Your search results

Jaká je optimální vlhkost v bytě a jak změřit?

Napsáno Dana Beková v 24. 7. 2022
0

Na kvalitu našeho zdraví má přímý a podstatný vliv vlhkost v bytě. Obecně odborníci doporučují optimální vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí 40 % – 60 %. Nicméně záleží i na typu místností a využívání.

Nikdo rád nevidí orosené okno.

Nejdůležitější faktory ovlivňující vlhkost v bytě

Vítaná optimální vlhkost vzduchu vzniká působením několika faktorů. Když pomineme běžné domácí činnosti, při kterých je vzduch sycen vodními parami, například v kuchyni při vaření, tak i sprchování, koupání, sušení prádla a tak dále. Zjistit konkrétní závady, kterými může do stavby pronikat voda může být také záludné. Nejčastěji to při narušení základu či stěny domu, poškozená střecha, netěsnosti vodovodního potrubí.

Aktuální roční období je dalším ovlivňujícím faktorem. Pamatujte, že v zimním období nebo naopak v době letních veder je předpoklad nižší vzdušné vlhkosti v bytě.  Roli hraje i stáří domu a způsob výstavby u novostaveb.

Plíseň se ukáže i tam kde byste ji nečekali.

Jak probíhá měření vlhkosti v bytě?

Abyste zjistili aktuální vlhkost v bytě, musíte si pořídit vlhkoměr. Je sice pravdou, že některé pokojové teploměry ho v sobě mohou mít zabudovaný, pokud jste si ale pořídili takový, který ho nemá, zauvažujte si ho přikoupit. Pak budete mít přehled o tom, jaká je ve vašem bytě vlhkost. Vlivem toho ji pak můžete regulovat a zlepšovat.

Plísně mohou vést ke zdravotním potížím.

Ideální vlhkost v bytě?

Jak už jsme zmínili, je nutné abyste zohlednili roční období. V zimním období se vlhkost vzduchu pohybuje kolem 45–60 %. Kdežto v letních měsících je to o něco méně, a to od 40–55 %. V případě, že jsou u vás hodnoty nižší nebo vyšší, může to vést k různým zdravotním potížím, proto se snažte a udržujte optimální vlhkost vzduchu v uvedeném rozmezí.

V zimním období se vlhkost vzduchu pohybuje kolem 45–60 %.

Vliv na zdraví

Při nižší, než doporučené vlhkosti vzduchu je zvýšené riziko zánětů nosohltanu a dalších nemocí horních i dolních cest dýchacích. Ty totiž díky nižší vlhkosti vzduchu vysychají. Na sníženou vlhkost vás mohou upozornit i třeba pálící oči.

Naopak výrazně vyšší vlhkost vzduchu podporuje bujení kultur plísní například v zimním období. Ty jsou závažnými alergeny a při růstu produkují těkavé organické látky, Ty následně dráždí sliznice dýchacích cest, oči, nosu a krk. Způsobují i bolesti hlavy a podráždění pokožky

Nejtypičtějšími místy, kde se plísním daří, jsou na oknech z plastu a špalety okolo nich. Plísně mají rády i horní rohy chladnějších místností, jako třeba zádveří.

Zkuste na vlhkost použít vlhkoměr.

Pro udržení ideální vlhkosti v bytě nepotřebujete většinou žádné investice. Stačí, když se zamyslíte a budete pravidelné větrat. Také nezapomeňte, že kde se vaří, pere nebo suší prádlo, musíte větrat ještě častěji.

Zakupte si vysoušeč nebo naopak zvlhčovač.

Jestliže máte ve vašem bytě trvalejší problémy, je na čase abyste investovali. Nejprve začnete s vlhkoměrem a naučte se jej sledovat. Když ani pak pomocí větrání nebo jednoduchých odpařovačů na radiátorech nedosáhnete ideální vlhkosti v bytě nebo v domě, nebojte se podle svých možností zakoupit vysoušeč nebo naopak zvlhčovač.

Až si přečtete článek, podívejte se například na 10 zajímavých dekorací na zahradu, 7 nejkrásnějších toskánských zahrad, anebo způsoby a styly řešení konfliktů.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings