi nimi se vyskytují i ty univerzální, které lze použít pro více účelů, což umožňuje méně plýtvat. 

8. Samočistící trouba

Pokud se vám nechce troubu čistit vůbec, pořiďte si pyrolytickou horkovzdušnou troubu se samočistící funkcí. Díky vložkám či panelům, které má trouba po straně se efektivně zbavuje veškerých nečistot, které při pečení vznikají. Po pečení se pomocí tlačítka zapne proces pyrolýzy a teploty se zvýší až téměř na 500 °C. Přebytečné nečistoty se tak spálí na popel během 90 minut a vy je poté pouze setřete – ale opatrně, počkejte až trouba vychladne!

Čištění trouby nemusí být taková námaha, když víte jak na to, a to dokonce bez chemie! Využijte sílu přírody a zkuste naše tipy, které vám jistě pomohou. A pokud chcete sílu účinku ještě více podpořit, pořiďte si domů Nanie, se kterou dokonale vyčistíte víc než jen troubu.

Zkuste také článek o tom, jak se zbavit octomilek nebo o tipech při rekonstrukci.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings