Your search results

Výhody a nevýhody družstevního bydlení

Napsáno Dana Beková v 22. 12. 2021
0

Vyšší ceny bytů a rodinných domů neustále rostou a pro leckoho se tak stává jejich koupě nedosažitelná. Koneckonců v našem článku o výpočtu bytu, jste se mohli o tom přesvědčit. V posledních letech zažívá, ale velké bum družstevní bydlení. Představují levnější způsob, jak si bydlení zajistit. Dokonce některé developerské společnosti reagují na vzrůstající poptávku, a tak zakládají družstva a nabízí tak zájemcům družstevní podíly. Takže, jestli jste dostali výpověď z nájmu, tak si přečtěte, jaké jsou výhody a nevýhody takového bydlení.

Když náhodou projíždíte byty na realitních stránkách a vidíte výhodnou cenu, tak zjistíte, že je byt v přízemí nebo, že je v družstevním vlastnictví, což okolo 90 % lidí odradí.

Historie družstevního bydlení

V České republice má družstevní bydlení dlouholetou tradici. Jejich rozvoj omezila až druhá světová válka. Velkou renesanci zažilo družstevní bydlení v 50. letech minulého století, kdy za výrazné finanční pomoci státu byla s pomocí bytových družstev vystavena celá řada bytů. V 80. – 90. letech tvořily družstevní byty až 40 % u nově postavených panelových domů. Tím se ČR řadí mezi evropské státy, které mají největší podíl družstevního bydlení.

Družstevní byt jak na něj
I družstevní bydlení má i své nevýhody.

Výhody družstevního bydlení

Nižší cena u družstevního bytu

Velkou výhodou, proč je družstevní bydlení tak populární, je cena. Družstevní podíl pořídíte levněji. Jedná se až o několik desítek procent ve srovnání s pořízením bytu do osobního vlastnictví. V případě, že budete dostatečně trpěliví, tak můžete za pár let zažádat o převod do osobního vlastnictví.

Mohu prodat nebo pronajmout byt?

Jestli nejste spokojení s družstevním bydlením můžete svůj podíl v družstvu prodat. A můžete to udělat i bez souhlasu družstva, stačí jen doručit písemné oznámení, že k takové dohodě došlo. Další výhodou je, že nemusíte tuto událost vkládat do katastru nemovitostí. Ani není potřeba znalecký posudek, a navíc nabyvatel neplatí daň z převodu nemovitostí.

Zato, když se rozhodnete byt pronajmout, tak můžete narazit. Družstevní vlastnictví je totiž nevhodnou investicí. Pronajmutí takového bytu vyžaduje souhlas družstva, a to samozřejmě, může říci „ne.“ Záleží ovšem na stanovách, to znamená, co přesně stanovy ohledně pronájmu umožňují. Na druhou stranu to má jednu velkou výhodu – žádné investiční byty, žádní bezohlední nájemníci, zvlášť z oblíbené platformy Airbnb.

Vliv na plánování

Každý člen družstva má jeden družstevní podíl a jeden hlas. Aby došlo ke změně stanov potřebujete 100 % souhlas všech členů, proto i jeden protestující hlas může fungování družstva výrazně ovlivnit. Jestli se ale stanete členem menšího družstva, pro jeden bytový dům, máte tu výhodu, že znáte sousedy, předsedu družstva, a proto i domluva je daleko jednoduší.

Alespoň jednou za rok by měla proběhnout členská schůze. Takovou schůzi svolává představenstvo družstva. Pokud se rozhodnete vyvolat schůzi, potřebujete souhlas 10 % členů, nebo si získat kontrolní komisi. Co se týká usnášeníschopnosti, tak ta je podmíněna přítomností nadpoloviční většiny všech členů, majících nadpoloviční většinu všech hlasů. Záleží ale opět na stanovách, které mohou vyžadovat u některých palčivých otázkách i vyšší účast, případně vyšší počet hlasů.

Rady na družstevní nemovitost
I družstevní bydlení má své výhody.

Nevýhody družstevního bydlení

Na družstevní byt nedostanete hypotéku

Pokud se rozhodnete pořídit družstevní byt pomocí hypotéky, můžete narazit. Tím, že nejste vlastníkem, ale máte jen podíl v družstvu, vám banka nemusí hypotéku poskytnout. Naopak může požadovat ručení nějaké jiné nemovitosti. V rámci nových projektů družstevního bydlení nabízí developeři možnost postupného splácení přímo družstvu. Musíte ale zaplatit část ceny při pořízení podílu a to je více než běžná akontace u bytů. Zhruba jde o částku ve výši 25 až 30 % z reálné ceny bytu.

Jak to funguje u rekonstrukce

V případě, že si vysníte novou kuchyňskou linku nebo podlahu do obývacího pokoje musíte se nejdříve dovolit u družstva. Potřebujete zhotovit projektovou dokumentaci, kterou družstvo většinou požaduje. Opět platí: nastudujte si pečlivě stanovy, kde byste měli mít vypsané všechny podmínky, aby vaše rekonstrukce nebo úprava bytu prošla. Jestli se rozhodnete, že přebudujete bytové jádro, tak musíte zažádat o stavební povolení a postupovat při jeho získání v součinnosti s družstvem.

Mohu mít v družstevním bytě domácí zvířata?

Podle nového občanského zákonu můžete mít v družstevním bytě domácí zvířata. Jen nesmíte chovat taková zvířata, která by ostatní obtěžovala svoji nepřiměřenou velikostí, tělesnými projevy nebo by byla pro ostatní obyvatele domu nebezpečná.

Družstevní výstavba se vyplatí
Družstvo si pohlídá, kdo v domě opravdu bydlí.

Nedá se úplně říct, jaké jsou dokonalé výhody či nevýhody družstevního bydlení. Pokud se rozhodujete bydlet ve vlastním, vyvarujte se takovým bytům, které slouží jako investiční byty. A to je další pozitivum družstevního bydlení: družstvo si totiž ohlídá, kdo v domě bydlí a ochránit tak své členy.

Takže, než si to všechno pořádně promyslíte, přečtěte si jak si opticky zvětšit koupelnu, nebo jak vydělat peníze na internetu.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings