Your search results

Jak vyrobit polykarbonátový skleník?

Chystáte se postavit polykarbonátový skleník pomocí vlastních rukou? Ještě než se do toho pustíte, je vhodné, abyste si zvolili design. Vlivem toho, využijete tu nejhlavnější výhodu takového materiálu, to je jeho schopnost ohýbat se.

Hřeben skleníku by měl směřovat od jihu k severu, aby se dopoledne i odpoledne slunce opíralo o delší stranu skleníku. Sluneční energii chcete využít určitě co nejdéle. Ideální je samozřejmě rovina, ovšem pokud není jiná možnost, lze skleník postavit i ve svahu; budou ale nutné terénní úpravy.

Skleníku by nemělo nic vadit, takže se vyvarujte zastínění (stromy, budovy). Ale zároveň vyberte nějaké místo v závětří, abyste ho chránili před prudkým větrem.  Také by neměl stát blízko místa, kde si hrají děti. Mohly by se poranit.  Polykarbonátový skleník umístěte blízko zdroje vody, oceníte to až při zalévání.

Materiálu se nebojte

Pro malé skleníky použijte nosník. Průřez lišty závisí na velikosti skleníku a zatížení sněhem či větrem v regionu. Nejběžnější velikost je 50 * 50 mm. Tyto podpěry umístěte ve střední uličce. Abyste byli spokojeni mohou být rohové sloupky vyrobené ze dřeva 100 * 100 mm.

Pokud stavíte polykarbonátový skleník na dřevěném rámu, musí být všechny desky či dřevo ošetřeny, impregnovány antiseptiky. Konce zakopané v zemi ošetřete sloučeninami pro přímý kontakt se zemí. Bez tohoto ošetření se dřevo zaprvé rychle zhroutí, a zadruhé se může stát zdrojem chorob rostlin.

Při připojování sloupků ke kabelovému svazku (spodní tyč) použijte pro větší tuhost a spolehlivost montážní úhelníky vyztužené ocelí. Běžně se prodávají v železářství. Pro zvýšení únosnosti střechy jsou instalovány další překlady.

jak na polykarbonátový skleník
Polykarbonátový skleník je velmi výhodný.

Sklo nebo polykarbonát?

Vzhledem k tomu, že polykarbonátové desky jsou mnohem lehčí než sklo, můžete celou konstrukci skleníku vyhotovit z tenčích profilových plechů. Polykarbonát také umožňuje ohýbání, tudíž lze pořídit i designově zajímavé skleníky. Silnější polykarbonátové desky mají lepší tepelně izolační vlastnosti, ovšem vyžadují silnější konstrukci.

Zkuste také článek o tom, jak vybrat skleník do zahrady nebo o tom, jak skleník uspořádat.

Pozinkové rámy

Jsou dobré v oblastech s malou zasněženou zimou, a dokonce i bez silného větru. Výhodou této možnosti je, když stavíte polykarbonátový skleník, že není nutné žádné svařování. A mínusem není ani největší únosnost. Technologie se používá standardně, jak pro stavbu stěn, tak pro příčky ze sádrokartonu. Jediný rozdíl je v tom, že rám je na jedné straně opláštěn a je připevněn polykarbonát.

Také vám doporučujeme regály zdvojnásobit. Spojte dva nosné profily, nasaďte je „zády k sobě“ a otočte pomocí samořezných šroubů. Pro větší tuhost rámu udělejte zkosení a spojte sousední regály se šikmými propojkami.

Co se základem?

Skleníky létají velmi dobře, tím myslíme, když je opravdu silný vítr, proto raději váš skleník dobře ukotvěte. Pokud plánujete skleník používat po celý rok, základ se prohloubí – do hloubky těsně pod bodem mrazu půdy. Pro sezónní použití je vhodná betonová cihla nebo jednoduše z tyče.

Skleník ze skleněných desek vyžaduje vyrobení základů. Ideální je betonová základna, která nejenže zajistí stabilitu skleníku, ale také zabrání přístupu nezvaných návštěvníků, jako jsou krtci a hraboši. Skleníky z polykarbonátu po technické stránce obvykle betonové základy nevyžadují, to už je jen na Vás.

jak na polykarbonátový skleník
V takovém sklenu můžete pěstovat cokoli.

Rady na závěr

  • Skleník nikdy nestavte při větrném počasí, dešti, bouřce nebo jiném nečasu.
  • Rozbalte všechny díly skleníku a roztřiďte je na jednotlivé části.
  • Po sestavení zaizolujte celý skleník, bude se vám to hodit.
  • Okna i dveře montujte jako poslední.

Pokud přemýšlíte nad stavbou polykarbonátového skleníku, mrkněte se ještě na naše další články, jako třeba co je aktivní odpočinek nebo jak pěstovat bylinky na balkoně.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings