Your search results

Jak funguje fotovoltaika s bateriovým úložištěm?

Napsáno Domves v 14. 10. 2023
0

Fotovoltaika je novodobou cestou k tzv. energetické nezávislosti, která znamená konec závislosti na dodavatelích elektrické energie. Snili jste někdy o možnosti rozsvítit si nebo uvařit vodu na čaj, i když vám z elektrárny napsali, že několik dní nepůjde proud? Donedávna nemyslitelné. Dnes běžné. Alespoň pro ty, co mají na střeše panely a k nim zabudované bateriové úložiště.

Fotovoltaika s bateriovým úložištěm
Takto vypadá fotovoltaika napojená na baterie. | Zdroj: termsenergy.cz

Baterie je akumulátorem elektrické energie

Baterie slouží jako akumulátor energie – něco jako cisterna, ve které se skladuje elektřina a využije se v době, kdy fotovoltaika elektrickou energii nevyrábí, protože je venku sychravo a nesvítí slunce nebo je přímo noc a tma. Jakmile zaúřaduje špatné počasí nebo noc a elektrárna přestane proud vyrábět, aktivuje se baterie a začne napájet domácí spotřebiče a vypínače.

Princip fungování fotovoltaiky s bateriemi

Fungování fotovoltaického systému s bateriovým úložištěm je poměrně jednoduché, ačkoli už na samotném pojmenování by si člověk zlámal jazyk. Základem systému je stejnosměrný proud, který je ze solárních panelů veden do měniče. Ten jej transformuje na proud střídavý, jenž dokáže napájet různé domácí spotřebiče.

Měnič je dále napojen na bateriové úložiště, kde se “přebytečná energie” akumuluje a “čeká” na to, až ji v budoucnu využijete. Nejdůležitější je, že se elektřina spotřebovává přímo v domácnosti a neputuje do žádné distribuční sítě, odkud by ji poskytovatel energie “přerozdělil” jednotlivým spotřebitelům s pořádně vysokou přirážkou. Takto si energii tvoříte, skladujete a využíváte sami.

Baterie k fotovoltaice
Bateriové úložiště vypadá jako malá lednička. | Zdroj: arpeg.cz

Jak vypadá bateriové úložiště?

Bateriové úložiště na akumulaci elektřiny vypadá jako veliká skříň obsahující jednotlivé bateriové články. Ty bývají buď uložené v boxu (skříni) nebo stojí samostatně, v tom případě si ale musíte dát pozor, kam je umisťujete. Měnič a baterie vždy ukládejte na místo, kde nemrzne.

Drtivá většina spotřebitelů umisťuje baterie do garáže, sklepa, chodby nebo co nejblíže jističům, s nimiž je celý systém propojený. Existuji i lidé, co bateriové úložiště vynesou na půdu nebo jej nechají venku před domem, to se ale nedoporučuje kvůli výkyvům venkovních teplot.

Výhody pořízení fotovoltaiky s bateriovým úložištěm

Pořízení solárních panelů s bateriemi je jednorázově finančně náročné (Kolik ve skutečnosti stojí fotovoltaika?), ale z dlouhodobého hlediska se jedná o rozumný krok. S dotacemi od Nové zelené úsporám (NZÚ) můžete dostat až 60% slevu na instalaci panelů a připojení bateriového úložiště. Výsledkem je příležitost využívat elektrickou energii jen tehdy, kdy skutečně potřebujete.

Další výhody fotovoltaických systémů s bateriemi zahrnují:

  • Nezávislost na výrobě elektřiny v určité části dne. Nemusíte ji čerpat jen přes den, ale naopak i v odpoledních a večerních hodinách.
  • K systému patří mobilní aplikace, kde si zvolíte, kam (do jakého domácího spotřebiče) má elektrická energie proudit.
  • Neohrozí vás výpadek elektrického proudu. V bateriovém akumulátoru je vždy dostatek elektřiny na svícení a napájení základních spotřebičů.
  • V aplikaci si libovolně nastavíte směřování elektřiny – k okamžité spotřebě, na pozdější využití do akumulátoru nebo k nabíjení elektromobilu, pokud jej vlastníte.
  • Baterie využije 100 % vyrobené energie bez plýtvání, čímž se výrazně šetří životní prostředí.
  • Z dlouhodobého hlediska ušetří spoustu peněz. Zkuste si spočítat tepelnou ztrátu rodinného domu a uvidíte, kolik financí každý rok “vyhodíte oknem”.
Schéma fotovoltaiky s bateriemi
Jak probíhá tvorba a skladování elektřiny. | Zdroj: djsarchitecture.cz

Jak vypadá výroba elektrické energie fotovoltaikou bez baterie?

Spousta lidí si jako předstupeň fotovoltaiky s bateriemi nechávají nainstalovat infrapanely BEZ bateriového úložiště. Důvod? Samozřejmě finanční úspora. Dále šetření prostorem, protože klasický bateriový akumulátor zabere docela dost místa. Od baterií k panelům samozřejmě vede kabeláž, kterou lidi mohou považovat za nevzhlednou, a kvůli tomu se raději rozhodnou pro fotovoltaiku bez baterií.

“Problém” nastává s efektivitou tohoto bezbateriového systému. Elektřina se vyrábí výhradně v nejsvětlejší části dne, kdy plně svítí slunce. Je určena k okamžité spotřebě, poněvadž se nemá kam uložit. Jakmile je spotřeba domácnosti nižší než výroba, odesílá se přebytek do kumulativní distribuční sítě a laicky řečeno se “přerozdělí” mezi další spotřebitele.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings