Your search results

4 Tipy, s čím kombinovat okrasný česnek

Napsáno Dana Beková v 29. 7. 2023
0

Vyniká nápadně velkým kulovitým květenstvím, nejčastěji ve fialově barvě. Okrasný česnek je na českých zahradách čím dál oblíbenější. Jakmile rostlina začne kvést, listy se zatahují a začínají být nevzhledné. Proto je i vhodné zasadit mezi něj i jiné trvalky, které listy zakryjí a nechají působit jen květy.

1. Kosatec

A s čím kombinovat okrasný česnek nejideálněji? Zkuste kosatec! Jedná se o bohatě kvetoucí rostlinku, která udělá parádu snad každé zahradě. Například sibiřské kosatce mají útlé, vztyčené atraktivní šedozelené listy, které si ponechávají svou vertikální formu dlouho po odkvětu. Mají dekorativní vlastnosti jako travinové trsy. Rozhodně je nechte v záhonu i přes zimu. Další výhodou je, že dorůstá až 130 cm, mají jemné či dobré květy a dospělé vytvářejí bohaté trsy. Pokus si vybudováváte japonskou zahradu, zajímat vás bude japonský kosatec. Jejich květy bývají největší, běžně dosahují průměru 20 cm. Kvetou bíle, modře, fialově purpurově nebo růžově. Potřebují slunné stanoviště i zimní kryt, také vyžadují hodně zálivky.  Okrasný česnek s pomocí kosatce, ať už jakéhokoli bude vypadat určitě krásně.

kosatec a okrasný česnek

2. Bohyška

Okrasný česnek si zaslouží něco neobvyklého a přesto vděčného. Bohyška neboli Hosta je správnou volbou. Mimoto vyžadují minimální péči, takže se nebojte je vysázet i k ostatním trvalkám nebo do míst, kam nejde přímé slunce. Jejich velkou výhodou je, že vydrží i 10 let, přičemž se v plné kráse představí zhruba v třetím roce od vysazení. Ani choroby ji moc nehrozí, jen se často líbí slimákům. Rostlinku sice nezahubí, ale vykousané díry v listech nepůsobí esteticky. Nejkrásnější jsou v létě, kdy se listy rozvinou a objeví se i květy. Je také důležité, jaké odrůdy zrovna máte. Některé totiž lépe snáší polostín. Například žlutolisté a bílé panašované odrůdy se v trvalém stínu nevybarví a zůstanou zelené, takže jim denně dopřejte několik hodin světla.

bohyška a okrasný česnek

3. Komule

Původem je z Číny a okrasný česnek ji vyloženě sluší. V příhodných podmínkách dobře roste, na volném prostoru až do výšky tří metrů. Na koncích se ohýbají, jelikož mají krásné růžové květy. Kvete od konce července do září. A ve velké oblibě je mají motýly, ale i včely či čmeláky. Tyto krásné keře jsou náročnější na pěstování, nicméně chorob či škůdců se bát nemusíte. Vyberte jim teplou polohu na slunce. Mimoto potřebuje ochranu před zimou. Navezte proto ke keři 20 cm vysokou hromádku kompostu, která by měla zabránit zničení oček na kořenovém krčku. Další výhodou je, že kořenový systém nesahá příliš do hloubky, takže je velmi snadné mladé keře přesadit.

4. Perovskie

Podobají se velmi levanduli, nicméně jsou nenáročné na údržbu a vydatně kvetou. Mimoto to i jinak voní, a to po šalvěji. Vyzkoušejte ji i s okrasným česnekem, jelikož se budou doplňovat i barevně. Na její pěstování potřebujete slunečné stanoviště s propustnou půdou. Vysazujte ji brzy na jaře nebo v září. Jejich další výhodou je, že ji můžete umístit do skalek či svahu. Na jaře ji klidně i radikálně uříznout. Díky tomu bude mít více poupat, a vy se tak budete těšit z jejich květů. Jak jsme již zmínili, je to taková ruská levandule, ale kvete až po ní. Takže modrého záhonu se dočkáte.

peroskopie a okrasné česneky

K okrasnému česneku se hodí kdeco. Nebojte se trvalek, jehličnanů ani aloe vera. Vyzkoušet můžete i zázračný elixír z oregána.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings