Your search results

9 Tipů: Jak ušetřit na vytápění?

Napsáno Dana Beková v 23. 1. 2023
0

Největší položkou, který zatěžuje rozpočet vaší domácnosti bývá vytápění. Zřejmě, tak uvítáte každou drobnost, která pomůže ke snížení takové spotřeby. Věřte, že stačí občas velmi málo sil a efekt se projeví v ročním vyúčtování. A jak na to? Podle průzkumů stačí snížit 1 °C v bytě a hned se sníží spotřeba energií o 6 %, což není málo. Na druhou stranu to také neznamená, že budete muset doma chodit ve svetru. Pro začátek si vystačíte s doporučením teplot v jednotlivých místnostech, takže si pamatujte:

  • U neobývaných místnostech si nastavte teplotu 16–18 °C.
  • Zato neustále obývané prostory kolem 20 °C.
šetření a vytápění
Jak co nejvíce ušetřit na vytápění?

 1. Termostatická hlavice

Jedná se o velmi dostupnou vychytávku, která ale pouhým otočením ušetří až třetinu nákladů na vytápění. Ideální jsou také digitální termostatické hlavice, nicméně je důležité, abyste je používali správně. Disponují vytápění od 1 do 5 stupňů, přičemž každý pak odpovídá určité teplotě. Velmi jednoduše tak upravíte teploty v celém bytě a nepřetápíte jednotlivé místnosti. Samozřejmě můžete propojit i s tepelnými čidly a regulace následně probíhá dle teploty.

Nastavte nižší teploty, když nejste doma, a teplejší, když se vrátíte. Nižší zase na spánek. Chytrá regulace vám umožní optimalizovat spotřebu energie. Podobně si dnes můžete koupit i ledničku, která šetří náklady.

V koupelně je dobré si přitopit až na 24 °C. Zato teplotu uberte v ložnici, bude se vám tak lépe spát.

2. Odvzdušnění ústředního topení

Jestli jste si všimli, že váš radiátor netopí dobře, může to být špatným odvzdušněním. Poznáte to i podle zvuku. A jak se s tím vypořádat? Pořiďte si odvzdušňovací klíč, který seženete v železářství. Pod radiátor rozložte hadr a kýbl, abyste zachytili unikající vodu, a tím se nepoškodil koberec. Jakmile to z ventilu začne syčet a prskat, vyteče trocha vody a radiátor bude opět funkční.

3. Větrejte krátce

Čerstvý vzduch je nutnost, proto si dejte pozor na to, abyste zbytečně dlouho nepouštěli teplo ven. Obecně se doporučuje větrat 10–15 minut. Vzduch se vymění ale příjemné klima zůstává. Větrejte ideálně ráno a před spaním. Dejte si vždy pozor i na to, že vám zrovna soused netopí do okna.

důležité při vytápění jsou různé izolace
Vyzkoušejte, co se dá.

4. Zaizolování oken

V pokoji až o 2 °C získáte vlivem správného zaizolování oken. Právě takové okno bývá nejslabším článkem v místnosti, co se týče tepelných úniků. Nebojte se například použít i polštáře proti studenému proudění nebo různé robustnější zatemňující závěsy. Ty pomohou proti zimě i vám zlepší spánek. Zvažte také zasklení balkonu. Vytvoříte tak dodatečnou tepelnou izolaci vašeho bytu či domu a můžete výrazně ušetřit na topení. Navíc získáte celoročně větší obytný prostor.

Pomoci by vám mohlo celkové zateplení domu. Především cihlové a panelové zdi mají vlastnosti nasávání tepla. Pokud tedy přidáte za radiátorem hliníkovou fólii, tepelné proudění se odrazí. Existují také tepelně izolační nátěry, které dokáží snížit náklady od 10 až do 30 % procent. Nátěry se dnes pohybují v tisících až desetitisících. Dražší a účinnější zateplení je klasické řešení polystyrenem či vatou.

Zateplením fasády, střechy a výměnou oken můžete dosáhnout úspory v energiích i více než 50 %. Jedná se o dlouhodobou investici s návratostí okolo 10-20 let v závislosti na cenách práce, materiálu i energií. Pokud zvažujete, zda se vám investice vyplatí, kontaktujte firmu specializovanou na zateplení fasád.

5. Kontrola kotle a optimalizace krbu

Základem každého domu je dobře seřízený kotel, takže nezapomínejte na pravidelné revize. Ušetří vám to hodně peněz. Kontrolujte také krb. Pokud do krbu topíte často, tak zajistěte dobré zaizolování okolí krbu, aby se teplo odráželo zpět do místnosti. Rozhodně také uvažujte o výměníku ke krbu, který dokáže zvýšit výhřevnost a účinnost krbu či krbových kamen.

pravidelně kontrolujte kotle
Pravidelně kontrolujte kotel.

6. Přitopte klimatizací

Již existují klimatizace, které umí vzduch i ohřívat a náklady na jejich provoz jsou překvapivě nízké ve srovnání s přímotopem. Klimatizace mají své výhody i nevýhody, přesto se jich nebojte. Pamatujte, že čím sušší vzduch v místnosti máte, tím se zvyšuje potřeba topit. Ideální vlhkost vzduchu je kolem 40 %. V případě jejího zvýšení, dosáhneme pomocí zvlhčovačů či květin.

jak jen zaizolovat okna
Podstatná je i izolace oken.

7. Barvy interiéru

Popřemýšlejte i nad vhodnou volbou barvy ve vašem interiéru. Například teplé barvy a obzvlášť nažloutlé světlo lampy či lustru navozují pocit tepla. Nebojte se a přidejte i zajímavé  koberečky. Druhou věcí je již samotná výmalba bytu. V dnešní době jsou totiž dostupné barvy obsahující termoizolační přísadu, která zabrání úniku tepla až o 50 %.

8. Nohy v teple

Zajímáte se o způsoby, jak ušetřit za vytápění? Pokud jste zimomřivci, kteří se klepou i tehdy, když v televizi spatří zasněženou krajinu, tak vám už asi nic jiného nezbyde než si pořídit teplé ponožky nebo bačkory. Tím si tak navodíte  pocit tepla do celého těla. Pokud si ještě uvaříte například čaj z jitrocele, posílíte svoji obranyschopnost. Na druhou stranu spokojení budete zvláště noci, kdy spát budete i při teplotě 17 °C, aniž by vám byla zima.

9. Sluneční energie: Využijte přírodní zdroje

Využijte sluneční energii. Zajímejte se o solární panely, které mohou snížit vaše náklady na elektřinu. Slunce je zdarma, tak ho využijte k ohřevu vody nebo vytápění. Samozřejmě pořizovací cena není malá a vše je důležité si řádně spočítat, ovšem kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla je komfortní a úsporná varianta, avšak s vyšší pořizovací cennou.

vhodná deka je základ
Nezapomeňte si koupit deky.

Šetřit na vytápění lze několika způsoby. Ale pamatujte, že nejpodstatnější je váše spokojenost i styl života. Nic se nemá přehánět.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings