Your search results

Záhadný dům Casa Batlló

Napsáno Dana Beková v 1. 11. 2021
0

O Španělsku, a o životě na kraji společnosti jsme vám psali. Přesto jsme se do Španělska opět přesunuli, a tentokrát vám vybrali článek, který se hodí pro podzimní období. Může vás strašit, děsit nebo fascinovat, přesto vás určitě přitáhne svým zjevem a nepravidelnými liniemi. Řeč je o jedné z nejzvláštnějších staveb Evropy. Záhadný dům Casa Batlló stojí v Barceloně už 115 let. Místní ji říkají, buď “Dům z kostí” nebo “Dům draka”, a to kvůli fasádě domu, který připomíná šupiny draka. O samotném autorovi jste už určitě slyšeli. Je to Antoni Gaudí, stavitel mnoha staveb, přesto tahle je z nich asi nejkontroverznější.

Září ve dne i noci

Zářící paprsky slunce se dotýkají pískovcové fasády, která je pokrytá drobnou mozaikou. Když se na ni podrobněji zahledíte, může vám připomínat slavné obrazy leknínů od Moneta. Mozaika byla vytvořena z rozbitých glazovaných dlaždic, střepů, španělsky nazývané jako „trencadis,“ a je zbarvena od zlaté až po zelenkavě modrou. Proto na první pohled působí, jako řasy či lekníny na jezeře. Casa Batlló má logiku i potřebnou geometrii. Když se setmí, tak celý dům působí ještě víc monstrózně, záhadně a mysteriózně.

Šestipatrový dům se rozděluje do 3 fází.  Ve spodní části je dvoupodlažní galerie s velkými okny. Ve druhé fázi, tzv. střed, se obklopuje barevnými vyčnívajícími balkony. Sloupy, které se vlní kolem nich připomínají kosti. Mohou ale svým tvarem evokovat zuby nějakého draka. A poslední je vrchol. Je to věž, která má po boku kříž a komíny. Na vrcholu věže jsou zaznamenané monogramy svaté rodiny – Ježíše (J), Marie (M) a Josefa (JHF).

Celou budovu korunuje pestrobarevná střecha, která připomíná stejně jako fasáda šupiny draka. Casa Batlló nemá téměř žádnou rovnou linii.

Casa Battlo záhadný dům
Záhadný dům Casa Battlo

         

Oslnění hrou světel

 Jakmile vstoupíte dovnitř stanete se svědkem hry světel. Gaudí chtěl, abyste se i tak cítili, protože taková zkrátka byla jeho doba i on. Obdivoval barvy a mozaiky. Jak v exteriéru, tak interiéru nenajdete rohy. Vše je modelováno tak aby tu žádné hrany nebyly. Secese byla o dekorativnosti, motivů rostlin a výrazném skeletu. To vše tento dům i zevnitř vlastní a splňuje. V době, kdy Gaudí žil bylo obvyklé jednotlivé pokoje propojovat. Procházíte se jimi a obklopují vás barvy od modré po zlatou. Přitahují vás tvary, kterými je prostor obklopen. Navíc Gaudí vymyslel přemístit do domu ústřední topení, a tak se dům stal jedním z prvních s tímto systém.  

Majitel porušoval všechna pravidla

Jako návštěvník se sice dostanete jen do prvního patra, přesto nemůžete minout další záhadu. A tím je schodiště, které připomíná dlouhou zakřivenou páteř. Ta vede až úplně nahoru, do posledního patra. A přivede vás také na rozlehlou terasu, která dnes slouží jako vyhlídka pro návštěvníky. Právě v těchto prostorách se pohyboval i sám majitel budovy. Byl to podnikatel Josef Batlló. Gaudího si najal, aby dům nejdříve zboural. Gaudí ho ale přesvědčil o rekonstrukci, která se protáhla až do roku 1906. Sice se oba neinspirovali naším článkem o získání stavebního pozemku, přesto dům slušné vyhlídky měl. Po smrti Josefa Batlló přešel dům do vlastnictví manželky a následně rodiny.  

Casa Batllo a vnitřek

          Nikdo, ani majitel či Gaudí netušili, jakou polemiku vyvolají. Celé Španělsko se nemohlo smířit s takovou “obludností” a svůj názor dávalo často najevo. Ale Gaudí viděl sen, a za tím šel. Konec konců všechny jeho stavby jsou viditelné a neobvyklé. Nebál se novinek, a asi i v dnešní době by jeho styl byl diskutabilní. Postupem doby se i Španělsko smířilo s touto stavbou a záhadný dům se stal vděčným lákadlem hlavně pro turisty. V roce 2005 UNESCO zařadilo stavbu na seznam svétového dědictví. Takže, až si budete chtít pořídit nějaký atypický dům, tahle stavba vám může být zajímavou inspirací. Postavit dům je totiž lákavou a dlouholetou investicí. Gaudího slova, by asi zněla takto: „NEBOJTE SE!“

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings