Your search results

7 Tipů: Jak šetřit vodou v domácnosti i na zahradě?

Napsáno Dana Beková v 22. 12. 2022
0

Budoucnost věštit neumíme, ale co vám zaručíme, je že šetřit vodou ve vaší domácnosti se postupně stane skutečností. Je proto nutné se na ni dobře připravit. Přitom neplýtvat vodou nikdy nebylo lehčí. Když pomineme mnohé maličkosti, tak se vám hned nabízí několik jednoduchých způsobů.

vodovodní kohoutek a šetření vody
Jak ušetřit pitnou vodu od plýtvání?

Tím, že dochází k prodlužování sucha, jsou významně ohroženy zásoby podzemní vody. Obecně se spotřeba vody v českých domácnostech pohybuje kolem 150 litrů na osobu za den. Patříme dokonce mezi země s nejnižším údajem, jelikož některé země protočí až 1000 litrů pitné vody.

Tipy, jak šetřit vodou

1. Jak funguje vaše toaleta?

Rekonstruujete novou koupelnu? Víme, že se jedná o nákladnější investici, ale zaměřte se i na to, jak ušetřit vodu i v takové obyčejné koupelně. Jestliže vlastníte chalupu, pohlédněte se například po ekologické kompostovací toaletě. Nevíte, co si to pod tím představit? Jedná se o takový typ toalety, kdy nesplachujete, ale jednou za čas musíte obsah prostě vynést. Výhodou je, že takový záchod nezapáchá. Mimoto ušetří vaší domácnosti až třetinu vody. Také neřešíte kanalizaci, což je další výhoda. Vhodné jsou také toalety s duálním splachováním, které umožňují spláchnout dle aktuální potřeby buď 3 litry, nebo 7 litrů vody.

jak šetřit vodu v koupelně
Popřemýšlejte i nad správným splachováním.

2. Čištění zubů

Je to nutná činnost, která občas zdržuje, přesto jak šetřit vodou i při obyčejném čištění zubů? Pamatujte, že kohoutkem za minutu proteče kolem 15 litrů vody. To je zhruba čtvrt litru za vteřinu. Myslíte si, že to je zanedbatelná ztráta, ale když si spočítáte, kolik členů a jak často si stejným způsobem čistí zuby, ono se to nasčítá… 

čištění zubů v koupelně
Na vodu pozor i při obyčejném čištění zubů.

3. Co s vanou?

Nemusíte vanu nutně vyměnit za sprchový kout, přesto pokud chcete šetřit vodou, budete se muset vzdát takového oblíbeného mytí. Pamatujte, že týdně tak ušetříte 600 litrů vody, pokud využijte sprchovací kout. Pravdou také je, že když se sprchujete tak velmi špatně pak shromažďujete vodu, kterou můžete použít třeba i na takové zalévání květin.

vana v koupelně
Vana v koupelně.

4. Myčka

Vodu nenechávejte téct i při obyčejném ručním mytí nádobí. V nejlepším případě, pokud vám to vaše kuchyňská linka dovolí, pořiďte si větší dřez a oddělitelný. Do jedné napusťte vodu se saponátem na nádobí, a ve druhé nádobí opláchněte. Nejlepší je, pokud máte myčku, v případě úsporných programů vám ušetří spoustu vody. Navíc snížíte i energii.

myčka na nádobí
Když šetříte vodou, myčka se vám bude hodit.

5. Sbírejte dešťovku

Je jedno, jestli máte zahradu, nebo bydlíte v paneláku, snažte se zachytit i dešťovou vodu. Na zahradu si pořiďte sudy, a ty pak použijte na zalévání a splachování. Do bytu a v případě, že máte balkon pak umístěte kýble. Také nezapomeňte, že když budete ručně zavlažovat, tak ušetříte 33% vody, oproti automatickým vodním rozstřikovačům. Zahradu zalévejte ráno nebo večer, kdy je menší výpar vody a rostliny ji tak lépe využijí. Rozhodně se vyplatí zkontrolovat také hadice, jestli nejsou poškozené.

sud na zahradu
Sud na zahradu.

6. Domácí studna

Co si budeme povídat, kopaná nebo vrtaná studna je na zalévání zahrady nejlepší. Obzvlášť neocenitelná bude v místech, kde připojení na vodovod schází. Navíc velmi častou praxí bývá vrtaná studna, která pak zásobuje domácnost nejen užitkovou, ale i pitnou vodou.  

studna
Domácí studna.

7. Domácí čistírna

Vaším velkým spojencem se může stát domácí čistírna odpadních vod. Typicky se instaluje k rodinným domům, které nemají možnost napojit se na kanalizaci, a domovní čistička tak představuje nejlepší způsob, jak nakládat s odpadními vodami.

i na zahradě se dá šetřit vodou
I na zahradě můžete šetřit vodou.

Pár tipů navíc

  • Správný návyk je k nezaplacení. Učte proto i své malé děti, že při každém použití mají vypínat kohoutek.
  • Kontrolujte účty za vodu.
  • Dejte si pozor i na bazén. Když ho napouštíte, pamatujte, že to trvá několik hodin. Abyste zabránili škodám, je dobré mít jak monitoring spotřeby, tak speciální ventil.
  • Respektujte i rozhodnutí, že obzvlášť v létě je sucho a nesmí se používat voda pro zahradní bazény.
  • Když jedete v létě na dovolenou, uzavřete přívod vody.
šetřit vodou na zahradě je důležité
Způsobů je několik.

Způsobů, jak ušetřit vodu je spousty, ale vždy to záleží jen na nás, jaký k tomu zvolíte postoj.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings