Your search results

12 cenných tipů před rekonstrukcí starého domu

Napsáno LeaBalgova v 6. 5. 2021
0

Rekonstrukce starého domu se může zdát jako levnější varianta před zbouráním a výstavbou domu nového baráčku. To však nemusí být vždy pravidlo. Důležité je pečlivě zvážit všechny kroky k rekonstrukci starého domu, aby se nám vyplatila. V tomto článku naleznete cenné tipy a inspiraci, kterou jsme nasbírali při rekonstruování a opravách starých domů.

Co řešit před rekonstrukcí starého domu

Mnoho odborníků vám řekne, že postavit nový dům je jednoduší než rekonstruovat starý. A mají částečně pravdu. Nový dům na čisté louce za použití moderních technologií není problém postavit do 3 měsíců, ale co když jsme se rozhodli z nějaké důvodu opravovat dům starý? Na co dát pozor před rekonstrukcí?

Pečlivé plánování

Pečlivé naplánování celého procesu je důležitější, než samotná rekonstrukce. Musíme si uvědomit, že na rozdíl od novostavby, starší dům nemůžeme přizpůsobit k obrazu svému, ale musíme se podřídit původním konstrukcím. Což může být mnohdy omezující.

Důkladná příprava zahrnuje zjištění skutečného stavu domu, přípravu studie, přípravu projektu, kalkulaci cen materiálu a prací a pečlivé zhodnocení naší finanční situace. Nezapomeneme na podání žádosti o získání stavebního povolení, pokud budete dělat zásadnější úpravy a zásahy do domu.

Finance

Mnohdy se setkáme s názorem, že rekonstrukce je po finanční stránce méně náročná, než novostavba. To může být často omyl. Zejména v případě, kdy narazíme na skryté závady, se kterými jsme nepočítali. Mezi skryté závady může patřit například níže zmíněná vlhkost.

Častým případem je rekonstrukce střechy, kdy se snažíme plně využít podkroví na obyvatelnou místnost. Nová podlaha a tepelná izolace ovšem zapříčiní snížení stropu. Výsledkem toho je zvednutí střechy minimálně o metr, což vyžaduje nejen více práce, ale především vyšší náklady na materiál. Proto je potřeba mít dostatečnou finanční rezervu, abychom nebyli zaskočeni. Stejně tak je důležité pečlivě propočítat všechny stavební úkony a materiál. Ideální je, pokud splníte podmínky pro hypotéku a budete mít ještě před začátkem rekonstrukce dostatečný finanční polštář.

Najdeme si stavebního odborníka

A to zejména v případě, kdy nemáme s rekonstrukcí starého domu žádné zkušenosti. Každý krok je potřeba pečlivě zvážit a naplánovat. S tím nám pomůže zkušený stavební inženýr, který určí jednotlivé stavební kroky. Poradí nám, jak rozdělit stavbu na více etap, připraví pro nás projektovou dokumentaci a zařídí stavební povolení. Zároveň nám poradí v případě, kdy budeme chtít zasahovat do nosných stěn.

Spolehlivá stavební firma

Základem je, abychom se stavební firmou byli spokojeni již od začátku. Komunikace a vstřícné jednání nám o mnohém vypoví. Stejně jako předem sjednané jednotlivé stavební práce, přesně daná odpovídající cena za práci a materiál a podmínky výhodné pro obě strany.

Vlhkost

Většina starých domů je vlhkých. Na vině může být nedostatečná hydroizolace, změna hladiny podzemní vody, poškozená kanalizace, či nefunkční střecha. Vlhkost se zpravidla projevuje ve spodní části domu, kde je zeď v přímém kontaktu s terénem. Výsledkem je plíseň, hniloba dřeva, opadávající omítka a špatná tepelná izolace. Tento problém vám může značně znepříjemnit život a bohužel je v českých domech dost častý.

Než tedy začneme cokoliv rekonstruovat, musíme se zbavit nejdříve vlhkosti. Příčin vlhkosti i jejich řešení jsou desítky. Velmi záleží, jestli máte vzlínající vlhkost nebo máte tepelné most a sráží se vám voda na stěnách. Ideální je metoda větracích kanálů. Fungují na principu provětrávání konstrukce vzduchem. Základem jsou vždy dva otvory, které díky nasávání a výdechu vzduchu vytvoří průvan.

Dalšími variantami jsou vrty se speciální tekutinou a různé vnitřní výmalby. V některých případech pomůže i zateplení domu.

Vnitřní instalace

Ve starých domech můžeme narazit na zrezivělé vodovodní trubky, nebo prasklou kanalizaci. Elektřina je vedena v hliníku, který se vlivem proudu zahřívá a následně křehne. Což může vést k jeho postupnému rozpadání. Snadno pak může dojít k požáru. Standardy v dnešní době již nepovolují vodiče s hliníkovým jádrem. Jsou nahrazovány mědí, která je odolnější.

Během rekonstrukce je tedy potřeba všechny rozvody vyměnit. To nám alespoň dává výhodu umístit kuchyňskou linku, koupelnu a toaletu do jiných prostor, které nám budou vyhovovat.

Výměna oken

Staré domy jsou často vybaveny velmi starými okny. Jejich špatnou izolací uteče nejvíce tepla. Proto je jejich výměna nezbytná. Výměnou oken začíná jakákoliv větší rekonstrukce domu a jsou primárním krokem k zateplení fasády. Při výběru materiálu nových oken vezmeme v potaz nejen finance, ale také osobní preference.

Bezpodmínečně mezi nejoblíbenější se řadí plastová okna pro svou cenu a bezúdržbovou. Ty můžeme volit v barvě bílé, nebo hnědé. Dřevěná okna jsou finančně nákladnější, avšak bezkonkurenční, co se týče kvality. Zároveň působí příjemně a podtrhují designový ráz celé stavby. Další variantou jsou hliníková okna, jejichž výhodou je dlouhá životnost a velmi snadná údržba. Výměnu oken při rekonstrukci ideálně zadejte firmě, která provede nejen montáž, ale okna i vyrobí. Tak si zajistíte nejen vysokou kvalitu, ale i rychlost při případných reklamacích.

Při výběru oken bereme v potaz úsporu energie a ochranu před hlukem a prachem. Na tyto faktory má vliv typ zasklení a kvalitně provedená montáž. Během celé rekonstrukce domu je důležité, abychom větrali z důvodu zvýšené vlhkosti v domě.

stará okna
Výměna starých oken je nezbytnou součástí rekonstrukce

Rekonstrukce střechy

Rekonstrukce starého domu se neobejde bez důmyslné opravy střechy. Zde musíme pečlivě zvážit, zda je potřeba vyměnit pouze střešní krytinu, nebo celou střešní konstrukci. Samozřejmě čím více zásahů do střechy, tím větší náročnost po stránce časové, pracovní i finanční. Z dlouhodobého hlediska se nám však pořádná rekonstrukce střechy jednoznačně vyplatí.

V případě, že se rozhodneme změnit dosud neobývané podkroví na obytný pokoj a střechu zateplíme, musíme dodržet několik základních pravidel. A to především fakt, že nezbytnou součástí zatepleného střešního pláště jsou hydroizolační folie. Ty nepropustí vodu shora. Dále parozábrany, které zabraňují, aby vnitřní vlhkost narušila střešní plášť. Konstrukce střech jsou navrhovány tak, aby umožnili proudění vzduchu, který s sebou odvádí vlhkost mimo střešní plášť.

Výběr střešní krytiny závisí na celkovém vzhledu domu. Naštěstí máme na výběr z rozmanitého množství barev, tvarů a materiálů. V případě, že stavíme dům v památkové zóně, je výběr střešní krytiny v rukou památkářů. Stejně jako barva fasády a styl oken.

Podlahy

Zkušený odborník posoudí, zda naše podlaha potřebuje jen pár drobných povrchových úprav, nebo bude potřeba rozmanitější rekonstrukce podlahy. V případě, že se rozhodneme pro podlahové topení, tak odstranění veškeré dlažby, parket a linolea se nevyhneme.

Pokud chceme, aby rekonstrukce domu byla provedena pořádně, vezmeme ji „od podlahy“. V první řadě nezapomeneme na výběr kvalitní tepelné izolace. Ta zabrání zbytečným tepelným ztrátám a poskytne teplo od nohou. Hydroizolace (která ve starých domech chybí), zase nepropustí zemní vlhkost do domu skrz podlahu.

Pro zateplení podlahy se v přízemí používají převážně podlahové polystyrenové desky. Do podlahy ve stropě se dává nejčastěji minerální vata, která tlumí hluk z horního patra.

Topení

Pokud se nepohybujeme přímo v řemesle (instalatéři, topenáři), tak uděláme nejlépe, když se poradíme přímo s odborníkem. Možností k rekonstrukci topení je poměrně hodně a postupy jsou různé.

Za primární zdroj tepla se považuje tepelné čerpadlo, kotel, krb, nebo krbová kamna. V případě, že budeme chtít změnit hlavní zdroj tepla, zvážíme možnost osazení podle typu, velikosti a napojení na současný teplovodní systém.

Například topení elektřinou se momentálně řadí na vrchol nejdražšího způsobu vytápění. Hodí se nejlépe do energeticky úsporných domů s nízkými tepelnými ztrátami.

Topení tuhými palivy (dřevo, uhlí) se naopak řadí mezi nejlevnější variantu.

Zateplení

V první řadě je důležité se zamyslet, zda je zateplení fasády opravdu nutné. Špatně zhotovené zateplení domu může mít za následek kondenzaci vody, vnik plísní a vysokou vlhkost domu. Polystyren na zdech znemožní domu dýchat a začnou se v něm hromadit škodlivé látky. To může mít negativní vliv na lidské zdraví.

Vhodným materiálem pro zateplení u rekonstrukce starého domu je minerální vata. Ta představuje dobrou průchodnost vodních par, odolnost vůči UV záření, nehořlavost a akustický útlum. Vatu lepíme na suchý a čistý povrch. K lepení použijeme předepsaná lepidla, která zaručí pevné přilepení k podkladu. Nikdy nelepíme vatu montážní pěnou, která je určena na polystyren. Nejdříve na desku naneseme tenkou vrstvu lepidla a na tu následně naneseme větší vrstvu lepidla. Na kotvení použijeme talířové hmoždinky s kovovým trnem a minerální zátkou. Při nanášení použijeme rukavice, ochranné brýle a dlouhé rukávy, aby vata nepřišla do kontaktu s kůží.

Při práci ve výškách dbejte na bezpečnost. Na některé rekonstrukční práce může být vhodné si pronajmout pracovní plošinu. V takovém případě si vyberte firmu, která vám kromě plošiny poradí i s výběrem a případně poskytne odborné zaškolení.

Příčky

Jaký je rozdíl mezi nosnou zdí a příčkou? Nosnou zeď představuje stěna, která nese více než svou vlastní váhu. Je součástí celého nosného systému a u patrových domů může nést váhu stejně umístěných stěn ve vyšších podlažích. Příčky vizuálně dělí prostor, působí jako zvukový izolant a rozdělují prostor tepelně.  Nemají vliv na nosný systém domu, a tudíž by se jejich zbouráním nemělo nic stát. Než však s bouráním příček začneme, měli bychom si zjistit aktuální stav domu na základě odborného posouzení statika. Při zasahování do nosných zdí nám nebude stačit pouze ohlášení, ale budeme potřebovat stavební povolení od příslušeného stavebního úřadu.

Do nákladů na bourání příček musíme započítat cenu bouracích prací, odvoz suti a materiál pro stavbu nového zdiva.

A z čeho příčky postavit? Často se setkáváme s výstavbou příček ze sádrokartonových desek. Tato varianta je levná a rychlá. Sádrokartonová příčky nejsou však příliš pevné a nesou hluk. Další variantou jsou pevné materiály jako cihly, nebo pórobeton. Tyto příčky jsou pevné, stabilní a dobře izolují teplo a hluk. Zde je nutné vyřezat drážky na elektriku a vodu, což je poměrně pracná činnost.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings