Your search results

10x Výhody a nevýhody bydlení v dřevostavbě

Napsáno LeaBalgova v 8. 4. 2021
0

Dřevostavby v posledních letech stoupají na oblibě. Jsou ekologické, energeticky nenáročné, kvalitní a poměrně levné. Jejich výstavba je rychlá. Jsou tedy ideální pro ty, kdo chtějí rychle a úsporně bydlet.

V následujícím článku si přiblížíme výhody a nevýhody bydlení v dřevostavbě a jaké jsou možnosti její výstavby.

Dřevostavba na klíč

Výhodou realizace dřevostavby na klíč je, že celý dům za nás postaví stavební firma. Ta nám pomůže s počáteční administrativou a papírováním. Ve spolupráci s partnerskými bankami se postará o financování. Postará se o realizaci připojení inženýrských sítí. Zrealizuje okolí domu včetně zahrady, plotu a terasy a připraví veškeré podklady pro kolaudaci.

V praxi to tedy vypadá tak, že si v katalogu vybereme dům a firma se postará o jeho realizaci. Poté nám od něj předá klíče.

Když budeme chtít, aby nám firma postavila pouze hrubou stavbu a zbytek dřevostavby si budeme chtít dodělat sami, neměl by to být problém. Záleží pouze na nás, jaké práce budeme chtít zrealizovat. Samozřejmě čím více položek ve smlouvě, tím vyšší výsledná cena.

Na co si dát pozor

  • Výběr materiálu – Firmy často volí levný materiál, aby dosáhly na cenu, kterou nabízí v katalogu. Pokud je tedy katalogová cena dlažby 300Kč/m2, ale my si zvolíme dlažbu za 600Kč/m2, rozdíl musíme doplatit. To stejné platí u obkladů, interiérových dveří, sprchových baterií, nebo oken.
  • Elektroinstalace – Podobně je to u počtu zásuvek a vypínačů v místnostech. V základní nabídce budeme mít pouze omezené množství, aby celková cena nebyla příliš vysoká. V případě, že budeme chtít počet zásuvek a vypínačů navýšit, připlatíme si.
  • Vytápění – Vytápění v dřevostavbách je často řešeno elektrickými přímotopy. Pokud tedy budeme chtít podlahové topení, nebo radiátory, musíme počítat, že si připlatíme další peníze.

Součástí realizace dřevostavby většinou není kuchyňská linka, předokenní žaluzie, hromosvod, krbová kamna, ani komín.

Nejsložitější je vybrat si prověřenou firmu, která stavbu zrealizuje. Firem, které nabízí stavbu domu na klíč, na trhu je mnoho, avšak ne každá se pyšní dobrou pověstí. Nedodržují se termíny, mění se rozpočty, neodvádí se kvalitní práce. Proto je důležité pečlivě zvážit firmu, kterou si vybereme.

Podle jakých kritérií vybrat

  • Doporučení – na webových stránkách dané firmy jistě budou dobré recenze. Měli bychom se zaměřit na recenze z důvěryhodného zdroje. Od rodiny, přátel, nebo sousedů. Od někoho, kdo má s firmou dobré zkušenosti.
  • Osobní setkání – na internetu se jistě dočteme spoustu kladných informací o stavebních firmách. To neznamená, že jsou pravdivé. Ideální bude, když si domluvíme osobní setkání se zástupcem společnosti. Nejlépe, když si domluvíme více schůzek s lidmi z více firem. To nám pomůže ve srovnání a zhodnocení.
  • Ukázková stavba – nejlepší bude, když navštívíme přímo majitele domu, pro který námi vybraná stavební firma dřevostavbu stavěla. Pokusíme se získat co nejvíce informací o tom, jak se mu v domě žije, jak je spokojený s odvedenou prací a jaká je jeho zkušenost s firmou.

Při výběru se zajímejte také o záruky, termíny, jak dlouho jim bude realizace trvat, jaké jsou podmíny reklamace atd. Není radno dívat se pouze na cenu, protože to se nám nemusí vyplatit. Investice do nemovitosti je nákladná, proto je důležité zvážit všechny načerpané informace.

Dřevostavba svépomocí – peníze versus čas

Zde je důležité odlišit, jestli celý průběh stavby bude ležet na našich bedrech a dům postavíme “vlastníma rukama”. Nebo jestli budeme koordinovat řemeslníky a dodavatele a stavbě pouze přihlížet.

Pokud se rozhodneme stavět dřevostavbu vlastníma rukama, měli bychom mít již nějaké zkušenosti se stavbou domu. Chybět by nám nemělo ani velké odhodlání a dostatek volného času, který budeme potřebovat. Pravdou totiž je, že ačkoliv cena stavební firmy bývá často přemrštěná, dřevostavba bude hotová za pár měsíců. Naopak, když budeme stavět dům svépomoci, může se protáhnout i na několik let. Navzdory tomu ušetříme nemalé peníze. Rozhodnutí je tedy na nás.

Nejdříve bychom měli nastudovat co nejvíce materiálů. Na trhu jsou různé příručky, návody a knihy. Požádat o radu můžeme také zkušeného odborníka, popřípadě si vzít na pomoc šikovného řemeslníka.

Hrubá stavba je hotová poměrně rychle. Poté přichází na řadu odbornější práce, jako je elektřina, vodovodní trubky, kanalizace, podlahové topení a obklady. Tyto dokončovací práce jsou nejen pomalejší, ale potřebují zkušenou ruku odborníka. Alternativou může být nabídka některých dřevostavbařů na dodávku domu v různém stupni rozpracovanosti.

Tipy pro stavbu svépomocí

  • Nastavte si finační limity a dobře promyslete své finanční možnosti.
  • Pečlivě zvažte, zda jste ochotni věnovat téměř všechen volný čas stavbě domu a jestli tento čas máte.
  • Nastudujte si co nejvíce příruček, doporučení od dodavatelů a buďte v kontaktu s jejich technickou podporou.
  • Nesnažte se na stavbě za každou cenu ušetřit nákupem levného materiálu.
  • Nakupujte v ověřených prodejnách.
  • Myslete na to, že možná budete potřebovat některé subdodavatele, najděte si je v předstihu.
  • Nezapomeňte, že budete potřebovat spoustu nářadí, do kterého bude potřeba investovat.
  • Zajistěte si stavební dozor a využívejte ho.
  • Nesnažte se dům postavit za každou cenu sami, ne vše se dá zvládnout svépomoci.

Myslete na to, že stavba domu je neustále se měnící proces, který přináší nečekané situace. I sebelepší naplánování nezaručí hladký průběh stavby.

Dopředu nikdy není zřejmé, kolik času nás budou stát nečekané situace, u kterých si nebudeme vědět rady. Je potřeba se připravit na jakoukouliv situaci.

Ačkoliv je stavba domu svépomocí náročná nejen fyzicky, ale také psychicky, pocit, že nám vlastní bydlení roste pod rukama je k nezaplacení. Víme, že dům stavíme kvalitně a podle nejlepšího svědomí.

Dřevostavba
V praxi to vypadá tak, že si v katalogu vybereme dům a firma se postará o jeho realizaci.

6 základních konstrukcí dřevostaveb

  • Panelové dřevostavby.
  • Skeletové dřevostavby.
  • Sruby.
  • Roubenky.
  • Modulární dřevostavby.
  • Konstrukce z vrstveného masivního dřeva.

Výhody bydlení v dřevostavbě

  • Rychlost stavby – Výstavba dřevostaveb je poměrně rychlá. Tuto rychlost umožňuje suchý proces výstavby a příprava stavby (často stěnových panelů mimo stanoviště). V praxi není vyjímkou, že dům o velikosti 100 m2 je dokončený za 3 – 4 měsíce.
  • Úspora při vytápění – Díky nízké akumulační schopnosti dřevostaveb budeme mít doma zatopeno okamžitě. U zděných domů se musí nahřát nejprve samotné stěny, abychom začali vnímat teplo.  U dřevostaveb se akumuluje do stěn jen minimum tepla. Díky tomu je spotřeba pro vyhřátí domu nízká. A díky použitým izolacím jsou nízké i okamžité tepelné ztráty.
  • Tenší zdi = více prostoru – Dřevostavby mají užší stěny a příčky, než zděné domy o stejné zastavěné ploše. Například u zděného domu o zastavěné ploše 100 m2, má dřevostavba větší obytnou plochu o 3 – 5 m2. Můžeme tedy říci, že ve stejné výměře domu má dřevostavba o jednu měnší místnost (například šatnu) více.
  • Ekologie – Dřevostavba je šetrná k životnímu prostředí. Pro výstavbu se používají materiály, které vytváří zdravé mikroklima bez škodlivin.
  • Variabilita – Pouze obvodové stěny jsou nosné. Příčky mezi jednotlivými pokoji jsou sádrokartonové. To znamená, že vnitřní dispozice můžeme jednoduše měnit.

Nevýhody bydlení v dřevostavbě

  • Hluk – Příčky mezi jednotlivými pokojemi nemají takové izolační vlastnosti, jako u zděného domu. Není tedy žádným tajemstvím, že se v dřevostavbě hluk více nese. Pro člověka, který má rád absolutní klid to může být problém.
  • Stále pracující dřevo – Dřevo reaguje na změny okolní teploty a míru vlhkosti. Reaguje neustále. Proto můžeme občas slyšet prasknutí, nebo vrzání. Nemusíme mít však obavy, protože tento proces je zcela přirozený.
  • Plíseň – V případě, že je skladba stěny provedena špatně, může se ve stěně srážet vlhost a tím se tvořit plíseň.
  • Přesné rozmístění – Již před samotnou výrobou panelové dřevostavby musíme věnovat spoustu času přípravě. Musíme přesně určit rozmístění zásuvek, nebo mít detailní návrh rozmístění kuchyňské linky.
  • Hořlavost – Tato nevýhoda ovšem není větší, než u zděných staveb. Dřevostavby musí splňovat přísná kritéria hořlavosti stěn a stavitelé používají nehořlavý materiál. Následky způsobené požárem jsou vždy individuální a záleží na mnoha faktorech. Přestože je dřevostavba ze dřeva, paradoxně při požáru zděného domu, ve kterém je strop tvořen ocelovými profily, které se při požáru zdeformují a zřítí, mohou být následky mnohem horší.

Pokud se tedy rozhodujete, jestli je pro vás lepší dřevostavba, nebo zděný dům, dejte na svou intuici a osobní vkus. Často však hraje rozhodující roli kvalitně odvedená práce a dobře rozvržený interiér.

Doporučuji článek na téma výpověď z nájmu, nebo tepelná izolace.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings