Your search results

Nejlepší bylinky na zahradě

Tisíce let se pěstují bylinky po celém světě, a to nejen kvůli chuti, ale i pro jejich léčivé účinky. Proto si takové léčivky zaslouží i pozornost. Jejich velkou výhodou totiž je, že i z méně zdatného zahradníka či zahradnice se stane pěstitel bylinek. Nejsou na pěstování náročně, což je velká výhoda. Bylinky na zahradě můžete pěstovat hned několika způsoby, podmínkou však je slunné místo.

Začátek bylinek na zahradě

Nejdříve si prostudujte odbornou literaturu, kde se dozvíte kam bylinku vysadit a jak se o ní starat. Poté si připravte první výsadbu. Tady vedou dvě cesty – lehká a těžká. Ta těžší varianta je založena, že si musíte ze semínek vlivem vlastní sadby (ano nasázet do truhlíku) vypěstovat. Jestli si ale chcete ulehčit práci, tak vám doporučujeme, zakoupit si třeba i na specializovaných trzích již předpěstované sazeničky.

bylinky na zahradě
Pěstování bylinek na zahradě není náročné.

Založte si bylinkovou zahradu

Aby vaše úroda byla hojná a bylinkové záhony pestré a zdravé, měli byste si vše naplánovat. A položit si minimálně následující otázky:

  • Máte dostatek prostoru?
  • Kolik bylinek si přejete?
  • Plánujete mít bylinky ve skleníku, v truhlíku nebo v záhonu?

Nejideálnější bylinky na zahradě

Bylinky nepostradatelné v kuchyni

Ke každému jídlu existují vhodné chutě, které rozvoní pečeni, rybu nebo zeleninu. Proto po ruce mějte:

  • Petržel – je to dvouletka, která si libuje v chudší a zastíněné půdě. Zasít do země ji můžete na začátku jara. Hodí se třeba na brambory.
  • Pažitka – je to nejvytrvalejší bylinka, až vám její růst bude lézt na nervy. Má ráda světlo a polostín. Od března do října poskytuje bohaté množství zelených stébel.
  • Kopr – Otužilá jednoletá rostlina. Semena lze vysévat rovnou do půdy, a to v dubnu na slunné místo. Nať trhejte podle potřeby, třeba na koprovku.
  • Libeček – Odolná vytrvalá bylina podobná celeru. Nejlépe roste na slunci nebo v polostínu. A oceníte ji buď v salátech nebo polévkách.
  • Křen – sehnat sazeničky je oříšek, mluvím z vlastní zkušenosti. Velice mu prospívá hluboká humózní půda zadržující vodu, která je předem velmi dobře zpracovaná. Oceníte ho v salátu nebo ho nastrouhejte a přidejte místo hořčice.

Jak pažitka tak i libeček jsou bylinky, které se rádi rozrůstají. Pamatujte, že je velmi vhodné je pravidelně zastřihávat.

Středomořské bylinky

Ke stálicím v české kuchyni, patří středomořské bylinky. Proto si v záhonku vypěstujte:

  • Bazalka – Polootužilá letnička, která se v březnu vysévá pod sklo a koncem května vysazuje na slunné místo. Přidat ji můžete do těstovin nebo do salátů.
  • Tymián – Nízký otužilý polokeř rozmanitých tvarů a vůní. Vyžaduje slunce a teplo. Zkuste ho přidat do zvěřiny nebo nádivky.
  • Rozmarýn – Stálezelený keř, kterému se daří na výsluní. Musí přezimovat při teplotě 7–12 °C. Olistěné výhony stříhejte po celý rok. Výborný je ve skopovém, na bramborách nebo ve zmrzlině.
  • Levandule – má ráda spíše suší půdu. Oceníte ji nejen na zahradě, ale i v limonádě.

Bylinky do čaje

Zelený čaj si asi na zahradě moc nevypěstujete, ale zkusit můžete třeba:

  • Máta peprná – Všechny kultivary této trvalky prospívají v chladné, zastíněné půdě nebo nevlhké půdě na slunci. Přes zimu ztrácejí většinu listů.
  • Meduňka – trvalka, které se daří v provzdušněné půdě v polostínu. Je nutné ji pravidelně stříhat.
  • Heřmánek – má rád sušší stanoviště a moc ho nezalévejte. Ale jinak je výborný na zažívání a uklidnění.

Jak bylinky zalévat

Většina bylinek uhyne spíše kvůli přílišné zálivce než vyschnutím. Takže zalévejte střídmě, vždy dle potřeb konkrétní bylinky. Všeobecně vzato je lepší zalévat méně často, ale zato vydatně.
V žádném případě se nesmí voda hromadit. Vodu vytékající na podtácky a do obalů, pokud se nevstřebá do půl hodiny, vylévejte.

Bylinky na zahradě nezalévejte shora, protože to podporuje napadení houbami a při intenzivním slunečním záření to může mít za následek popálení listů. Zavlažujte půdu, a ne samotnou rostlinu.

jak na bylinky
Bylinek se nebojte.

Skladování bylinek

Občas se stane, že bylinky musí zůstat čerstvé po několik hodin nebo dní. Pak jsou ale i bylinky, které můžete buď zmrazit anebo usušit.

  • Zmrazení v mrazničce – Bazalka si sice uchová dobré aroma, ale rozbředne. Vhodné jsou například kopr, petržel, pažitka, meduňka citronová, kerblík a koriandr. Zmrazit můžete v plastové krabičce na potraviny nebo v sáčku.
  • Sušit – Zkusit můžete sušit bylinky ze zahrady v troubě, nebo naložit do octa či oleje. Či nechat rozložit na nějaké volném, vzdušném a suchém místě.  

A až si přečtete náš článek, můžete se podívat na ostatní, třeba jak na vyvýšený záhon z palet nebo jak se vyvarovat obezitě.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings