Your search results

Proč si vybudovat zahradní jezírko?

Napsáno Dana Beková v 27. 2. 2022
0

Máte v plánu si vytvořit na své zahradě jezírko? Pravdou je, že i taková jezírka či biotopy dodají vaší zahradě perfektní vzhled, a pokud přidáte travnatou plochu, tak už nebude vaší zahradě co vytknout.

Přírodní nebo koupací jezírko?

Je vašim snem založit si koupací nebo přírodní jezírko? U zahradního jezírka se musíte zaměřit i nad umístěním. Obecně se nehodí do volné plochy, a nezapomenout nesmíte na nutnou údržbu vody. Kvůli přirozenosti by mělo mít vaše zahradní jezírko nepravidelný tvar a hustý porost kolem obvodu. Přirozeně se čistí vhodnou hloubkou a zvolenými rostlinami či rybami, ale pro lepší účinek vám doporučujeme zvolit vhodné čerpadlo a filtry.

Zato u koupacího jezírka je to zase trochu jiné. Plocha by měla být alespoň 30 metrů čtverečních, a alespoň třetina této plochy musí dosahovat hloubky až 2 metru. Pamatujte, že koupací jezírko souvisí s relaxací i s pohodlím domova, tudíž se voda udržuje bez technických prostředků. Pro dokonalejší dojem zkuste použít vodopády, potůčky nebo fontány.

Pečlivě rostliny vybírejte.

Jaký zvolit přístup k jezírku?

Nesmíme ani zapomenout na tak důležitý prvek, jako je přístup k vodě. Pokud máte možnost spojit vodní plochu s domem pomocí přistavěné terasy, nebo mola či schůdků rozhodně nad tím neváhejte. Prostor to jen zpříjemní. Samotný přístup do vody by měl být vytvořen uměle vybudovanými schody, které jsou překryté geotextilií a fólií.

Okolí koupacích jezírek můžete upravit také dlažbou, dřevem či kamenem. Fantazii se meze nekladou.

Izolace je podstatou

Hydroizolační fólie se používají pro izolaci vody. Většinou jsou buď z PVC a to jednovrstvé či dvouvrstvé. Následně se fólie rozrolují a jednotlivé pruhy se k sobě přivaří. Tím vznikne voděodolná plocha, která bráni úniku z vašeho jezírka průsakem. Dávejte ale velmi dobrý pozor na jakékoli poškození fólie. Právě proti tomu je lepší dát pod ní ještě geotextilii, ta se navíc hodí i na povrch fólie před uložením substrátu do příbřežní části jezírka.  

Většina fólií má nejčastěji 4 metry a sílu 0,5 až 1,2 mm. Cena se pohybuje kolem 250 korun. Pamatujte, že je lepší pro koupací jezírko použít silnější, zato dražší fólii, abychom právě zamezili jejímu protržení.

Rostliny, které umí čistit

Existuje spousta druhů vodních rostlin, které dokáží vyčistit z vašeho jezírka nečistoty. Například bahenní rostliny čistí vodu svými kořeny a oddenky, jsou tudíž velmi vhodnou variantou. Obecně platí, že rostliny odčerpávají a absorbují nadbytečné živiny a škodliviny, které využijí pro svůj růst. Omezí rozvoj nežádoucích řas a sinic a okysličují vodu.  

Vodní rostly můžete do jezírek vysázet na jaře, případně na začátku léta. Před tím než je ale zasadíte, vytvořte si plánek včetně zón podle hloubky jezírka. A právě do tohoto plánku si výsadbu zakreslete. Snažte se volit druhově pestrou a barevně zajímavou skladbu rostlin. Pokud vám to hloubka vašeho jezírka dovolí neváhejte a jako základ využijte kvetoucí lekníny. Vodní rostliny můžete vysazovat přímo do jezírka do košů se substrátem, nebo do vaků či sítí.

Volte rostliny, které nerostou příliš bujně, takovou vhodnou volbou jsou vachty či blatouchy. Jestli máte zahradní jezírko, kde převládá spíše mělká voda, tak skvělými volbami budou rákos, orobinec, šáchor, kamyšník, bahnička mokřadní. Aby vám jezírko hezky kvetlo zkuste i vodoklas, modrásek srdčitý, žabník jitrocelový, pryskyřník velký.

Nebojte se vytvořit vodopád

Vytvořit si vodopád ve vašem jezírku je sice náročnější a nákladnější, zato litovat nebudete. Zurčící voda totiž zásadně ovlivní klima zahrady, a oživí ji. Oceníte jej právě během horkých letních dnů, proto se snažte takový menší vodopád vytvořit u ohniště či krbu.

jezírko z vodopádem 1
jezírko z vodopádem 1RW
jezírko z vodopádem 1R

Ve většině případů dělíme vodopády do dvou kategorií:

  • Formální vodopády – jsou sestavené z kamenů pravidelného tvaru, cihel či betonu. Hlavním rysem je pak pravidelná geometrie. Nejvhodnější jsou k moderním domům.
  • Neformální vodopády – mají přírodnější ráz. Krásná je u nich ta nepravidelnost.
Kaskáda vypadá naprosto dokonale.

Tipy na dokonalé zahradní jezírko

  • Jestli je vaším přáním, aby vodopád vypadal co nejpřirozeněji, měl by svým obvodem odpovídat velikosti jezírka.
  • Svažitý terén bývá problém. Nechce se vám ho ani sekat, ani se o něj nějak jinak starat (i ovce se nechtějí na něm pást). Ale není to tak v případě vodopádů, tady svah oceníte protože třeba taková kaskáda vypadá nejpřirozeněji.
  • Pamatujte, že by jezírku neměly stínit velké stromy, protože by se mohl na kamenech a jiných materiálech tvořit mech.
  • Nebojte se obrátit na odborníka. Nejen, že vám poradí, navíc se vlivem jeho pomoci vyvarujete zbytečných chyb.

Další tipy pro zahradní jezírko

K úspěšnému vytvoření zahradního jezírka, které vypadá přirozeně, pomáhá dodržovat několik základních zásad, které usnadní jeho budování a další údržbu.

  1. Vyrovnejte obvod zahradního jezírka
    Při hloubení jámy pro zahradní jezírko nezapomeňte, že hladina vody v zahradním jezírku je tak vysoká, jak je nejnižší bod obvodu jezírka. Jinými slovy, celý obvod zahradního jezírka musí být co nejblíže stejné výšce. Tento bod se může zdát z dálky zřejmý, ale při kopání jezírka může často uniknout pozornosti. Protože přesná úroveň není možná, myslete na odchylky a tolerance. Pokud je například vámi zvolená hloubka jezírka metr, měla by být odchylka obvodu od této výšky co nejmenší. Stojí za to si to proměřit.
  2. Rozhodněte se, zda bude jezírko mělké, nebo hluboké
    Hloubka zahradního jezírka je důležitým rozhodnutím, které ovlivňuje jak náklady, tak i případný vzhled jezírka. Jakmile je jezírko hlubší, dno se stává méně viditelným a kámen není vidět. Ryby by se mohly schovat do úkrytu a vy je příliš neuvidíte. Hlubší jezírka také vyžadují použití dalších drahých jezírkových vložek. Mělká jezírka jsou vhodnější pro vystavení dekorativních kamenů na dně a ryby jsou nápadnější. Naopak v mělkých jezírkách se však obvykle rychleji tvoří řasy, protože světlo může dosáhnout do větší části vody s větší intenzitou.
  3. Včasné tvarové nuance se často ztrácejí.
    Při počátečním vytváření tvaru jezírka se vám může stát, že přidáte speciální křivky a vtoky, které podle vašeho názoru dodají zahradnímu jezírku jedinečný vzhled. Tyto počáteční jemné nuance se však často v každé další fázi procesu budování jezírka zjemňují a stírají. K tomuto změkčení přispívá přidání podložky, obložení, kamenů na dně jezírka a zejména kamenů podél břehu jezírka. Přemýšlejte o základních tvarech.
  4. Chraňte dno jezírka před hrabáním živočichů
    Hrabající se škůdci, jako jsou svišti a krtci, mohou v trávníku a zahradě vyhrabat díry. Když máte na zahradě norující zvíře, vypadá to, že díry neustále zasypáváte. Problém však daleko přesáhne hranici otravnosti, když norující zvíře vyjde pod vaše zahradní jezírko a při tom rozkousá jeho obložení. Řešením je položit jako základ dna jezírka kovové pletivo zvané železářská tkanina a poté na něj naházet několik centimetrů hlíny. Na vrstvu hlíny se pak položí podkladová vrstva a vložka. Pokud jsou vaše boky z hlíny, nikoli z opěrných zdí, měli byste na ně položit také železářskou tkaninu.
  5. Srovnejte případnou velikost jezírka s velikostí obložení jezírka
    Zahradní jezírko může být jen tak velké, jak velká je jeho podkladová jezírková vložka. Takže dlouho předtím, než se nějaká lopata setká s hlínou, budete muset zjistit, jak velké by jezírko mělo být, ve spojení s velikostí a cenou jezírkové fólie. Kvalitní jezírkové vložky z ethylen-propylen-dien-terpolymeru (EPDM) jsou velmi drahé. Vložky z PVC jsou drahé, ale méně než EPDM. V projektu, který zahrnuje použití bezplatných nebo levných materiálů, jako je skála, betonové desky, bloky opěrných zdí a nejnižší nákladová položka ze všech, voda, se může zdát, že utrácení stovek dolarů za plát fólie je velkým nákupem. Pokud je váš rozpočet napjatý, pak náklady na jezírkovou fólii budou vždy určovat velikost jezírka. Na druhou stranu se vám může zdát, že se vyplatí dát trochu peněz navíc do takového projektu, který je dobře viditelný a přitahuje pozornost.
  6. Přidejte do návrhu horní přelivný odtok
    Pokud nežijete ve vyprahlém a suchém podnebí, vaše jezírko bude nevyhnutelně přetékat. Přesto se to může stát i v suchých oblastech, když napouštíte hadicí a necháte si utéct čas. Než aby se jezírko přelilo a hnalo se k základům domu, vytvořte předvídatelné místo přelivu, aby voda mohla odtékat na bezpečné místo.
  7. Vyhněte se vysokým svislým stěnám zahradního jezírka
    Čím svislejší a vyšší jsou stěny zahradního jezírka, tím těžší práci budete mít při nanášení kamene do jezírka. Volné přírodní kameny se obtížně skládají vertikálně. Nejenže má kámen tendenci padat, ale k pokrytí této plochy je také zapotřebí větší množství kamenů nebo větších kamenů. Malé kameny jsou levnější, ale špatně se skládají. Velké kameny pokryjí svislé prostory snadněji, ale jsou nákladné a obtížně se přemísťují. Břehy zahradního jezírka se snažte udržovat pokud možno v úhlu 45 stupňů nebo menším.
  8. Nainstalujte trvalý externí vodní filtr a skimmer
    Pokud nepočítáte se stálým vodním filtrem namontovaným ve stěně jezírka, jedinou možností filtrace bude ruční odpěňování nebo plovoucí filtrační zařízení.

Řasy a neprůzračná voda

Hlavní problém, který vám může kazit náladu a pocit ze zahradního jezírka. Existuje několik faktorů, které mohou přispět k tvorbě řas v jezírku. Zkuste je omezit. Jedná se často o boj – pokus, omyl. Některé z hlavních důvodů jsou:

  1. Nadměrné množství živin – Přílišné množství živin v jezírku, zejména dusičnanů a fosforečnanů, může vést k nadměrnému růstu řas. Tyto živiny jsou často přítomny v odpadních vodách a hnojivech, které se dostávají do jezírka.
  2. Teplota vody – Voda v jezírku s teplotou nad 20 °C a přímým slunečním světlem může podporovat růst řas.
  3. Nízká cirkulace vody – Pokud se voda v jezírku nedostatečně míchá, mohou se na hladině hromadit řasy, které poté mohou bránit slunečnímu světlu a tím omezovat fotosyntézu rostlin a živočichů v jezírku. To vyřeší jakékoliv čerpadlo, která navíc vytvoří skvělou atmosféru a zvukový doprovod.
  4. pH vody – Řasy mohou být citlivé na pH vody a některé druhy mohou růst pouze v určitém rozmezí pH. Příliš kyselá nebo příliš zásaditá voda může omezovat růst některých druhů řas.
  5. Přítomnost jiných organismů – Některé druhy řas mohou růst rychleji než jiné druhy rostlin a živočichů v jezírku, což může vést k vytvoření nerovnováhy v ekosystému jezírka. Některé ryby jedí řasy a můžete tak vyrovnat nastavení.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings