Your search results

Nejlepší botanické zahrady v České republice

Napsáno Dana Beková v 30. 4. 2025
0

Často si pokládáte otázku, kam vyrazit o víkendu? Pokud ano, pak by pro vás bylo řešením navštívit botanické zahrady. Pro laickou veřejnost jsou taková místa skutečným rájem a oázou klidu. Navíc se dozvíte spoustu nových informací ze světa květin a stromů. Ochuzení nebudete ani o oblíbená zvířata.

botanická zahrada v Liberci

Nejstarší botanická zahrada je v Liberci

Což je pravda. Stromy a keře se tu začaly vysazovat už v roce 1876, jenže na místě, kde se o pár let později začalo stavět Severočeské muzeum. Muselo se tak začít na novo. Během obou světových válek se tu především pěstovala zelenina a ovoce pro místní obyvatelé, pak přišel rok 1945 a koncept se upravil. Víte, že tu v 50. letech vykvetl největší leknín? Navíc pokud máte v oblibě masožravé rostliny, pak tady jich najdete opravdu požehnaně.

Obrovský skleník v Teplicích

Jmenuje se Tropicana a jak jsme již řekli, je to největší skleník o ploše více než 2500 m2. Najdete tu nespočet rostlin pocházející z celého světa. Symbolicky si můžete projít celý svět také v rámci venkovních prostorů. Objevíte tu osazenstvo ze zemí jako je Mexiko, Chile, Jižní Amerika, Jižní Afrika, Středozemí a další. Navíc v bylinkové zahradě vám na čichové buňky zahraje nespočet vůní. Místní specialitou je pak špička teplická. Je to houba, která je k vidění právě jen tady.

Středoevropské květiny v Praze

Botanická zahrada Přírodovědecké faktulty UK má spoustu výhod. Jednou z nich je, že se za její vstup do krásných zahrad neplatíte vstupné. Externí prostory nadchnou každého návštěvníka především kvůli několika mohutným stromům, například 130 let starému Ginkgo biloba. Vnitřním skleníkům vévodí 150 let staré cykasy, palmy, kapradiny, lekníny, čajovníky, sukulenty a kaktusy. Pro děti jsou tu k vidění tropická akvária. Celá expozice botanické zahrady se rozprostírá na 3,5 hektarech. Máte rádi botanický akvarel? Pokud ano, pak se tu pravidelně konají kurzy, kde si můžete tuto relaxační dovednost více osvojit.

Nejvíce pivoněk hledejte v Troji

Pro veřejnost se otevřela v roce 1992 a prošla celou řadou proměn. Nachází se tu nejrozsáhlejší pivoňková louka v ČR, už jenom proto se sem stojí za to podívat. Kromě toho, že se v její těsné blízosti nachází slavná Zoo Praha, tu najdete také vinici, kde se každoročně konají různá setkání a ochutnávky vína. Opomenout nesmíme ani kouzelnou japonskou zahradu. Zajímáte se o pěstování magnolie? Pak tady najdete spoustu inspirace.

Druhá nejstarší zahrada je v Táboře

Tato botanická zahrada má za sebou řadu bojů. Připomeňme nápad s pozemní komunikací, ta by znamenala jistý konec této zahrady. Naštěstí se tak nestalo. V roce 1994 byla oceněna jako významný krajinný prvek, a od roku 2000 se jedná společně s přilehlou budovou školy o kulturní památku. Na ploše 1,5 hektaru se nachází arboretum plné domácích i zahraničních porostů. Ve sklenících se pěstují čajovníky, banánovníky, zázvorovníky, bromélie, orchideje, palmy a sukulentní či masožravé rostliny.

Léčivé rostliny v Hradci Králové

Jedná se o botanickou zahradu, která se specializuje na pěstování léčivých rostlin a bylin. Organizačně spadá pod Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Primárně tedy slouží k pedagogickým a výzkumným účelům. Pro veřejnost je však volně přístupná a stále častěji se stává také oblíbeným místem ke konání svatebních obřadů. V Zahradě léčivých rostlin je zřízená Naučná stezka farmacie, jež zahrnuje 13 stanovišť. Klidnou a odpočinkovou návštěvu zahrady můžete proto spojit s rozšířením vlastních obzorů. Třeba tu najdete i inspiraci na nejlepší bylinky do vaší zahrady. Milovníci růží si nesmí nechat ujít místní rozárium a pivoňkoví nadšenci zase menší políčko plné pivoněk.

Zahrada smyslů v Olomouci

V samotném srdci Moravy najdete rozsáhlý komplex botanické zahrady, sbírkových skleníků, rozária a rozlehlých městských parků. Ty jsou po celý rok stvořené k celodenní návštěvě. Správcem je Výstaviště Flora Olomouc, a. s. Když budete mít štěstí, můžete návštěvu botanické zahrady spojit s průzkumem některé z místních výstav. Těch je zde v průběhu celého roku nespočet.

Nespočet orchidejí v Brně

Botanická zahrada slouží především pro výukové účely Mendelovy Univerzity v Brně. Areál je ale přístupný také veřejnosti, a proto zde nejenom Brňané hledají klid a napojení na čistou přírodu. Zahrada je členěná do pěti částí. Ve vnitřních prostorech 4 skleníků můžete obdivovat nespočet orchidejí. V další části objevíte rostliny, které voní exotikou – fíkovníky, olivovníky, granátová jablka, vavřín či korkový dub. Nechybí ani sbírka bylin, skalniček, bazény s vodními a bahenními rostlinami a další expozice.

Pokud jsou pro vás botanické zahrady moc profláklé, zkuste se podívat ještě po nejkrásnějších veřejných zahradách v Praze. I v nich najedte spoustu inspirace i odpočinek.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings